سه شنبه , 29 خرداد 1403
متخصص غدد رشد قد

متخصص غدد رشد قد

متخصص غدد و متابولیسم کیست؟

متخصص غدد به انگلیسی Endocrinologist نامیده می‌شود. این متخصص پزشکی است که در مورد غدد و هورمون‌های بدن تخصص دارد. این متخصصان با سیستم غدد و متابولیسم بدن و تمام فرایندهای بیوشیمیایی بدن سروکار دارند.سیستم غدد و متابولیسم بدن از غدد درون ریز و برون ریز مختلفی تشکیل شده‌است. این غدد هورمون‌هایی را ترشح می‌کنند که با همکاری یکدیگر عملکرد اندام‌های مختلف بدن را تنظیم می‌کنند.این متخصصان می‌توانند افراد بزرگسال یا کودکان را تحت مداوا قرار دهند. زمانی که متخصص در درمان کودک تخصص داشته باشد، به او متخصص غدد اطفال یا متخصص غدد و متابولیسم کودکان گفته می‌شود.


فهرست مطالب


کار متخصص غدد چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید متخصص غدد و متابولیسم کیست، باید ابتدا با کار این پزشک آشنا شوید. این متخصصان زمینه‌های زیادی را پوشش می‌دهند. پزشک شرایطی که بر بدن تأثیر گذاشته‌است را بررسی می‌کند و پس از تشخیص درمان را آغاز می‌کند. همان‌طور که گفتیم سیستم غدد و متابولیسم بدن از غدد درون ریز و برون ریز مختلفی تشکیل شده است. کار متخصص غدد و متابولیسم بررسی عملکرد صحیح این غدد و درمان مشکلات و اختلالات آنهاست. مهم‌ترین بخش‌های بدن که توسط متخصص غدد و متابولیسم بررسی می‌شوند، عبارت‌اند از:

متخصص غدد رشد قد
 • آدرنال‌ها، غده‌هایی هستند که بالای کلیه‌ها قرار دارند و به کنترل مواردی مانند فشارخون، متابولیسم، پاسخ به استرس و هورمون‌های جنسی کمک می‌کنند.
 • متابولیسم استخوان مانند پوکی‌استخوان
 • کلسترول
 • هیپوتالاموس بخشی از مغز است که دمای بدن، گرسنگی و تشنگی را کنترل می‌کند.
 • پانکراس که انسولین و سایر مواد را برای فرایند هضم می‌سازد.
 • پاراتیروئید، غده کوچکی در گردن است که کلسیم خون را کنترل می‌کند.
 • هیپوفیز غده‌ای به اندازه نخود در پایه مغز است که هورمون‌ها را متعادل نگه می‌دارد.
 • غدد تناسلی (گناد) که شامل تخمدان در زنان و بیضه در مردان می‌شود.
 • تیروئید غده پروانه‌ای شکل در گردن است که متابولیسم، انرژی و رشد و تکامل مغز را کنترل می‌کند.

بسیاری از والدین در سنین رشد فرزندشان به دنبال راه های افزایش قد هستند. البته این تلاش محدود به والدین نیست، حتی بسیاری از افراد بزرگسال که از قدشان راضی نیستند هم دنبال راه‌های برای بلندتر شدن هستند. عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو بر روی قد تاثیر می‌گذارند. درست است که ژنتیک با علم امروزی به طور دقیق قابل تغییر نیست، با این حال شرایط محیطی موثر بر رشد قد در اختیار انسان‌ها است. بنابراین هر فردی می‌تواند با غلبه بر شرایط محیطی به ایده‌آل‌ترین حد ممکن قد خود برسد.در این مقاله قصد داریم عوامل و راه‌های موثر بر رشد قد در سنین مختلف را بررسی کنیم. برای افزایش قد می‌توانید از کمک‌های دکتر اطفال، دکتر تغذیه و دکتر غدد بهره ببرید.

راه های افزایش قد در ۲ تا ۱۰ سالگی

بیشتر والدین دوست دارند فرزندانشان قد بلند و قوی باشند، زیرا قد به عنوان نشانه‌ای از سلامتی در نظر گرفته می‌شود. والدین معمولا تمام تلاش خود را می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان سالم رشد می‌کنند و به قد مطلوبی می‌رسند.ژن‌ها بیشترین نقش را در تعیین قد کودک دارند. با این حال، ژنتیک تنها عاملی نیست که بر قد تأثیر می‌گذارد. بسیاری از عوامل خارجی، مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم، می‌توانند بر رشد قد کودکان تأثیر زیادی بگذارند. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با روش‌های ساده، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را افزایش دهند.

۱- داشتن رژیم غذایی متعادل و مغذی

معرفی متخصصین برتر اطفال و کودکان به انتخاب مجله خبری دندانپزشکی تهران

مهم‌ترین عامل محیطی در افزایش قد کودک داشتن تغذیه سالم برای کودک و نوجوان است. یک رژیم غذایی سالم باید شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و ویتامین‌ها به نسبت صحیح و متعادل باشد. همچنین مطمین شوید که کودک غذاهای ناسالم مانند تنقلات بسته‌بندی‌شده یا فست‌فود، نوشیدنی‌های شیرین گازدار و به طور کلی غذاهای سرخ‌شده نمی‌خورد. پروتئین‌های بدون چربی باید به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ‌دار و مواد غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم مصرف شوند. مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند پیتزا و کیک، شیرینی را هم تا حد امکان محدود کنید. سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که روی یا زینک زیادی دارند، غذاهایی مانند دانه کدو و بادام زمینی.

۲-انجام تمرینات کششی

حرکات کششی، حتی حرکات ساده تاثیر زیادی بر قد کودک دارند. حرکات کششی به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کنند و همچنین وضعیت بدن کودک شما را همیشه بهتر می‌کنند. برای افزایش قد کودک حرکات زیر را به کودک یاد بدهید:

 • به کودک خود بگویید پشت به دیوار بایستد و روی انگشتان پا قرار بایستد. همزمان به او کمک کنید تا عضلات خود را به سمت بالا بکشد.
 • یکی دیگر از تمرینات ساده برای کشش این است که کودک روی زمین نشسته و پاهایش را از هم باز کرده و انگشتان هر دو پا را با دستانش لمس کند.

یوگا نیز ورزشی است که بر حرکات کششی تاکید دارد. این ورزش علاوه بر کمک به رشد بیشتر کودکان و نوجوانان، به قوی‌تر شدن عضلات آنها نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید برای افزایش قد فرزندتان، او را به کلاس یوگا بفرستید.

۳- آویزان شدن از میله بارفیکس

ده‌ها سال است که بارفیکس زدن برای رشد بیشتر قد توصیه می‌شود. آویزان شدن از میله‌ به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کند. به غیر از آویزان شدن از بارفیکس، می‌توانید فرزندتان را به حرکات شنا و بارفیکس نیز تشویق کنید. هر دو این حرکات عضلات بازو و پشت را قوی‌تر می‌کنند و تمرین‌هایی عالی برای حفظ تناسب اندام او هستند.

۴- پریدن و دویدن

پرش ورزشی است که می‌تواند به کارکرد کل بدن کمک کند. این ورزش که اثر فوق‌العاده‌ای بر قلب دارد، یکی از بهترین ورزش‌ها برای افزایش قد است. زمانی که کودک می‌پرد، بدن به طور کامل کشیده می‌شود، بنابراین باعث رشد عمودی در کودک می‌شود. برای این کار کودکتان را تشویق کنید که به طور منظم طناب بزند.

۵-شنا

شنا کردن یکی دیگر از عادت‌های سالم است که به کودک شما کمک می‌کند تا فعال بماند و از ورزش کردن لذت ببرد. این فعالیت یک ورزش تمام بدن است، به این معنی که تمام ماهیچه‌های بدن را به بهترین نحو به کار می‌گیرد. شنا به مدت طولانی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا هر گونه چربی اضافی را از دست بدهد و در کل سالم بماند. این ورزش شامل کشش‌های زیادی به جلو است که ستون فقرات را تقویت می‌کند و زمینه را برای داشتن بدنی بلند و سالم فراهم می‌کند.

۶-خواب کافی

خواب کافی نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز حیاتی است. مطمئن شوید که کودک در اکثر اوقات ۸ ساعت خواب کافی داشته باشد تا قد بلندتر و قوی‌تر شود. هورمون رشد در کودکان، تنها زمانی ترشح می‌شود که کودک می‌خوابد. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد نقش مستقیمی در بلندتر شدن فرزند شما دارد، بنابراین کم خوابیدن یا خواب بد موقع به صورت مداوم قطعا ایده بدی است. البته اگر هر از چند گاهی کودک کم خوابید، نیازی نیست خیلی نگران شوید.

کاشت مو

۷-جذب ویتامین دی از نور خورشید

نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D به رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند که نتیجه آن رشد قد است. این ویتامین همچنین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را از رژیم غذایی جذب کند. همانطور که می‌دانید، کلسیم ماده اصلی سازنده استخوان‌هاست.برای جذب ویتامین دی بیشتر، فرزندتان را تشویق کنید که موبایل و بازی‌های ویدیویی را رها کند و در فضای بیرون بازی کند. سایر منابع ویتامین D شامل ماهی‌های چرب و غذاهای دریایی، قارچ و زرده تخم مرغ است.

۸-سالم نگه داشتن وضعیت بدنی

وضعیت بدنی نامناسب ضربه زیادی به رشد قد در کودکان می‌زند. قوز کردن یا خمیده ایستادن یا نشستن و غیره می‌تواند فشار غیرضروری به ستون فقرات وارد کند و تأثیرات منفی زیادی بر بدن داشته باشد. وضعیت نامناسب بدن می‌تواند شکل ستون فقرات کودک شما را تغییر دهد که ممکن است رشد او را به خطر بیندازد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما نه تنها برای افزایش قد بلکه برای جلوگیری از هر گونه مشکلات سلامتی طولانی‌مدت، وضعیت بدنی مناسبی داشته باشد. هر بار که او را خمیده می‌بینید به او یادآوری کنید که صاف بنشیند و بایستد.

۹- استفاده از مکمل های هورمون رشد

یکی از راه‌های افزایش هورمون رشد استفاده از مکمل‌های هورمون رشد است. مکمل‌های هورمون رشد انسانی که به عنوان آزادکننده‌های HGH نیز شناخته می‌شوند، مکمل‌های غذایی هستند که به افزایش سطح HGH در بدن کمک می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد یکی از عوامل اصلی رشد قد در افراد است.بهترین قرص‌های HGH شامل پیش سازهای هورمون رشد هستند که به غده هیپوفیز کمک می‌کنند تا به طور طبیعی HGH بیشتری آزاد کند. مکمل‌های هورمون رشد مزایای دارند، با این حال عوارض بالقوه‌ای هم دارند که باید در نظر بگیرید. از این رو به هیچ عنوان از این مکمل‌ها بدون مشورت پزشک اطفال، برای کودک خود استفاده نکنید.دقت کنید که تنها یکی از این موارد برای رشد و افزایش قد کودک کافی نیست. کودک باید تغذیه سالمی داشته باشد، خوب بخوابد، ویتامین دی کافی جذب کند و ورزش و فعالیت کافی داشته باشد. اما اگر با انجام دادن این کارها هنوز هم نگران رشد قد کودکتان هستید، بهتر است.

راه های افزایش قد در سنین بلوغ و نوجوانی

نوجوانان در سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی، در مرحله جهش رشد هستند. از این رو بسیار حیاتی است که توجه ویژه‌ای بر روند افزایش قد خود داشته باشند. در ادامه راه های افزایش قد در ۱۴ سالگی و سنین دیگر نوجوانی را برای شما توضیح می‌دهیم.

۱- خوردن صبحانه سالم و کامل

یک صبحانه سالم توسط همه متخصصان رژیم غذایی به عنوان بخشی از یک سبک زندگی مناسب توصیه می‌شود. خوردن صبحانه سالم متابولیسم را افزایش می‌دهد و به جذب بیشتر مواد مغذی کمک می‌کند. این به نوبه خود به افزایش قد در ۱۵ سالگی و به‌طورکلی نوجوانی کمک می‌کند.

۲-داشتن خواب و استراحت کافی

همانطور که اشاره کردیم، خواب و استراحت کافی برای رشد قد در تمامی سنین ضروری است. به‌طورکلی الگوی خواب مناسب، رشد بدن را تعیین می‌کند. بافت‌های بدن تنها در زمان خواب، رشد و ترمیم را انجام می‌دهند . از این رو استراحت بسیار مهم است. همچنین برای افزایش قد در ۱۴ سالگی و به‌طور‌کلی نوجوانی باید برای خواب زمان مشخصی تعیین شود، چرا که خواب نامنظم باعث جلوگیری از تولید هورمون رشد می‌شود. با کمبود هورمون رشد، بلند شدن قد متوقف می‌شود.

۳-افزایش قد در ۱۴ سالگی با ورزش و یوگا

ورزش نقش بسیار مهمی در افزایش قد به خصوص در نوجوانان دارد. ورزش‌ها به کشش اندام‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کنند و برخی ورزش‌های خاص مانند پرش، بسکتبال، شنا، تنیس و فوتبال تاثیر بیشتری در افزایش قد دارند. جدای از این ورزش‌ها، برخی حرکت‌های یوگا برای افزایش قد بسیار موثر هستند.

بررسی نکات مهم در خرید بهترین کرم پودر + معرفی بهترین کرم پودر خارجی و ایرانی
متخصص غدد رشد قد

۴-حفظ وزن مناسب بدن

چاقی باعث توقف رشد در نوجوانان می‌شود. همچنین چاقی می‌تواند باعث تغییر فرم بدن و ستون فقرات شود. برای افزایش قد در ۱۶ سالگی و دیگر سنین نوجوانی، حفظ وزن ایده آل ضروری است.

۵- نوشیدن آب فراوان

یکی از ساده‌ترین نکات افزایش قد برای نوجوانان نوشیدن آب است. آب بدن را سم‌زدایی کرده و آن را پاکسازی می‌کند. آب همچنین با کمک به جذب مواد مغذی باعث افزایش قد می‌شود.

۶- اجتناب از بازدارنده های رشد

مواد مخدر یا حتی آنتی بیوتیک‌ها به عنوان مهارکننده‌های رشد عمل می‌کنند و استفاده از آنها رشد بدن را متوقف می‌کند. سیگار و الکل نیز جزو مهارکننده‌های رشد به شمار می‌آیند و استعمال آنها در سنین نوجوانی رشد طبیعی بدن را متوقف می‌کند. پس نوجوانان عزیز اگر به دنبال راه هایی افزایش قد در ۱۳ سالگی تا ۱۶ سالگی هستید، به هیچ عنوان به سراغ سیگار، الکل و مواد مخدر نروید.

راه های افزایش قد در بزرگسالی

این سؤال برای خیلی‌ها پیش آمده است که راه های افزایش قد در ۱۸ سالگی یا بعد از ۱۸ سالگی چیست؟ راهی برای افزایش قد بعد از بلوغ وجود دارد؟ باید بگوییم که بعد از بلوغ، صفحات رشد بسته می‌شوند و بدن بافت استخوانی جدیدی تولید نمی‌کند. اگرچه بیشتر افراد پس از بسته شدن صفحات رشد بلندتر نمی‌شوند، اما برخی افراد ممکن است در اوایل بزرگسالی تا سن ۲۰-۲۱ سالگی چند سانتی‌متر رشد کنند.با پیشرفت تکنولوژیکی در زمینه ارتوپدی، امروزه یک راه حل دائمی و ثابت‌شده برای برطرف کردن کوتاهی قد در بزرگسالان وجود دارد.  تنها راه دائمی برای افزایش قد پس از بلوغ، افزایش طول اندام است. افزایش طول اندام یک روش جراحی برای بلند کردن استخوان‌های پا یا بازو است. این روش را می‌توان برای اصلاح ناهماهنگی‌های طول اندام یا برای اهداف زیبایی انجام داد.

با جراحی افزایش طول اندام، می‌توان ساق پا (درشت نی) را تا ۶ سانتی‌متر و ساق بالایی (ران) را تا ۸ سانتی‌متر بلند کرد. با این روش، می‌توان در مجموع ۱۳ تا ۱۵ سانتی‌متر بلندتر شد. .جراحی افزایش طول اندام با روش‌های مختلفی قابل انجام است. اگرچه روش‌های قدیمی نیاز به دوره درمان طولانی دارند، اما با روش‌های پیشرفته می‌توان در عرض ۳-۴ ماه پس از جراحی به زندگی روزمره بازگشت.

بهترین رژیم غذایی برای بلند شدن قد در سنین مختلف چیست؟

رژیم غذایی مهم‌‌ترین عامل محیطی موثر بر رشد قد است. تمام غذاهایی که می‌خوریم، بر چرخه تولید هورمون ما تاثیر می‌گذارند. بنابراین بسیار مهم است که برای افزایش قد یک رژیم غذایی متناسب در نظر بگیریم. در بخش‌های قبل اشاراتی به تاثیر رژیم غذایی بر رشد قد داشتیم. در این بخش غذاهایی که برای رشد قد باید در نظر بگیرید را معرفی خواهیم کرد. این غذاها عبارت‌اند از:

۱-خوردن غذاهای حاوی پروتئین

پروتئین حاوی بلوک‌های ساختمانی برای رشد تمام عضلات، اندام‌ها، استخوان‌ها و سایر بافت‌ها است. برای کسب پروتئین مناسب می‌توانید غذاهای زیر را بخورید:

 • تخم مرغ
 • شیر و محصولات لبنی مانند ماست و پنیر
 • گوشت مانند گوشت گاو، مرغ و ماهی
 • آجیل و کره آجیل
 • لوبیا
 • غلات غنی از پروتئین مانند کینوا.

۲-مصرف کلسیم و ویتامین دی کافی

همانطور که می‌دانید کلسیم و ویتامین D برای رشد استخوان ضروری هستند. برای جذب این دو ماده معدنی می‌توانید غذاهای زیر را میل نمایید:

 • شیر و لبنیات غنی‌شده
 • ماهی و قارچ
 • سبزیجات سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی.
جدیدترین درمان کمر درد

۳- خوردن غذاهای حاوی چربی های سالم

چربی‌های سالم کالری غلیظی را فراهم می‌کنند که به رشد و عملکرد مغز کمک می‌کند. غذاهای زیر حاوی چربی‌های سالم هستند:

 • آووکادو
 • زیتون و روغن زیتون
 • آجیل و دانه‌ها
 • ماهی چرب.

۴-خوردن غذاهای حاوی آهن

آهن در طول جهش رشد و افزایش قد بسیار مهم است، چرا که نقش مهمی در خون‌سازی دارد و همچنین دختران با شروع قاعدگی آهن بیشتری از دست می‌دهند. غذاهای حاوی آهن به شرح زیر هستند:

 • سبزیجات برگ سبز به خصوص اسفناج
 • گوشت گاو
 • لوبیا
 • کشمش.

چطور قد نهایی فرزندمان را تخمین بزنیم؟

هرچند راهی قطعی برای تخمین قد فرد وجود ندارد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید جان هاپکینز مدیسن فرمولی وجود را به شما می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن قد فرزندتان در بزرگسالی را تخمین بزنید:

 • ابتدا قد خود و همسرتان را اندازه بگیرید.
 • برای پسران: ۵ اینچ معادل ۱۲.۷ سانتی‌متر به قد پدر اضافه کنید، با قد مادر جمع کنید و بر دو تقسیم کنید.
 • برای دختران: ۵ اینچ معادل ۱۲.۷ سانتی‌متر از قد پدر کم کنید، با قد مادر جمع کنید و سپس بر دو تقسیم کنید.

البته این فرمول حتمی نیست و فقط تخمینی از قد نهایی فرزندتان خواهد بود. در واقع عوامل بسیار زیادی بر قد فرد تاثیر می‌گذارند، از جمله ژنتیک، عوامل محیطی، هورمون‌ها.

متخصص غدد رشد قد

عوامل موثر بر افزایش قد در سنین مختلف

قبل از بررسی راه‌های افزایش قد، بیایید بررسی کنیم که چه عواملی بر رشد انسان‌ها تاثیر می‌گذارند. اصلی‌ترین عامل رشد قد در سنین مختلف ژنتیک است. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر از جمله تغذیه، هورمون‌ها و شرایط پزشکی می‌توانند بر رشد قد تأثیر بگذارند. نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می‌کنند. این به دلیل تغییرات در صفحات رشد استخوان‌های بلند بازوها و پاهای آنهاست. همانطور که صفحات رشد فعالیت می‌کنند، استخوان‎های بلند بلندتر می‌شوند و در نتیجه قد کودک بلندتر می‌شود.

۱-ژنتیک

دانشمندان معتقدند ۸۰٪ از قد فرد را ژنتیک تعیین می‌کند. بیش از ۷۰۰ ژن مختلف در رشد قد، دخیل هستند. برخی از این ژن‌ها بر صفحات رشد تأثیر می‌گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون‌های رشد تأثیر می‌گذارند.برخی از شرایط ژنتیکی، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان نیز می‌توانند بر میزان رشد قد تأثیر بگذارند.

۲- تاثیر هورمون ها بر رشد قد کودک

بدن هر فرد هورمون‌هایی تولید می‌کند که به صفحات رشد دستور می‌دهند تا استخوان جدید بسازند. این هورمون‌ها عبارتند از:

 • هورمون‌های رشد: این هورمون‌ها در غده هیپوفیز ساخته می‌شوند و مهم‌ترین هورمون رشد هستند. کمبود هورمون رشد می‌تواند تاثیر زیادی در رشد کودک داشته باشد. البته راه‌های زیادی هم برای افزایش هورمون رشد وجود دارد که می‌توانید برای جبران این کمبود از آنها استفاده کنید.
 • هورمون‌های تیروئید: غده تیروئید هورمون‌هایی می سازد که بر رشد تأثیر می‌گذارند.
 • هورمون‌های جنسی: تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.

۳- میانگین قد بر اساس جنس و سن

مردها معمولاً قد بلندتر از زن‌ها هستند. دوره جهش رشد نوجوانان پس در دوران بلوغ دو سال دیرتر از دختران است، و ممکن است برای مدت طولانی‌تری نسبت به زنان به رشد خود ادامه دهند.دوره جهش رشد در دختران جوان معمولا یک سال قبل از پریود شدن اتفاق می‌افتد یعنی به طور متوسط ​​در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی. البته رشد دختران در بعد از پریود کاملا متوقف نمی‌شود و امکان دارد ۱-۲ سانتی‌متر بلندتر شوند.

دوره های رشد فرد به چه صورت است؟

رشد کودک الگوی نسبتا مشخصی دارد، در برخی سنین رشد زیاد نیست و در برخی سنین شاهد جهش رشد هستیم. سریع‌ترین دوره رشد مربوط به دوران جنینی است که در آن جنین در دوره ۹ ماهه به قد ۵۰ سانتی‌متر یا بیشتر می‌رسد. در دوران کودکی تا ۸ سالگی تقریبا رشد کودک دختر و پسر به یک اندازه است و کودک در این دوره هر سال تقریبا ۵.۵ سانتی‌متر بلند می‌شود. در نوجوانی شاهد دوره رشد سریعی هستیم. در این دوره رشد پسران سریع‌تر از دختران است. به‌طورکلی مردان بالغ ۱۴ سانتی‌متر بلندتر از زنان بالغ هستند.

ترفند انتخاب بهترین رنگ سایه برای چشم مشکی
متخصص غدد رشد قد

برای افزایش قد به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پزشکان مختلفی می‌توانند در زمینه رشد قد به شما کمک کنند. اگر عدم رشد شما به دلیل کمبود هورمون رشد باشد، شما باید به یک متخصص غدد در دکترتو مراجعه کنید. در کودکی دکتر کودکان و نوجوانان بر رشد قد نظارت می‌کند و توصیه‌های لازم را به شما می‌کند. همچنین در این رابطه دکتر تغذیه نیز می‌توانند به شما کمک زیادی کنند. اگر در سنین بالا و بعد از بسته شدن صفحات رشد به دنبال افزایش قد خود هستید، می‌توانید از کمک متخصص ارتوپد کمک بگیرید.

رشد قد در دختران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

با توجه به این‌که بلوغ در دختران در سنین پایین‌تری اتفاق می‌افتد،  توقف رشد در آن‌ها زودتر صورت می‌گیرد. راهکار پیشنهادی برای دختران نوجوانی که می‌پرسند چکار کنیم قدمان بلند شود  فرقی با راهکارهای پسران ندارد و مبتنی بر تغذیه صحیح و ورزش کردن است.

راه های افزایش قد چیست؟

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد امکان پذیر نیست. اما با اقداماتی در سنین پایین‌تر روند افزایش قد را بیش‌تر کرد.

سوالات متداول

رشد قد افرادی که بلوغ زودرس دارند چگونه است؟

کودکان مبتلا به بلوغ زودرس ممکن است در ابتدا به سرعت رشد کنند و در مقایسه با همسالان خود قد بلندی داشته باشند. اما، از آنجایی که استخوان‌های آنها سریع‌تر از حد معمول بالغ می‌شوند، رشد آنها اغلب زودتر از حد معمول متوقف می‌شود. این می‌تواند باعث شود که آنها در بزرگسالی کوتاه‌تر از حد متوسط ​​باشند.

رشد قد در پسران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

قد مناسب برای پسران ۱۵ ساله به ارث و سن بلوغ  آنان بستگی دارد. رشد قد پسرها دیرتر شروع می‌شود و حتی بعد از بلوغ و تا اواخر نوجوانی هم ادامه دارد. راه های افزایش قد در ۱۵ سالگی برای پسران داشتن تغذیه مناسب و حاوی مواد مغذی در کنار ورزش کردن و حرکات کششی و تقویتی است.

رشد قد در دختران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

با توجه به این‌که بلوغ در دختران در سنین پایین‌تری اتفاق می‌افتد،  توقف رشد در آن‌ها زودتر صورت می‌گیرد. راهکار پیشنهادی برای دختران نوجوانی که می‌پرسند چکار کنیم قدمان بلند شود  فرقی با راهکارهای پسران ندارد و مبتنی بر تغذیه صحیح و ورزش کردن است.

راه های افزایش قد چیست؟

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد امکان پذیر نیست. اما با اقداماتی در سنین پایین‌تر روند افزایش قد را بیش‌تر کرد.

سخن پایانی

شیرخواران و کودکان به دلیل تغییر صفحات رشد در استخوان‌های بلند بازوها و پاها به طور مداوم رشد می‌کنند. وقتی صفحات رشد استخوان جدید می‌سازند، طول استخوان‌های بلند بیشتر می‌شود و قد کودک افزایش می‌یابد. در سال اول زندگی، معمولا شیرخواران به اندازه ۵۰ درصد قد زمان تولد خود رشد می‌کنند. بین ۲ تا پنج سالگی، هر سال به قد کودکان ۶/۳ تا ۸/۹ سانتی‌متر افزوده می‌شود و تا ۱۰ سالگی، آن‌ها هر سال ۶/۳ سانتی‌متر رشد می‌کنند.وقتی بلوغ شروع می‌شود، ممکن است سرعت رشد بیشتر شود. با این حال، هر فردی با سرعت متفاوتی رشد می‌کند. در پایان دوران نوجوانی، صفحات رشد ساخت استخوان جدید را متوقف می‌کنند و قد دیگر افزایش نمی‌یابد. ذکر این نکته ضروری است که با توجه به فرآیند پیری، با بالا رفتن سن به تدریج قد کوتاه‌تر می‌شود.

پیشنهاد ما به شما

جدیدترین درمان کمر درد

جدیدترین درمان کمر درد

کمردرد به عنوان یکی از مشکلات رایج در جهان شناخته شده است و طبق آمار مرکز …

دیدگاهتان را بنویسید