برداشتن لمینت دندان
لمینت

لمینت دندان چگونه برداشته می شود؟

لمینت دندان می‌تواند با پنهان کردن یکسری نواقص مانند شکاف و تغییر رنگ، لبخند شما را زيباتر كند. اما اگر لمینت شما افتاد یا لب پر شد، باید در اسرع وقت با دندانپزشک تماس بگیرید. در اینصورت دندانپزشک در بهترین حالت لمینت شکسته را با لمینت سفارشی جدید جایگزین می کند. آیا این اتفاق برای شما هم پیش آمده است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل به برداشتن لمینت دندان بپردازیم.

لمینت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

لمینت دندان یا لمینت پرسلن، پوشش نازکی است، از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا. لمینت پرسلن با کمک مواد رنگی، به رنگ طبیعی دندان ساخته شده است. این پوسته‌ های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی سطح بیرونی دندان را می‌ پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. نکته مهم در استفاده از لمینت به عنوان روکش دندان، طول عمر بیشتر، ضخامت کم و عدم رنگ پذیری می باشد و برگشت پذیری لمینت، بخصوص لمینت همراه با لیزر که از نازک ترین لمینت دندان است، بیشتر از کامپوزیت می باشد. بیشترین کاربرد و مزایای لمینت دندان را در موارد زیر مشاهده می کنید:

  • یکدست و یک رنگ کردن دندان ها
  • از بین بردن فاصله بین دندان ها
  • افزایش طول عمر دندان های طبیعی
لمینت دندان
  • ایجاد تناسب رنگ پوست و حالت صورت، با شکل و رنگ دندان ها
  • اصلاح طرح لبخند با ظاهری طبیعی
  • و در نهایت افزایش جذابیت و اعتماد به نفس شما

برای مطالعه بیشتر: از اپن بایت چه می‌دانید؟


ماندگاری لمینت چقدر است؟

لمینت دندان همچون دندان های طبیعی برای طول عمر و ماندگاری بیشتر نیازمند مراقبت های صحیح می باشد. حداقل طول عمر تخمین زده شده برای لمینت های دندان 10 سال است که این مقدار می تواند تا 20 سال هم افزایش یابد به شرط آنکه اصول بهداشتی رعایت شود. این میزان از طول عمر تقریبا دو برابر کامپوزیت دندان است. بعد از آنکه طول عمر لمینت ها به پایان رسید می توان آن ها را تعویض کرد.

بلیچینگ دندان، روشی ارزان و راحت برای سفید کردن دندان

آیا لمینت دندان برداشتنی‌ست؟

لمینت‌ها از نظر فنی قابل جابجایی هستند، اما عملی بودن برداشتن آن‌ها بستگی به میزان آماده سازی لازم برای قرار دادن لمینت‌ها دارد.

در آماده سازی دندان‌های شما برای دریافت لمینت، لازم است اندکی از مینای دندان برداشته شود. این کار برای این لازم است تا اطمینان حاصل شود که به محض قرارگیری لمینت، سطح صاف واحدی ایجاد می‌شود. هنگامی ‌که لمینت‌ها بدون برداشتن مینای دندان قرار می‌گیرند، می‌تواند برجستگی‌ای ایجاد کند که به پناهگاه باکتری‌ها تبدیل شود، که می‌تواند منجر به پوسیدگی در لبه لمینت شود و در زیر و پشت لمینت رشد کند. برداشتن مینای دندان بهترین راه برای اطمینان از نتایج زیبایی است که دندان‌های شما را تقویت و محافظت می‌کند.

برداشتن لمینت

میزان مینای دندان برداشته شده بستگی به نوع نتایج شما دارد. اگر فقط به دنبال بلند شدن دندان‌های خود، سفید کردن دندان‌ها یا پوشاندن لب پریدگی هستید، برداشتن مقدار زیادی از مینای دندان عملاً قابل درک نیست. اگر از لمینت برای صاف کردن دندان‌ها استفاده شده است، لازم است مینای دندان بیشتر برداشته شود. در این حالت، برداشتن لمینت از روی یک دندان، دندانی دستکاری شده و احتمالا غیر جذاب را نشان می‌دهد.

سوال مهم دیگر این است: چرا می‌خواهید لمینت‌ها را بردارید؟ بیشتر افرادی که لمینت انجام می‌دهند از نتایج آن راضی هستند. از آنجا که طول عمر لمینت طولانی است (95٪ پس از 11 سال هنوز در جای خود قرار دارند)، برداشتن آن‌ها برای جایگزینی خیلی ضروری نیست.

مشخصه ” قابل جابجایی” ویژگی است که توسط نوعی لمینت ایجاد می‌شود که اغلب نتایج با کیفیت پایین‌تری را به همراه دارد و ممکن است افراد واقعاً بخواهند آن را بردارند.

قیمت لمینت دندان در سال 1401

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: از شلوغی و ازدحام دندان ها چه می‌دانید؟


در چه شرایطی باید لمینت ها را برداریم؟

اگر چندین لمینت لب پر شده و ترک خورده وجود دارد بنابراین باید بدانید که انتخاب دندانپزشک زیبایی مناسب برای انجام لمینت مهم است. همیشه مهم است که قبل از انتخاب دندانپزشک زیبایی خود، نمونه کارهای قبل و بعد از او را ببینید. همچنین مهم است که دندانپزشک زیبایی شما از ذره بین (لوپ‌های دندانی) و هندپیس‌های الکتریکی استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که آماده سازی به خوبی انجام شده است.

قرارگیری فک روی لمینت دندان نادرست انجام شده

مهمترین نکته در مورد لمینت‌ها این است که مطمئن شوید ملاحظات بایت به درستی انجام شده است. اگر روی لمینت‌های خود را به اشتباه گاز می‌گیرید، می‌تواند نیروی اضافی ایجاد کند. نتیجتاً باعث ایجاد لب پریدگی یا ترک خوردگی لمینت شود. به همین دلیل یافتن یک دندانپزشک زیبایی بسیار مهم است که بتواند نه تنها ظاهر زیبایی از لمینت را ارائه دهد بلکه اطمینان حاصل کند که با ایجاد یک بایت متعادل خوب می‌توانید با آن‌ها کار کنید. یک لب پریدگی در لمینت ممکن است قابل ترمیم باشد. اما اگر کل آن از وسط شکسته شود، لازم است دوباره جایگزین شود. هیچ چیز بدتر از شرایط اضطراری لمینت نیست. زیرا لمینت کردن معمولاً روی دندان‌های جلویی انجام می‌شود و هیچ کس قبل از یک جلسه مهم کاری، نمی‌خواهد دندان جلو شکسته داشته باشد.

لمینت‌های بی کیفیتی برایتان ساخته شد

هنگام انتخاب دندانپزشک زیبایی همچنین مهم است که در مورد آزمایشگاه دندانپزشکی که استفاده می‌کنند سوال کنید. اگر یک دندانپزشک زیبایی، آزمایشگاه دندانپزشکی ضعیفی را پیشنهاد می‌کند، لمینت‌های بی کیفیتی هم دریافت خواهید کرد. لمینت‌ها ممکن است بیش از حد مات، تک رنگ، خیلی بزرگ و مهمتر از همه ضعیف باشند و در برابر جویدن‌های روزمره مقاومت نکنند.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر چیست؟

این امر می‌تواند باعث لب پر شدن لمینت‌ها، ترک خوردن یا از بین رفتن آن‌ها شود. موارد اضطراری دندانپزشکی مانند ترمیم لمینت یا جایگزینی لمینت می‌تواند گران و استرس زا باشد. به همین دلیل است که یک آزمایشگاه دندانپزشکی خوب که می‌داند چگونه لمینت‌های محکم و زیبایی را بسازد بسیار مهم است.

لمینت‌ها اشتباهاً چسبانده شده‌اند

این مرحله دیگری است که هنگام تهیه لمینت بسیار مهم است. دندانپزشک زیبایی باید از چسباندن لمینت و متصل کردن به دندان اطمینان حاصل کند تا بتواند پیوند کاملی بین ساختار پرسلین و دندان ایجاد کند. اگر لمینت به درستی چسبانده نشود، این امر می‌تواند باعث نشت باکتری در زیر لمینت شود. ممکن است لمینت به رنگ خاکستری یا سیاه در آید. تنها راه برای رفع این مشکل برداشتن لمینت و جایگزینی آن است.


درباره‌‌ی ارتودنسی سریع چه می‌دانید؟


نگهداری نادرست لمینت‌ها

از دیگر دلایل از بین رفتن لمینت‌ها این است که بیماران به مدت 6 ماه تمیزکاری حرفه‌ای توسط دندانپزشک را انجام ندهند. تمیز کردن اطراف لمینت‌ها توسط دندانپزشک زیبایی یا متخصص بهداشت دندان مهم است. لمینت‌ها دقیقاً مانند دندان‌ها به بیماری پریودنتال حساس هستند.

مواد غیرغذایی سفت را با لمینت خود گاز گرفته اید!

یکی از دلایل عمده لب پر شدن دندان یا لمینت‌ها این است که افراد از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌هایی مانند کیسه‌های چیپس یا چیزهای دیگر استفاده می‌کنند. همچنین افراد ناخن‌های خود را می‌جوند یا یخ می‌جوند. اگر دندان‌های شما با فشار وارد کردن روی مواردی از این دست لب پر شده است، لمینت‌های شما نیز با فشار آوردن روی اشیا غیر غذایی دچار لب پریدگی می‌شوند.

عدم نگهداری درست لمینت

مهم است که از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و فقط از آن‌ها برای غذا خوردن استفاده کنید. دندان و لمینت برای اشیا طراحی نشده است اما از آن‌ها استفاده می‌شود.

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز لمینت دندان


لمینت دندان را چگونه برمی‌دارند؟

بسیاری از اوقات می‌توان لمینت‌ها را به راحتی با برش زدن برداشت. سپس ساختار دندان می‌تواند ترمیم یا ” بازسازی ” شود. مهم است که تن رنگ دندان پس از برداشتن لمینت‌های قدیمی ‌گرفته شود تا آزمایشگاه بتواند لمینت‌های جدید را با سایه مناسب ایجاد کند. این امر از این نظر مهم است که رنگ دندان زیرین سایه نهایی را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همچنین برداشتن لمینت باعث می‌شود تا ظاهر جدید از دندان نشان داده شود. آزمایشگاه دندانپزشکی می‌تواند در صورت نیاز قبل از چسب کاری، لمینت جدیدی با شکل و رنگ مناسب بسازد.

برداشتن لمینت دندان

اگر لمینت شکسته باشد، هیچ راهی برای ترمیم آن توسط دندانپزشک شما وجود ندارد. متاسفانه تنها گزینه ساخت لمینت جدید خواهد بود. این بدان معناست که شما باید هزینه ساخت لمینت جدید را متقبل شوید و همچنین مدت زمان ساخت لمینت جدید و در نهایت متصل کردن آن را تحمل کنید. اگر لمینت پرسلن به راحتی کنده شده باشد، این احتمال وجود دارد که دندانپزشک بتواند آن را دوباره به دندان شما بچسباند.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: چرا رنگ دندان اطفال تغییر می‌کند؟


سخن پایانی

در این مقاله در مورد برداشتن لمینت دندان سخن گفتیم. قابل ذکر است که اگر مینای دندان زیاد تراشیده شده باشد، بله، برداشتن لمینت با درد همراه است اما اگر مینای دندان به حد خیلی کمی تراشیده شده باشد، برداشتن لمینت، پروسه ی دردآوری نخواهد بود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

سیر تا پیاز لمینت دندان

پاسخ دهید