جمعه, ژانویه 28, 2022
دندانپزشکی کودکان

روکش دندان شیری کودکان

روکش دندان شیری کودکان

چنانچه دندان‌های شیری دچار تخریب و پوسیدگی گسترده شوند، حتما نیازمند روکش خواهند بود. چرا که در غیر اینصورت دندان‌ها از دست رفته و پیامدهای بعدی بدنبال خواهد داشت. شما بعنوان والد چه اقدامی برای دندان‌های شیری پوسیده فرزند دلبندتان انجام می‌دهید؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا با روکش دندان شیری کودکان بیشتر آشنا شوید.


این محتوای مفید را هم حتما بخوانید: فلوراید تراپی دندان کودکان


چرا دندان‌های شیری آنقدر مهم هستند که نیازمند روکش باشند؟

  • مینای دندانهای شیری نازک تر از دندانهای دائمی هستند. پوسیدگی به سادگی بین دندانها گسترش می یابد. روکش نه تنها برای نجات خود دندان صدمه دیده است بلکه برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی و عفونت به نواحی دیگر دهان است.
  • روکش دندان شیری برای برگرداندن عملکرد، شکل و اندازه به دندان آسیب دیده صورت می گیرد. از آنجایی که یکی از مهمترین عملکردهای دندان حفظ فاصله در قوس دندانی و نگه داشتن جا برای دندان دائمی زیر آن و هدایت دندان است، روکش کردن باعث می شود این عملکرد حفظ شود و مشکلات بعدی ناشی از زود افتادن دندان شیری به وجود نیاید.
روکش دندان شیری کودکان
  • ترمیم کردن و حفظ دندان شیری باعث می شود رشد عضلات و استخوان فک کودک، روند طبیعی خود را طی کند.
  • دندان شیری برای جویدن غذا مهم است و بدون آن بخشی از فرآیند جویدن غذا با اختلال مواجه می شود.
  • روکش با پوشاندن دندان از فروپاشی دندان و عمیق تر شدن پوسیدگی جلوگیری می کند بنابراین احتمال دندان درد، عفونت لثه و مشکلات دیگر را کاهش می دهد.

برای مطالعه بیشتر: با فیشور سیلانت دندان کودکتان، خیال خود را راحت کنید!


انواع روکش دندان شیری کودکان بر حسب جنس

روکش های مختلفی برای ترمیم دندان در بازار وجود دارد که بهترین آن ها برای دندان های به شدت تخریب شده ، روکش فلزی که به رنگ استيل است ، می باشد. روکش های فلزی با پوشش سرامیک ، بیشتر برای دندان های جلو و با هدف حفظ زیبایی و طرح لبخند استفاده می شوند ، از این نوع روکش ها می توان برای دندان های عقب نیز استفاده نمود ؛ اما میزان استحکام آن ها نسبت به روکش تمام فلزی کمتر می باشد.

درباره انواع روکش دندان می توان به روکش هایی از جنس استیل ضد زنگ ، استریپ کرون و روکش زیركونيا اشاره کرد.

استیل ضد زنگ

این نوع روکش جزء رایج ترین روکش های استفاده شده در دندانپزشکی کودکان می باشد که از پوسته فلزی و در اندازه های مختلف ساخته شده است. برای دندان های آسیاب خلفی بسیار مناسب بوده ؛ چرا که قوی ، با دوام و مقاوم در رطوبت است.

روکش استیل ضد زنگ

همچنین از این نوع روکش ، زمانی استفاده می شود که بین دندان ها پوسیدگی وجود داشته باشد. جایگذاری این نوع روکش در دهان کودکان آسان بوده و نسبت به سایر روکش های دندانی مقرون به صرفه می باشد.

روکش دندان شیری از جنس استریپ کرون

این نوع روکش ها از پوسته شفاف است كه با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و در درون دهان قرار می گیرد. این روکش بیشتر برای زیبایی و بر روی دندان های جلو استفاده می شود.

روکش های دندانی سفید

این نوع روکش از ماده سختی شبیه به سرامیک و به رنگ دندان ساخته شده. مانند روکش های استیل ضد زنگ و زیرکونیا از پیش ساخته و در سایزهای مختلف وجود دارد.


درباره‌ی دندان درد کودکان چه می‌دانید؟


روکش دندان شیری کودکان با قالب‌گیری یا بدون آن؟

بهترین روکش هایی که میتوان برای دندان ها شیری گذاشت روکش های Prefabricated و به اصلاح روکش هایی است که توسط کمپانی های معتبر ساخته شده است. زیرا لبه های آن بسیار نازک بوده و لثه های کودکان را آزرده نمیکند. نیز ضد حساسیت بوده و مشکلی را برای کودکان ایجاد نمیکند.


البته روکش هایی نیز وجود دارند که بتوان با قالب گیری برای کودکان تهیه کرد که به هیچ عنوان توصیه نمیشود . زیرا میتواند باعث ایجاد مشکلات شدید لثه ای در کودکان شود. از طرف دیگر میتواند دندان های کناری و دندان های فک مقابل را آزرده کند.
بهترین روکش هایی که داخل مطب میتوان از آن استفاده کرد ، روکش های Prefabricated استلس استیل هستند که دارای سایز بندی های متفاوتی بوده ، شکل بسیار مناسبی دارند که منطبق بر آناتومی دندانهای شیری بوده و توصیه می شود تا جاییکه ممکن است از این روکش ها استفاده شود . چراکه نه تنها نیازی به قالب گیری نیست ، بلکه در همان جلسه پس از اتمام عصب کشی ، این قابلیت وجود دارد که روکش گذاشته شود.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز دندان اضافی


روکش کردن دندان شیری کودکان به چه ترتیب صورت می‌گیرد؟

روکش دندان شیری کودکان

1- دندانپزشک ابتدا ناحیه را با ژل بی‌حس می‌کند. ژل روی لثه و گونه‌های اطراف دندان مورد نظر مالیده می‌شود.

2- سپس دندانپزشک داروی بی‌حسی موضعی را برای بی‌حسی کامل دندان تزریق می‌کند.

3- دندانپزشک در مرحله بعد با سد دندانی ساخته شده از نوار باریکی از لاتکس یا مواد مشابه دیگر  دندان تحت درمان را از بقیه دندان‌ها جدا می‌کند. سوراخ کوچکی روی دندان ایجاد می‌شود و با وسیله فلزی محکم می‌شود. سد دندانی مزایای زیر را دارد:

  • محافظت از لثه، زبان و گونه‌های کودک
  • جدا و خشک نگه‌داشتن دندان در طول عمل. عمل برای موفقیت‌آمیز بودن روکش باید در محیط خشک انجام شود. منبع خلا و مکش برای کنترل رطوبت دهان زیر سد قرار داده می‌شود.
  • سد دندان مانع از بلعیدن یا تنفس اتفاقی مواد شل و لق در طول عمل می‌شود.

5- دندانپزشک ابتدا پوسیدگی را با هندپیس مخصوص برمی‌دارد و دندان را قدری می‌تراشد تا بتواند روکش را روی آن قرار دهد. دندانپزشک تا زمان آماده شدن روکش، برای محافظت از دندان یک روکش موقت دندان روی آن نصب می کند.

6- روکش در انتها روی دندان قرار داده می‌شود. این که روکش تمام دندان را دربر بگیرد و کاملاً پایدار باشد، بسیار مهم است. ادامه عمل با توجه به نوع روکش قدری متفاوت خواهد بود:

  • چنانچه روکش فلزی انتخاب شده باشد، دندانپزشک بهترین اندازه را با توجه به دندان تعیین می‌کند. روکش پولیش داده می‌شود و با سیمان پر می‌شود. سپس دندانپزشک روکش را روی دندان قرار می‌دهد. سیمان و ذرات اضافی را پاک می‌کند. نهایتا دهان کودک را شستشو می‌دهد.
  • چنانچه روکش کامپوزیتی انتخاب شده باشد، دندانپزشک پوسته پلاستیکی به شکل دندان را با کامپوزیت، مواد همرنگ دندان، پر می‌کند. سپس با اشعه کامپوزیت را سفت می‌کند. سپس پوسته را برمی‌دارد تا روکش همرنگ دندان به جا بماند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره بوی بد دهان ” از علل تا درمان”


سخن پایانی

در این محتوا درباره روکش دندان شیری کودکان خواندیم. باید این نکته را هم ذکر نمود که معمولا تا زمان افتادن دندان شیری ، روکش آن نیز باقی خواهد ماند. همزمان و همراه با افتادن دندان ، روکش آن نیز می افتد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید