جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات
جراحی سینوس لیفت

جراحی سینوس لیفت برای ایمپلنت

جراحی سینوس لیفت چیست؟ لیفت سینوس روشی است که برای افزایش اندازه و تراکم فک بالا استفاده می شود. این جراحی زمانی مورد نیاز است که بافت استخوانی کافی برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی مانند تاج، بریج یا مولرهای مصنوعی در فک وجود نداشته باشد. شما درباره جزئیات این جراحی چه می‌دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا سیر تا پیاز داستان را بررسی کنیم.

سینوس دندان چیست؟

سینوس‌ها اجزایی از بدن هستند که بصورت حفره‌های تنفسی در قسمت‌های مختلف فک و صورت قرار دارند. با توجه به اهمیت سینوس دندان در انجام عمل سینوس لیفت بطور مختصر درباره ماهیت سینوس دندان در این قسمت اشاره می‌کنیم. سینوس فک بالا که به سینوس ماگزیلری معروف است یکی از این حفره‌ها می‌باشد. محل قرارگیری این سینوس‌ها در جایی بالای دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک است. در بعضی مواقع ریشه دندان در سینوس قرار می‌گیرد. (هزینه بوکال فت)

جراحی لیفت سینوس چیست؟

لیفت سینوس در اصل پیوند استخوان است. شما از پودر استخوان در فک بالا استفاده می کنید.

جراحی شامل موارد زیر است:

 • برش یک فضا در لثه فوقانی
 • تغییر موقعیت سینوس فک بالا در بالای گونه
 • پیوند بافت استخوانی اضافی به فک
جراحی سینوس لیفت

روش لیفت سینوس یک روش ایمن و ساده است، که در مطب دندانپزشک انجام می شود. این روش معمولاً در کمتر از دو ساعت به پایان می رسد. معمولاً به بیمار اجازه داده می شود در روز عمل به خانه برود. میزان موفقیت بالایی دارد و تقریباً هیچ عارضه ای هم ندارد. (فیکسچر ایمپلنت)

 سینوس لیفت بسته

عمل سینوس لیفت بسته زمانی قبل یا همزمان با عمل کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد. استخوان فک حداکثر ۳میلی متر از حد مجاز و مورد نیاز برای کاشت کمتر باشد. در این صورت استخوان فک با تکنولوژی جدید به نام سینوس لیفت بسته با انجام دریل کردن کف سینوس صورت گیرد.

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

پس از این عمل کاملا تخصصی، فضای کافی برای کاشت دندان با طول مناسب ایجاد و با پودر استخوان پر می‌شود. در حال حاضر محل مناسب برای کاشت ایمپلنت در داخل سینوس شده. به راحتی پس از گذراندن مدت زمان مشخص برای کاشت اقدام لازم صورت می‌گیرد.در عمل سینوس بسته چون تشخیص آسیب دیدگی و پاره شدن غشای سینوس ممکن نیست، امکان عفونت پس از انجام عمل در صورت غیر اصولی انجام شدن سینوس لیفت وجود دارد.

سینوس لیفت باز

سینوس لیفت باز که به آن عمل سینوس باز نیز گفته می‌شود، با هدف مشابه پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان برای افراد مختلف با دو روش همزمان با ایمپلنت و با فاصله ی زمانی با کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد. (روکش دندان کودکان)

سینوس باز همزمان با کاشت ایمپلنت

این نوع عمل سینوس لیفت زمانی صورت می‌گیرد که حداقل ۵ میلی متر استخوان عمودی با عرض کافی در جایگاهی بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده وجود داشته باشد. در این حالت دندانپزشک با دسترسی به سینوس بالای استخوان باقی مانده جایگاه این سینوس را قسمت بالاتر انتقال می‌دهد. سپس مخلوطی از پودر استخوان در فضایی که جای قبلی سینوس بود است قرار می‌دهد.

جراحی سینوس لیفت

با قرار دادن غشاء محافظ جذب شونده روی محل دسترسی به سینوس محل جراحی سینوس بسته می‌شود. نهایتاً می‌توان ایمپلنت را بلافاصله در این ناحیه قرار داد. (عکس لمینت دندان)

سینوس باز و کاشت ایمپلنت بعد از آن

این نوع از عمل سینوس لیفت باز زمانی از سمت پزشک متخصص تجویز می‌گردد که کمتز از ۵ میلی متر استخوان در فاصله بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده باشد. کیفیت و ارتفاع استخوان این ناحیه برای قرارگیری بلافاصله ایمپلنت پس از عمل جراحی سینوی باز مناسب نبوده و باید پس از قرار دادن ماده استخوان پیوندی محل دسترسی به سینوس را بسته و زمانی بین ۶ الی ۱۰ ماه بعد برای کاشت ایمپلنت اقدام شود.

معرفی بهترین رستوران های روباز در مناطق توریستی شمال 

آماده سازی پیش از انجام لیفت سینوس

 استخوانی که در لیفت سینوس مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است از بدن خود فرد گرفته شود که به آن استخوان اتوژن (Autogenous bone grafts)میگویند یا ممکن است از یک فرد متوفی برداشته شود که استخوان آلوژنیک (allogeneic bone graft)  نام دارد و یا ممکن است استخوان گاو باشد که زنوگرفت (Xenograft) نامیده می شود.اگر از استخوان خودتان در عمل لیفت سینوس استفاده شود مقداری از استخوان ناحیه دیگری از بدن یا دهانتان بریده شده و برای پیوند زدن به استخوان فک مورد استفاده قرار می گیرد در برخی موارد نیز جراح استخوان را از ران یا یا استخوان کشکک زانو میگیرند.

شاید نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس از لیفت سینوس باشد تا دندانپزشک بتوانند آناتومی بدن شما را بررسی کنند. همچنین ممکن است از سی تی اسکن خاصی برای بررسی استخوان و سینوس استفاده شود. این اسکن دندانپزشک را قادر می سازد تا به طور دقیق ارتفاع و پهنای استخوان موجود را ارزیابی کرده و از سلامت سینوسهای شما مطمئن شود.اگر به آلرژی فصلی دچار باشید حتما باید زمانی را برای عمل لیفت سینوس در نظر بگیرید که آلرژی فعال نباشد. همچنین در صورتیکه سینوس چرکی باشد یا به بیماری‌های دیگری دچار باشید که روی سلامت سینوس شما موثر است ابتدا باید بیماریها را درمان کرده و سپس عمل را انجام دهید. (هیپوتالاموس کجاست)

اصول مراقبتی پس از عمل

 • مشاهده کبودی و تورم در روی صورت پس از انجام عمل سینوس لیفت گسترده امری طبیعی است. این کبودی گاها تا زیر چشم پیش می رود. برای کاهش ورم و کبودی بلافاصله کمپرس سرد و بعد از گذشت ۴۸ ساعت کمپرس آب گرم را روی صورت در محل عمل لیفت سینوس قرار دهید.
 • ممکن است پس از عمل با خونریزی بینی بصورت قطره‌ای و اندک مواجه شوید. که با قطره‌های تجویز شده می‌توان این مشکل را رفع کرد.
 • از استعمال دخانیات بخصوص کشیدن سیگار به مدت دو هفته بعد از جراحی سینوس خودداری کنید.
جراحی سینوس لیفت
 • برای مصرف نوشیدنی از استفاده از نی به دلیل فشار وارده برسینوس‌ها بپرهیزید.
 • در هنگام عطسه و سرفه برای جلوگیری از فشار وارده بر سینوس ها دهان خود را باز نگهدارید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن در محل‌های غیر جراحی و دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین بسیار ضروری است.
پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟ + بررسی نحوه جراحی و مزایا و معایب آن

عوارض احتمالی پس از عمل

ممکن است پس از انجام این عمل، مشکلات زیر را تجربه کنید:

 • احساس درد در ناحیه جراحی لیفت سینوس پس از از بین رفتن تاثیر داروی بیهوشی
 • از داروهای ضد درد و ضد التهاب به مدت چند روز زیر نظر پزشک استفاده کنید.
 • روی محل جراحی و محل متورم شده ‌ی صورت کمپرس یخ قرار دهید.
 • ممکن است در اثر این عمل جراحی اندکی خون در بزاق خود ببنید که این امری طبیعی است.
 • برای رفع خونریزی قبل از هرگونه استفاده از درمان‌های خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره جراحی سینوس لیفت سخن گفتیم. این عمل برای تقویت استخوان فک جهت انجام ایمپلنت صورت می‌گیرد. فراموش نکنید  عمل لیفت سینوس معمولا توسط متخصص آن انجام گیرد که معمولاً متخصص فک و دهان یا پریودنتیست است. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید. (پینه ال چیست)

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت در مشهد

از دست دادن دندان می تواند به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی، بیماری لثه یا آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید