نماد سایت تهران دنتال نیوز

جراحی دندان و مراقبت‌های بعد از آن

کشیدن دندان

در دنیای امروزی اهمیت حفظ و نجات دندان طبیعی و اصلی از هر اقدام دیگری بیشتر است. اما گاهی شرایط به قدر نامطلوب است که دندانپزشک مجبور به کشیدن یا جراحی دندان برای خارج کردن آن می‌شود. آیا شما تجربه کشیدن دندان را دارید؟ درباره آمادگی‌های قبل و مراقبت‌های بعد از این عمل چه می‌دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع‌تری در مورد کشیدن و جراحی دندان بدست آورید.

اقدامات لازم قبل از کشیدن دندان

  1. اگر دارای بیماری های زمینه ای مانند فشار خون و بیماری های قلبی و یا سابقه بیماری های خاص از جمله سکته مغزی و یا پیوند اعضاء هستید آن را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در این شرایط کلینیک ممکن است برای انجام جراحی به نامه ای از پزشک معالج شما نیاز داشته باشد.
  2. بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند لازم است که حداقل یک روز قبل از جراحی آن را زیر نظر پزشک خود قطع کنند.
  3. بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از انجام درمان از غذاهای سرد و به صورت پوره یا مایع استفاده نمایید. بنابراین چنانچه لازم است آن را قبل از جراحی آماده نمایید.
  4. جراحی دندان و دندان عقل  معمولا عمل سنگینی نیست و الزامی به حضور همراه ندارید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: جراحی سینوس لیفت برای ایمپلنت چیست؟


نحوه انجام عمل ساده کشیدن دندان

پس از آن که دندان و اطراف آن بی‌حس شد، دندانپزشک دندان را با وسیله خاصی به نام الویتور لق می‌کند. الویتور بافت‌های نگهدارنده دندان را متلاشی می‌کند و حفره استخوانی جای دهنده دندان را بزرگ‌تر می‌کند. سپس دندانپزشک دندان را با انبر بیرون می‌کشد. بیمار هنگام کشیدن دندان، فشار مربوط به خارج شدن دندان را حس می‌کند، اما دچار درد نمی‌شود.

دندانپزشک گاز روی حفره دندان قرار می‌دهد و از بیمار می‌خواهد که آن را فشار دهد تا خونریزی متوقف شود. عمل ساده دندان ظرف کشیدن ۳۰ ـ ۲۰ دقیقه کامل می‌شود.

در چه شرایطی جراحی دندان صورت می‌گیرد؟


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: نکته‌های مراقبتی لازم برای دندان مصنوعی


نحوه انجام جراحی دندان

جراح برش کوچکی را روی لثه ایجاد می‌کند تا به دندان مورد نظر دسترسی پیدا کند. اگر دندان بزرگتر از آن باشد که جراح بتواند آن را به یک‌باره خارج کند، دندان باید خرد شود. چنانچه دندان نهفته باشد، جراح بخشی از بافت استخوان و لثه را می‌برد، سپس دندان را با انبر رو به جلو و عقب حرکت می‌دهد، تا قدری در استخوان فک لق شود و در نهایت نیز دندان را بیرون می‌کشد.

در موارد خاص دندانپزشک لبه‌های لثه را پس از جراحی به هم بخیه می‌زند. بخیه از نوع جذبی است و نیازی به کشیدن ندارد. پس از جراحی معمولاً لخته خون در حفره دندان تشکیل می‌شود. دندانپزشک گاز پانسمان را روی لخته قرار می‌دهد و از بیمار می‌خواهد که آن را تا زمان قطع شدن خونریزی با دندان‌ها فشار دهد.

عوارض جراحی یا کشیدن دندان

کشیدن دندان به ندرت عوارض جدی به دنبال دارد، بااین حال احتمال دارد که مشکلات زیر بروز یابد:


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز ایمپلنت یک روزه دندان


مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان

سخن پایانی

در این نوشتار درباره کشیدن و جراحی دندان سخن گفتیم. تصور کشیدن دندان برای هیچ کس خوشایند نیست، اما گاهی دندان ترک برمی‌دارد، می‌شکند یا پوسیده می‌شود. در این شرایط چاره‌ای جز کشیدن دندان ترک خورده یا بیمار باقی نمی‌ماند. فراموش نکنید مراقبت و پیشگیری بهتر از درمان است. نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل