سه شنبه , 29 خرداد 1403
ارتودنسی دندان

درباره ارتودنسی سریع بخوانید

شما تا کنون چیزی درباره ارتودنسی سریع شنیده‌اید؟ ارتودنسی سریع راهکار جدیدی است که همان اهداف ارتودنسی معمولی را در زمان کمتر دنبال می‌کند. این نوع ارتودنسی در بین بزرگسالان طرف‌داران زیادی دارد، زیرا با این روش می‌توان دندان‌ها را فقط در عرض چند ماه مرتب و زیبا کرد. ارتودنسی سریع، جراحی دهان و دندان مختصری را نیز دارد که برای کوتاه‌تر کردن فرآیند اصلاح دندان‌ها انجام می‌شود. این عمل جراحی، زمان ارتودنسی دندان‌های فاصله‌دار و استفاده از براکت‌‌ها را سه تا هشت ماه کاهش می‌دهد. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این نوع ارتودنسی بدست آورید. (بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ارتودنسی لینگوال، سنتی اما مخفی!)


فهرست مطالب


روش‌های درمان ارتودنسی سریع

در حالی که درمان ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی و معمولی می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد، چند روش درمانی وجود دارد که امکان تسریع در روند صاف شدن دندان ها را برای ما فراهم می آورد. این روش ها غالبا از نوع ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی متحرک هستند و برای بزرگسالان در نظر گرفته میشوند.

این روش ها به بزرگسالان این امکان را میدهند که در یک مدت زمان کوتاه صاحب دندان هایی صاف شده و خیلی زود اعتماد به نفس و زیبایی لبخند خود را باز میابند.

ارتودنسی سریع دندان

از میان چندین روش مختلف ارتودنسی سریع 3 روش رایج و پرطرفدار عبارتند از:

 • اینویزیلاین یا (Invisalign®)
 • ارتودنسی (FAAB) یا (Fast Acting Adult Braces)
 • ارتودنسی ویلکودنتیک (Wilckodontics®)

اینویزیلاین

اینویزیلاین نوعی ارتودنسی نامرئی است که در آن از پلاک های شفاف ارتودنسی برای صاف کردن دندان هایی که دچار مشکلات جزئی هستند استفاده میشود. از یک نظر اینویزیلاین ها ارتودنسی متحرک به شمار میروند زیرا قابل جایجایی هستند و میتوان آن ها را هنگام غذا خوردن یا نوشییدن در آورد و سپس سرجایش قرار داد.

روش مراقبت از دندان بعد از ارتودنسی

به طور معمول، درمان ارتودنسی با اینویزیلاین کمتر از 1 سال طول میکشد از این حیث به آن ارتودنسی سریع نیز گفته میشود. این درمان چندین ماه سریعتر از سایر درمان های ارتودنسی دندان است. متخصص ارتودنسی این دستگاه را برای بزرگسالانی که به صورت جزئی با کجی  دندان یا وجود فاصله مواجه هستند در نظر میگیرند. (این محتوای مفید را هم دنبال کنید: اورجت چیست؟)


ارتودنسی سریع (FAAB)

ارتودنسی سریع بزرگسالان تحت عنوان FAAB گزینه خوبی برای افرادی است که می خواهند یک روش ارتودنسی سریع داشته باشند. متخصص ارتودنسی دندان در این روش به جای اینکه تمام دندانهای بیمار را صاف کند، بریس های بزرگسالان با سرعت بالا فقط روی دندانهای قدامی (جلویی) نصب میکند. در واقع این, ارتودنسی دندان های جلو است که در معرض دید هستند. به عبارتی با این روش تنها دندان های کج که در جلو دهان وجود دارند صاف میشوند برای همین مدت زمان آن نیز کمتر است.

ارتودنسی سریع با این روش ممکن است کمتر از 10 ماه به طول بیانجامد. یکی از معایب ارتودنسی با این روش (یعنی ارتودنسی یک یا چند دندان یا دندان های جلو) این است که چون سایر دندان ها کج هستند دوباره ممکن است نتیجه درمان با شکست مواجه شده و دندان ها صاف شده کج شوند.

ارتودنسی ویلکودنتیک (Wilckodontics®)

سرانجام، ارتودنسی ویلکودنتیک گزینه عالی دیگری برای درمان ارتودنسی سریع بزرگسالان است. ویلکدودنتیکس به جای اینکه فقط با تکیه بر براکت ها، سیمها یا الاینرها به دندان ها اعمال فشار کند، از جراحی دهان و دندان نیز کمک گرفته میشود. در این روش بخشی از استخوان آلوئولار، جایی که در آن ریشه های دندان قرار دارد ، از بین می رود.

ارتودنسی سریع دندان

با از بین رفتن استخوان آلوئولار، ارتودنسی ثابت می تواند دندانهای شما را سریعتر از حد معمول حرکت دهد. با جابجایی دندانهایتان، بافت استخوان نیز به سرعت رشد می کند. قیمت ارتودنسی دندان با این روش معمولا زیاد است و هزینه عمل جراحی به صورت مجزا دریافت میشود. اما هزینه ارتودنسی سریع با این روش ارزشش را دارد زیرا مجبور نیستید چند سال دستگاه های ارتودنسی را تحمل کنید.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟ + عکس تفاوت ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی ثابت معمولی + بررسی طول درمان ارتودنسی سرامیکی

با این روش ارتودنسی سریع میتوان کمتر از 8 ماه به یک لبخند زیبا با دندان هایی صاف, دست یافت. حتی برخی از افراد در کمتر از 3 ماه توانسته اند با این روش ارتودنسی کنند. (درباره‌ی ارتودنسی متحرک چه می‌دانید؟)


افراد مناسب برای انجام ارتودنسی سریع

می‌توان گفت این ارتودنسی برای همه مناسب نیست. این تکنیک ممکن است برای افرادی که از ظاهر لبخند خود ناراضی هستند پاسخ‌گو باشد. با این روش فقط در عرض چند هفته لبخند زیبایی خواهید شد. گاهی برخی از این درمان‌ها به‌دلیل شکستن ونیر، روکش نصب شده یا پوسیدگی دندان باید تکرار شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان در این نوع درمان هم مانند درمان‌های دیگر دارای اهمیت ویژه ای است.

این ارتودنسی، انحراف و کجی دندان‌ها را درمان می‌کند. همچنین، افرادی که دارای مشکلاتی نظیر نامنظم بودن جزئی دندان‌های جلویی و به هم‌فشردگی کم دندان‌ها یا مشکل جزئی در فاصله بین دندان‌ها هستند، می‌توانند از ارتودنسی سریع برای رفع مشکل خود استفاده کنند.

چنانچه این روش ارتودنسی به‌دلیل بیرون آمدگی بیش از حد دندان‌های جلویی و تشدید مشکل بایت، نتیجه بخش نباشد، بیمار باید دوباره درمان کند. ارتودنسی سریع روی دندان‌های جلویی تمرکز دارد و توجهی به اینکه قوس‌های بالایی و پایینی چطور روی هم قرار می‌گیرند ندارد. متخصص در جلسه مشاوره تشخیص می‌دهد که ارتودنسی سریع برای شما مناسب خواهد بود با خیر.

ارتودنسی راه بسیار مناسبی برای اصلاح مشکلات بایت و زیبا کردن دندان‌ها است. بهتر است اگر مشکل بایت ندارید و هدف شما فقط لبخند زیباتر است، از ارتودنسی سریع استفاده کنید. (برای مطالعه بیشتر: هر آنچه درباره ارتودنسی دیمون باید بدانید)

ارتودنسی کاموفلاژ، درمانی بدون جراحی و خونریزی

مزایای ارتودنسی فوری

ممکن است فرد دچار مشکلات فکی و دندانی شود که تنها درمان آن ارتودنسی فوری باشد. شاید بخواهید بدانید که ارتودنسی چه فوایدی دارد؟ خیلی از افراد از ظاهر ارتودنسی خوششان نمی آید و فکر می‌کنند زیبایی دندان هایشان را پوشانده است. اما با ارتودنسی، ظاهر و حس طبیعی را به دندان هایتان می‌بخشد و ظاهر کلی دندان ها را مرتب و اصلاح می‌کند.

ارتودنسی سریع دندان


کسانیکه بنا به هر دلیلی دندان‌های کج و یک دستی ندارد باید از ارتودنسی استفاده کند تا دندان‌ها منظم کنار یکدیگر قرار بگیرند و همچنین اگر فکی به سمت جلو دارید، آن را به سمت عقب و در جای درست خود ببرد. (شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: ارتودنسی کاموفلاژ، درمانی بدون جراحی و خونریزی)


معایب ارتودنسی فوری

 • جراحی پیش از ارتودنسی با درد و ناراحتی همراه است.
 • بیماران به‌خاطر حرکت سریع دندان‌ها احساس خارش خواهند داشت.
 • حرکت سریع دندان‌ها در زمان‌های ‌کمتری صورت می‌گیرد و در مقایسه با روش معمولی بیمار باید در فاصله بسیار کمتر به مطب مراجعه کند.
 • این شیوه ارتودنسی گران‌ترین نوع ارتودنسی است.
 • همه قادر نیستند از مزایای این شیوه استفاده کنند. اگر دندان‌ها اصلاح زیادی نیاز داشته باشد، ارتودنسی معمول درمان بهتری خواهد بود.

مراقبت پس از ارتودنسی فوری

از مزایای ارتودنسی سریع سادگی در حفاظت و مراقبت از لمینت است.رعایت توصیه‌های زیر عمر لمینت را طولانی‌تر می کند:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • حداقل شب‌ها از نخ دندان استفاده کنید.
 • دو بار در سال برای معاینه به متخصص مراجعه کنید.
 • از جویدن اشیا و غذای سفت خودداری کنید.
 • در ورزش هایی که احتمال برخورد فیزیکی در آن زیاد است از محافظ دهان استفاده کنید.
دلیل بوجود آمدن فاصله بین دندان ها چیست؟ + معرفی انواع روش های درمان فاصله بین دندان ها + در سال 1403 کدام روش برای از بین بردن فاصله بین دندانها بهتر است؟

هزینه ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع فقط بر روی دندان‌های بالا یا پایین یا ترکیبی انجام می شود و هزینه آن به تعداد دندان‌ها و جای هر دندان بستگی دارد. قیمت ارتودنسی فوری برای هر فرد متفاوت است.

فواید ارتودنسی سریع

برخی از افراد ارتودنسی قدیمی را نمی پسندند اما با ارتودنسی فوری، ظاهری طبیعی  به دندان ها باز می گردد و ظاهر دندان ها اصلاح می شود. افرادی که دندان‌های کج و یک دست ندارند از ارتودنسی استفاده میکنند تا دندان‌ها مرتب کنار هم قرار بگیرند و اگر فک جلویی دارند با کمک ارتودنسی آن را به سمت عقب و در جای مناسب خود ببرد.

عوامل تأثیرگذار در ارتودنسی فوری

هر فردی با شخص دیگر متفاوت است. نمی‌توان مدت زمان ارتودنسی را برای همه یکسان تشخیص داد اما عوامل تاثیرگذار در این روش را می توان بررسی کرد. مدت زمان ارتودنسی سریع نسبت به شدت مشکلات دندانی در هر فرد متفاوت می باشد. هر کدام از روش های ارتودنسی مدت زمان مخصوص به خود را دارند به گونه ای که مدت زمان این روش با سایر روش های ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و… متفاوت است.

علت های انتخاب ارتودنسی

چند علت که بیماران ارتودنسی سریع را انتخاب میکنند:

 1. داشتن نتیجه فوری: با لمینت سرامیکی پس از نصب شما نتایج فوری و عالی را روی دندان خود مشاهده می کنید.
 2. آسایش در نصب: نصب ونیرهای سرامیکی درد ندارد و زمانی که در موقعیت خود قرار بگیرد، شما متوجه وجود آن در دهان نمی شوید.
 3. راحتی: این روش ارتودنسی نیاز به یک بررسی از دندان‌ها دارد و در جلسه بعدی شما می‌توانید به نصب لمینت خود اقدام کنید. زمانی که لمینت به دندان‌ متصل شد، شما برنامه منظم نگهداری دندان‌های خود را شروع کنید.
 4. زیبایی‌شناسی: با ارتودنسی سریع، زیبایی لبخند بهتر شده و لبخند شما زیباتر می شود. لمینت سرامیکی را در اندازه، شکل و یا رنگ‌های مختلف آماده میشود، لبخند شما زیبا خواهد شد و دندان‌های شما منظم و مرتب می‌گردند.
 5. مراقبت‌های بهداشتی: مراقبت‌های بهداشتی برای لمینت سرامیکی آسان است. بیماران باید به‌طور منظم به مراقبت از دهان و دندان خود پرداخته که شامل مسواک زدن دو بار در روز، کشیدن نخ دندان و مراجعه به دندان‌پزشک هر شش ماه می باشد.
ارتودنسی لینگوال، سنتی اما مخفی!

سخن پایانی

در این مطلب درباره ارتودنسی سریع خواندیم. به یاد داشته باشید که به‌منظور به حداکثر رساندن عمر درمان ارتودنسی سریع و جلوگیری از عوارض جانبی، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ضروری است. گذشته از شستشو و تمیز کردن معمول دندان‌ها، مراجعه منظم به دندان‌پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشترا بگذارید.

منبع

سوالات متداول

هزینه درمان ارتودنسی سریع چگونه محاسبه می شود؟

هزینه درمان ارتودنسی سریع به میزان ترمیم و تعداد دندان‌های درگیر بستگی دارد. ارتودنسی سریع به معنای بهره‌گیری از ونیرهای پرسلن در دندان‌های جلو، در ردیف‌های بالا و پایین می‌باشد و معمولاً هزینه هر دندان به‌صورت جداگانه محاسبه می‌گردد. بسته به محلی که زندگی می‌کنید، مهارت و تجربه پزشک و مواد دندانی استفاده شده، هزینه‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

تأثیر ارتودنسی سریع چه مدت باقی می‌ماند؟

متناسب با فرایند انجام شده، ارتودنسی سریع ممکن است ده سال یا بیشتر باقی بماند. مراقبت از ونیرهای پرسلینی، روکش‌های دندان و باندینگ ها بسیار راحت بوده و مانند دندان‌های طبیعی هستند. با رعایت منظم بهداشت دهان و دندان شامل مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک برای تمیز کردن و معاینات، نتایج حاصله مدت زمانی بیشتری هم باقی خواهند ماند.

پیشنهاد ما به شما

هزینه درمان فاصله دندان

دلیل بوجود آمدن فاصله بین دندان ها چیست؟ + معرفی انواع روش های درمان فاصله بین دندان ها + در سال 1403 کدام روش برای از بین بردن فاصله بین دندانها بهتر است؟

فاصله بین دندان ها که به آن فاصله بین دندانی نیز می گویند، بسته به …

دیدگاهتان را بنویسید