غده پینه آل
پزشکی - سلامت

غده پینه آل چیست؟ + غده پینه آل در بدن چه کاری انجام می‌دهد؟

غده پینه آل یا غده صنوبری که زمانی چشم سوم نامیده می‌شد، یک غده کوچک است که در عمق مرکز مغز واقع شده‌ است. این غده که به خاطر شکل کوچک خود نامگذاری شده‌ است، ملاتونین را ترشح می‌کند که در تنظیم کردن ساعت داخلی بدن نقش دارد. غده پینه آل یکی از آخرین اندام‌های مغزی بود که کشف شد و موضوع بسیاری از افسانه‌ها و گمانه‌زنی‌ها بوده‌ است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله متخصص غدد و متابولیسم کیست را بخوانید. رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی قرن هفدهم، عقیده داشت که روح درون غده صنوبری قرار دارد. در این مقاله زا تریتا، به بررسی غده پینه آل و برخی از وظایف آن که توسط محققان کشف شده است می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


غده پینه آل چیست؟

مغز از دو نیم‌کره مجزا که توسط فیبر به هم متصل شده‌اند تشکیل شده‌ است. غده پینه‌آل در وسط مغز و بین دو نیم‌کره قرار گرفته‌ است. غده پینه‌آل عمدتا حاوی پینه‌آلوسیت‌ها و سلول‌های گلیال تشکیل شده است. پینه‌آلوسیت‌ها، سلول‌هایی هستند که هورمون ملاتونین را تولید می‌کنند و سلول‌های گلیال نوع خاصی از سلول‌های مغزی هستند که از نورون‌ها حمایت می‌کنند (‏سلول‌هایی که اطلاعات را به سلول‌های دیگر منتقل می‌کنند)‏.​البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فیکسچر ایمپلنت را بخوانید.

غده پینه آل یا غده صنوبری، یه غده کوچک و نخودی شکل درون مغز است ​ولی عملکرد دقیق آن، هنوز به طور کامل درک نشده است. البته تاکنون محققان فهمیده‌اند غده پینه‌آل در تنظیم سطح هورمون‌های زنانه هم نقش دارد و می‌تواند بر باروری و چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد. این موضوع، تا حدی به خاطر ملاتونین است که توسط غده پینه آل تولید می‌شود.

غده پینه آل

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که ملاتونین می‌تواند به حفاظت در برابر مشکلات قلبی-عروقی مانند آترواسکلروز و فشار خون بالا نیز کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری باید در مورد عملکردهای بالقوه ملاتونین انجام شود. ​ملاتونین به خاطر نقشی که در تنظیم الگوهای خواب ایفا می‌کند، مشهور است. الگوهای خواب، «ریتم‌های شبانه‌روزی» نیز نامیده می‌شوند.

کانتورینگ صورت یا زاویه سازی و مادلینگ چهره چیست؟ + عوارض کانتورینگ صورت چیست؟

ارتباط غده پینه آل و ملاتونین چیست؟

وجود اختلال در خواب برخی افراد، می‌تواند نشانه‌ی این باشد که غده پینه آل آن‌ها، مقدار مناسبی از ملاتونین را تولید نمی‌کند. برخی از پزشکان طب جایگزین، بر این باورند که شما می‌توانید غده پینه‌آل خود را سم‌زدایی و آن را فعال کنید تا خواب خود را بهبود بخشید و چشم سوم خود را باز کنید. با این حال، هیچ تحقیق علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

یکی از راه‌های کنترل ملاتونین در بدن، استفاده از مکمل‌های ملاتونین است. این مکمل‌ها به طور معمول باعث می‌شوند که احساس خستگی برای فرد مصرف‌کننده ایجاد شود. اگر به یک منطقه زمانی متفاوت سفر کرده‌اید و یا در شیفت شب کار کرده‌اید، آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا ریتم شبانه‌روزی خود را تنظیم کنید. همچنین، این مکمل‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند تا سریع‌تر به خواب بروند. البته برای کسی اطلاعات بیشتر میتوانید موضوعات لمینت دندان را بخوانید.

برای بیشتر افراد، مکمل‌های با دوز پایین ملاتونین برای استفاده کوتاه‌مدت و بلند مدت ایمن هستند. به طور معمول، دوز مصرفی از ۰.۲ میلی‌گرم تا ۲۰ میلی‌گرم متفاوت است، اما دوز دقیق و مناسب بین افراد مختلف، متفاوت است. برای اطلاع از اینکه آیا ملاتونین برای شما مفید هست یا نه، و همچنین برای اطلاع از میزان دوز مورد نیاز خود، با یک پزشک مشورت کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هیپوتالاموس چیست را بخوانید.

مکمل‌های ملاتونین می‌توانند باعث عوارض جانبی زیر شوند:

 • ​​​​​​​​خواب‌آلودگی
 • ​خستگی در اوایل صبح
 • دیدن خواب‌های جدی و واضح
 • ​اندکی افزایش در فشار خون
 • ​ اندکی کاهش دمای بدن
 • ​اضطراب
 • سردرگمی

اگر باردار هستید و یا می‌خواهید باردار شوید و یا پرستاری کنید، پیش از استفاده از مکمل‌های ملاتونین با پزشک صحبت کنید. علاوه بر این، ملاتونین ممکن است با داروها و داروهای زیر تعامل داشته باشد:

 • قرص‌های کنترل بارداری
 • ​فلووکسامین (‏لووکس)‏
 • ​نیفدیپین (Adalat CC)
 • رقیق‌کننده‌های خون، که از آن‌ها با عنوان داروهای ضد انعقاد نیز یاد می‌شود.
 • داروهای ضد دیابت که قند خون را کاهش می‌دهند.
 • داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی که فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می‌دهند.
هیپوتالاموس چیست؟ + بررسی ساختار و عملکرد غده هیپوتالاموس

ریتم‌های شبانه‌روزی چه چیز‌هایی هستند؟

غده پینه آل کلید ساعت درونی بدن است، چون ریتم‌های شبانه‌روزی بدن را تنظیم می‌کند. ریتم‌های شبانه‌روزی، ریتم‌های روزانه بدن هستند، شامل سیگنال‌هایی می‌شوند که باعث می‌شوند فرد در یک زمان مشخص، احساس خستگی کند، بخوابد، بیدار شود و احساس هوشیاری کند. ​

ملاتونین هورمونی است که به منظم کردن ریتم‌های شبانه‌روزی کمک می‌کند و توسط غده پیننه آل ترشح می‌شود. ملاتونین با توجه به مقدار نوری که فرد در معرض آن قرار می‌گیرد، تولید می‌شود.​ غده پینه آل مقدار بیشتری از ملاتونین را در تاریکی آزاد می‌کند که به نقش ملاتونین در خواب اشاره می‌کند. بسیاری از تولید کنندگان مکمل‌ها، ملاتونین را به عنوان یک کمک خواب طبیعی پیشنهاد می‌کنند. ​

غده پینه آل

با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ارتباط بین ملاتونین و خواب ممکن است آنقدر که به نظر می‌رسد ساده نباشد. این محققان دریافتند که برداشتن غده پینه آل، تاثیری بر سطح فعالیت موش‌هایی که دسترسی طبیعی به نور و تاریکی داشتند، نداشت. آن‌ها نتیجه گرفتند که عملکرد غده پینه‌آل ممکن است پیچیده‌تر از چیزی باشد که در ابتدا تصور می‌شد و نقش آن ممکن است بین حیوانات مختلف بسیار متفاوت باشد.

تحقیقات خیلی خوبی در مورد این که چه مشکلاتی با غده پینه آل مرتبط هستند، وجود ندارد. به ندرت ممکن است این اختلال خواب به وجود توموری در غده پینه‌آل مربوط باشد. با این حال به نظر می‌رسد که علائم اصلی، بیشتر ناشی از فشاری است که این تومورها ایجاد می‌کنند، نه تغییراتی در تولید هورمون به وجود می‌آید.

پینه آل و سلامت قلب و عروق

​یک بررسی در سال ۲۰۱۶، تحقیقات پیشین که در مورد ارتباط بین ملاتونین و سلامت قلبی و عروق بود را مورد بررسی قرار داد. محققان شواهدی یافتند که ملاتونین تولید شده توسط غده پینه‌آل می‌تواند تاثیر مثبتی بر قلب و فشار خون داشته باشد. آن‌ها نتیجه گرفتند که ملاتونین ممکن است برای درمان بیماری‌های قلبی عروقی استفاده شود اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

پینه آل و هورمون‌های زنانه

شواهدی مبنی بر این وجود دارد که قرار گرفتن در معرض نور و سطوح ملاتونین مرتبط با آن، ممکن است بر چرخه قاعدگی زنان تاثیر داشته باشد. کاهش مقدار ملاتونین نیز می‌تواند در گسترش چرخه‌های قاعدگی نامنظم نقش داشته باشد. با این حال، این مطالعات محدود و اغلب قدیمی هستند، بنابراین تحقیقات جدیدتری مورد نیاز است.

قاعدگی نامنظم به چه معناست؟ + آیا پریود نامنظم خطرناک است؟

پینه آل و ثبات خلق‌و‌خو

اندازه غده پینه آل افراد، می‌تواند نشان‌دهنده خطر آن‌ها برای دچار شدن به اختلالات خلقی خاص باشد. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که کم‌تر بودن حجم غده پینه آل، ممکن است خطر ابتلا به اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات خلقی را افزایش دهد. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اثر حجم غده پینه آل بر اختلالات خلقی مورد نیاز است.

پینه آل و سرطان

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است ارتباطی بین اختلال عملکرد غده پینه آل و خطر سرطان وجود داشته باشد. نتیجه یک مطالعه جدید بر روی موش‌ها، شواهدی را نشان داد که کاهش عملکرد این غده از طریق قرار گرفتن در معرض نور بسیار زیاد، منجر به آسیب سلولی و افزایش خطر بروز سرطان روده بزرگ می‌شود.

یک مطالعه دیگر شواهدی یافت که نشان می‌دهد، زمانی که ملاتونین با درمان‌های سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند چشم‌انداز افراد مبتلا به سرطان را بهبود بخشد. این ممکن است به خصوص در افرادی که تومورهای پیشرفته‌تر دارند، درست باشد. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چگونه ملاتونین بر تولید و مسدود کردن تومورها تاثیر می‌گذارد. همچنین، هنوز مشخص نیست که چه دوزی از ملاتونین، می‌تواند به عنوان درمان مکمل، مناسب باشد.

وظایف دیگر غده پینه آل چیست؟

​​​​​​​​غده پینه آل به طیفی از عملکردهای دیگر مرتبط است:

 • متابولیسم استخوان: تحقیقات بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که تغییرات در عملکرد غده پینه آل ممکن است بر متابولیسم استخوان تاثیر بگذارد. زنان یائسه به طور قابل‌توجهی بیشتر از سایر گروه‌ها در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند. عملکرد غده پینه آل با افزایش سن کاهش می‌یابد. این مطالعه نتیجه گرفت که مصرف ملاتونین خوراکی ممکن است به افزایش توده استخوانی کمک کند که می‌تواند در آینده برای محافظت در برابر پوکی استخوان پس از یائسگی مورد استفاده قرار گیرد. ​
 • سلامت روان: خواب و سلامت روان به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند. محرومیت از خواب می‌تواند برخی از شرایط مشکلات روانی را ایجاد یا بدتر کند. برخی از اختلالات سلامت روان نیز ممکن است خواب را سخت‌تر کند. برخی از مشکلات مربوط به سلامت روان، با میزان قرار گرفتن در معرض نور مرتبط است. به عنوان مثال، اختلال عاطفی فصلی، شکلی از افسردگی است که بر خلق و خوی فرد تاثیر می‌گذارد و زمانی رخ می‌دهد که سطح نور پایین باشد. این ممکن است به دلیل تغییرات در ترشح ملاتونین باشد. ​با این حال، در بررسی سال ۲۰۱۷، هیچ مدرکی دال بر تاثیر ملاتونین بر اختلالات خلقی یافت نشد. ​
 • عملکرد غده هیپوفیز: غده هیپوفیز، غده‌ای است که از قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس بیرون زده است. هیپوتالاموس به طیف گسترده‌ای از عملکردهای هورمونی از جمله رشد و عملکرد تیروئید مرتبط است. تحقیقات قدیمی‌تر نشان می‌دهد که غده پینه آل می‌تواند رفتار غده هیپوفیز را تغییر دهد. ​ملاتونین ممکن است غده هیپوفیز را از ترشح هورمون‌ها که نقش اساسی در توسعه تخمدان‌ها و بیضه‌ها دارند، منع کند و عملکردهایی مانند چرخه قاعدگی را تنظیم کند. ​
 • متابولیسم داروها: به نظر می‌رسد برخی داروها، از جمله داروهای تفریحی و تجویزی، عملکرد غده پینه آل را تغییر می‌دهند و الگوهای ترشح ملاتونین را تغییر می‌دهند. نتیجه یک مطالعه در این زمنیه نشان داد که غده پینه آل می‌تواند نقش مهمی در اعتیاد به کوکائین و دیگر مواد محرک روانی ایفا کند. ​
 • افزایش سن: با افزایش سن افراد، غده پینه آل تمایل به ترشح کم‌تر ملاتونین دارد. بعید است که ملاتونین تنها عامل تغییرات مرتبط با سن باشد، اما کاهش سطح ملاتونین ممکن است به توضیح روند پیری کمک کند. سالمندان، معمولا کم‌تر می‌خوابند و ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشند. تغییرات در ملاتونین ممکن است این پدیده را توضیح دهد. ​
 • حس تشخیص جهت: یک مطالعه قدیمی‌تر بر روی افرادی که غده پینه آل آن‌ها آسیب دیده بود، نشان داد که آسیب به این غده، با کاهش احساس تشخیص جهت همراه است. این امر نشان می‌دهد که غده پینه آل ممکن است نقش بسیار ناشناخته‌ای در جهت‌یابی فضایی ایفا کند. ​
معرفی 5 متخصص برتر جراح لیفت صورت در تهران به انتخاب مجله خبری دندانپزشکی تهران

اختلال در عملکرد غده پینه آل چیست؟

اگر غده پینه آل دچار اختلال شود، ممکن است عدم تعادل هورمونی ایجاد شود که می‌تواند سیستم‌های دیگر بدن را تحت‌ تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اغلب در صورتی که غده پینه آل دچار اختلال شود، الگوهای خواب مختل می‌شوند. این مشکل می‌تواند در اختلالاتی مانند خستگی ناشی از پرواززدگی و بی‌خوابی ظاهر شود. علاوه بر این، از آنجا که ملاتونین با هورمون‌های زنانه در تعامل است، اختلال در عملکرد غده پینه آل، می‌تواند بر چرخه قاعدگی و باروری تاثیر بگذارد. ​

غده پینه آل در نزدیکی بسیاری از ساختارهای مهم دیگر واقع شده‌ است و به شدت با خون و دیگر مایعات در تعامل است. وجود داشتن توموری پیش‌رونده در غده پینه‌ آل ، ممکن است بر بسیاری از چیزهای دیگر در بدن تاثیر بگذارد. برخی از نشانه‌های اولیه تومور عبارتند از:

 • تشنج
 • اختلال در حافظه
 • ​سردرد
 • حالت تهوع
 • آسیب به قدرت بینایی و سایر حواس

اگر اختلال خواب دارید و یا اگر می‌خواهید در مورد مصرف مکمل‌های ملاتونین بیشتر بدانید، با یک پزشک مشورت کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با غده پینه آل آشنا شدید. همچنین از نحوه عملکرد و ساختار آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تفاوت هورمون و آنزیم چیست؟

هورمون‌ها پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که فیزیولوژی و رفتار را تعیین می‌کنند. اما آنزیم‌ها کاتالیزورهای بیولوژیکی هستند. وظیفه آنزیم‌ها تسریع واکنش‌های شیمیایی است. با این تعریف برخی از غدد بدن را هم می‌توان در سیستم غدد برون ریز و هم در دستگاه غدد درون ریز جای داد. زیرا هر دو عملکرد را انجام می‌دهند. به این دسته از غده‌ها، غدد مختلط گفته می‌شود.

آشنایی با انواع عمل جراحی زیبایی و محبوبترین عمل های جراحی زیبایی
تفاوت غدد برون ریز و درون ریز چیست؟

به غدد برون ریز و درون ریز، غدد اگزوکرین و اندوکرین هم گفته می‌شود. تفاوت اصلی ساختار غدد برون ریز و درون ریز از نام آن‌ها کاملا پیداست. همان‌طور که اشاره کردیم، در سیستم غدد درون ریز، غده‌ها بدون مجرا هستند و هورمون‌ها را به خون منتقل می‌کنند. درحالی‌که غدد برون ریز دارای مجاری هستند. آنزیم‌ها از غدد برون ریز ترشح می‌شوند.

پاسخ دهید