نماد سایت تهران دنتال نیوز

ارتودنسی لینگوال، سنتی اما مخفی!

ارتودنسی لینگوال

کجی و نامرتبی دندان‌ها یا مشکلات اسکلتی در فک بسیار شایع است. خوشبختانه امروزه درمان ارتودنسی راه حلی مناسب برای این مشکلات است. ارتودنسی انواع مختلفی دارد تا بتواند پاسخگوی همه مشکلات و درخواست‌های مراجعان باشد.  برخی به دلایل اجتماعی و شخصی، دوست ندارند که سیم کشی و بریس ارتودنسی آن ها مشخص باشد. آیا شما هم در پی نوعی نامرئی از ارتودنسی هستید؟در اینصورت باید گفت که این مقاله را درباره ارتودنسی لینگوال تا پایان دنبال کنید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: ارتودنسی کاموفلاژ، درمانی بدون جراحی و خونریزی


مشکلات هدف در ارتودنسی لینگوال

دستگاه های ارتودنسی متحرک قادرند تنها مشکلات جزئی تا متوسط دندانی را برطرف کنند اما دستگاه های ثابتی مانند لینگوال میتوانند شدیدترین مشکلات را اصلاح کنند. بریس زبانی یا لینگوال می تواند مشکلاتی بیش از کج بودن دندان ها را برطرف کند. این ارتودنسی می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خوبی بهبود بخشد. به طور کلی بریس های لینگوال قادرند مشکلات زیر را برطرف کنند:

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

برای انجام این ارتودنسی که به نام ارتودنسی زبانی نیز معروف است، مراحل به ترتیب زیر می باشد:

  1. دندانپزشک متخصص ارتودنسی بوسیله مواد پلاستیکی از دندان ها قالب گیری می کند.
  2. قالب دندان ها پس از چند هفته آماده می شوند. دندانپزشک طی یک فرآیند فنی، براکت های تهیه شده را در پشت دندان ها قرار می دهد.
  3. سپس در قسمت پشتی دندان ها چسب مخصوصی زده می شود
  4. و پس از آن براکت های دندانی فلزی بر روی چسب ها سوار می شوند.

عملکرد این براکت ها به این نحو است که با وارد آوردن نیرویی ممتد و ملایم و به مرور زمان دندان ها را به محل درست خود هدایت می کنند.

همانند روش درمان ارتودنسی ثابت طول این درمان نیز بین 1 سال و نیم تا 3 سال متغییر است و بتسگی به وضعیت دندان و شدت بهم ریختگی آنها دارد اما عموما 2 سال بطول خواهد انجامید. و با ایجاد فشار مداوم و ملایم به محل مناسب خود هدایت خواهند شد.


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک


مزایای ارتودنسی لینگوال چیست؟

معایب ارتودنسی لینگوال چیست؟


درباره‌ی دندان اضافی چه می‌دانید؟


افراد مناسب برای ارتودنسی لینگوال

افراد بزرگسال و نیز نوجوانان و جوانانی که می‌خواهند بدون آنکه کسی با دیدن آنها متوجه بریس‌های ارتودنسی در دهانشان شود، دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و لبخند زیبایی داشته باشند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی  باشند. این روش بیشترین کارآیی را برای مواردی دارد که ناهنجاری‌ها و انحراف دندان‌ها بیشتر مربوط به دندان‌های جلویی باشد. به طور کلی برای استفاده از روش ارتودنسی لینگوال در نظر داشته باشید که:


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: هر آنچه درباره ارتودنسی دیمون باید بدانید


نگهداری از بریس های لینگوال


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درمان فاصله بین دندان ها با روش های مختلف


سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی لینگوال خواندیم. قابل ذکر است در ایران تا این لحظه، نه از نظر آکادمیکی و نه از نظر لابراتواری، زمینه‌های انجام درمان لینگوال فراهم نشده است. بنابراین توصیه می‌کنیم به سراغ این درمان نروید چرا که احتمال دارد افرادی هم که مدعی انجام آن هستند، به قدر کافی مهارت در انجام آن نداشته باشند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل