دوشنبه , 27 فروردین 1403
ریتینر

سیر تا پیاز ریتینر

در جامعه امروزی ما افرادی زیادی هستند که برای سلامت دندان و زیبایی آن، ارتودنسی را انجام داده اند. جالب است بدانید پس از اتمام ارتودنسی لزوما درمان پایان نمی یابد و امکان بازگشت وجود دارد. استفاده از ریتینر ها می تواند مشکل بازگشت را حل کند. با ما همراه باشید تا درباره ی این روش مفید اطلاعات خوبی را کسب کرده و به دیگران انتقال دهید.


برای مطالعه بیشتر: از برداشتن لمینت دندان چه می‌دانید؟


ریتینر و موارد استفاده از آن

ریتینر قطعه ای پلاستیکی است که برای هر فرد به صورت سفارشی و مخصوص ساخته می شود. این قطعه به سقف دهان و دندان ها ی بالا وصل می شود. با وجودی که بسیاری از ریتینرها ممکن است شبیه به هم باشند اما هیچ دو ریتینری عینا یکی نیستند. ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی استفاده کند. در زمان ریتینر دندان، دندان ها که یکبار حرکت و جابجایی را تجربه کرده اند؛ اکنون مستعد این هستند که با برداشته شدن قالب مجددا به حالت اولیه خود باز گردند. در نتیجه اگر مراقبت های لازم از دندان ها به عمل نیاید زحمات شما به هدر خواهد رفت.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: از اپن بایت چه می‌دانید؟


دسته های مختلف ریتینر

ریتینرها به صورت ثابت و متحرک هستند و از سیم یا پلاستیک ساخته شده اند.

دسته ثابت:

دسته ثابت این ابزار معمولا از سیم نازکی ساخته شده است که پشت دندان پیش فک بالا و پایین قرار می گیرد. در واقع همانند براکت به دندان چسبانده می شود. از آنجا که از این نوع سیم روی چند دندان را می گیرد، تمیز کردن دندان ها به فلاس تریدر یا ابزارهای مشابه نیاز دارد. با وجودی که این نوع ریتینرها به زمان بیشتری برای تمیز کردن نیاز دارند، اما بهترین نتیجه را دربردارد. زیرا به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته دندان ها را در جای خود نگه می دارند.

ریتینر ثابت

دسته متحرک:

دسته متحرک آن معمولا ترکیبی از سیم است که روی دندان پیش فک بالا و پایین قرار می گیرد. دارای یک بخش اکریلیک و چند قلاب است که دور دندان های خلفی قرار می گیرند. بدین ترتیب ابزار را در جای خود نگه دارند. ریتینر اسیکس نوع دیگری از این دسته است که به شکل قالبی شفاف روی دندان پوشیده می شود.

سیر تا پیاز دندان اضافی

از آنجا که این مدل متحرک است، تمیز کردن دندان ها کار ساده ای است. اما بیمار باید هر روز و به مدت مشخصی از آن استفاده کند. در ابتدا از شما خواسته می شود که در تمام شبانه روز به مدت حداقل سه ماه از آن استفاده کنید. در صورتی که هیچ گونه حرکتی در دندان ها مشاهده نشد، از شما خواسته می شود که ریتینر را تنها در شب و به مدت چند ساعت در روز استفاده کنید.

مهم ترین عیب نوع متحرک، این است که ممکن است گم شود یا آسیب ببیند یا در صورت تماس با گرما تغییر شکل دهد. همچنین، بهتر است هرگز نگهدارنده خود را روی میز و در دسترس کودکان رها نکنید. تعویض این ابزار برای شما هزینه دربردارد. بنابراین، بهتر است در زمانی که از آن استفاده نمی کنید، آن را در جعبه مخصوص به خود قرار دهید.


درباره‌‌ی شلوغی و ازدحام دندان ها چه می‌دانید؟


مواظبت ریتینر

ریتینرها در دهان در معرض باکتری ها، پلاک و ذرات باقی مانده ی غذایی هستند. بیمار باید نحوه ی تمیز کردن ریتینر خود را از ارتودنتیست بپرسد (زیرا برخی از آن‌ها نباید با خمیر دندان تمیز شوند). مهم است که آن را هر روز تمیز کنند.

همچنین می توانید ریتینر را داخل مایع دهان شویه یا تمیز کننده های مخصوص دندان مصنوعی قرار دهید تا جرم های آن از بین برود و تازه شود.

از آنجایی که امکان شکستن پلاستیک ریتینر در صورت خشک شدن زیاد آن وجود دارد، در صورت بیرون بودن از دهان باید همیشه خیس بمانند. پلاستیک ممکن است کج شود یا تغییر حالت دهد. به همین دلیل باید از قراردادن آن در آب داغ یا کنار منبع گرمایشی خودداری کرد. و در نهایت از خم کردن سیم های نگهدارنده خودداری کنید. حرکت دادن نگهدارنده در دهان می تواند باعث خم شدن سیم ها شود.

نگهداری

یکی دیگر از راه های نگهداری از ریتینرها این است که مواظب باشید آنها را گم نکنید. به علت گران بودن نگهدارنده‌‌ها، در صورت خرابی یا گم شدن آنها، والدین، اطرافیان و یا خود بیمار باید هزینه را پرداخت کند. بنابراین قبل از خالی کردن آشغال سینی و از این قبیل، ابتدا از نبودن ریتیتر ها در آن اطمینان حاصل کنید و محلی دائمی برای آنها مشخص کنید و آن را در همان محل  نگه دارید. به عبارت دیگر از نگه دارنده خود نگه داری کنید.

هر آنچه درباره ارتودنسی دیمون باید بدانید

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید:  درباره ارتودنسی سریع بخوانید


نکات منفی انواع ریتینر ارتودنسی

قبل از اینکه معایب انواع ریتینر ارتودنسی دندان را برای شما بیان کنیم، باید این نکته را بدانید که هر کدام از معایبی که بیان می شوند، دلیلی بر عدم استفاده از ریتینر نمی باشند. همانطور که در عنوان قبلی مطرح کردیم، عدم استفاده از ریتینر ارتودنسی می تواند عواقب بدتری را به دنبال داشته باشد. در زیر به معایب انواع ریتینر ارتودنسی دندان اشاره شده است:

نکات منفی ریتینر ثابت

با وجود مزیت هایی که این نوع نگهدارنده ارتودنسی دارد، اما می تواند معایبی به دنبال خود داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  • زمانی که ریتینر ثابت پشت دندان ها نصب می شود، می تواند تجمع جرم و پلاک را راحت تر کند، به همین دلیل تا حدودی رعایت بهداشت دهان و دندان را سخت تر می کند.
  • گاز زدن برخی مواد غذایی سخت مانند سیب می تواند موجب شکستن نگهدارنده ثابت شود.

نکات منفی ریتینر شفاف

معایب ریتینر های شفاف عبارتند از:

  • این نوع نگهدارنده‌ها به راحتی کثیف می شوند، پس تمیز کردن داخل آن ها کمی سخت تر است.
  • در صورتی که آسیبی به آن ها وارد شود، باید تعویض گردد.
  • ریتینر های شفاف دوام کمتری نسبت به دیگرنگهدارنده ها دارند.
  • گذاشتن این نوع نگهدارنده بر روی دندان ها سبب می شود تا دندان ها روی هم منطبق نشوند.

نکات منفی ریتینر هالی

معایب این نوع ریتینر عبارتند از:

ریتینر هارلی
  • ریتینر هالی دارای سیمی در قسمت جلویی خود می باشد که قابل مشاهده است.
  • در ابتدای استفاده از این نوع نگهدارنده، تا حدودی گفتار تحت تاثیر قرار می گیرد که البته بعد از چند روز بیمار به آن عادت کرده و این مشکل بر طرف می گردد.
ارتودنسی لینگوال را بشناسید

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: سیر تا پیاز لمینت دندان


سخن پایانی

در این نوشته به مبحث ریتینر ها پرداختیم. برخی از بیماران زمانی که متخصص استفاده از ریتینر را اجبار می کند، مقاومت کرده و تمایلی به استفاده از آن ندارند. جالب است بدانید، زمانی که این بیماران با این روش آشنا می شوند، اکثرا این روش درمانی را با آغوش باز می پذیرند. شما می توانید با به اشتراک گذاشتن این نوشته بین دوستان و آشنایان خود، به این بیماران کمک کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

پیشنهاد ما به شما

شلوغی دندان

از شلوغی و ازدحام دندان ها چه می‌دانید؟

کراودینگ دندان هنگامی پدید می آید که میان فضای قوس دندانی و فضای مورد نیاز …

دیدگاهتان را بنویسید