نماد سایت تهران دنتال نیوز

سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی، یکی از رایج‌ترین درمان‌هایی که امروزه به وفور در جامعه مورد استقبال است. این درمان انواع مختلفی دارد تا بر حسب شرایط دندانی بیمار و خواسته‌ی او از پزشک، بهترین روند برای وی انتخاب گردد. یکی از این انواع ارتودنسی متحرک است. در این نوع ارتودنسی، دستگاه ارتودنسی متحرک است و به دندان چسبانده نمی شود. شما درباره معایب و مزایای این روش چه می‌دانید؟ اگر به دنبال شناخت بیشتر ارتودنسی متحرک خستید در این مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی متحرک چیست؟

از این روش درمانی، معمولا برای اصلاحات جزئی دندان‌ها و فک استفاده می‌شود. این روش برای هر دو فک بالا و پایین می‌تواند استفاده شود ولی تحمل این روش درمانی برای دندان‌های پایین دشوار است. ارتودنسی متحرک، این امکان را به شما می‌دهد تا دستگاه را موقع غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان خود خارج کنید. برای اینکه از این روش درمانی، حداکثر نتیجه را بگیرید، حتما باید به نکاتی که پزشک می‌گوید توجه کنید، زیرا نتیجه به همکاری شما وابسته است. دستگاه ارتودنسی متحرک، از یک صفحه‌ی پلاستیکی به نام آکریلیک به همراه سیم ساخته شده است. این دستگاه، دندان‌ها را با ملایمت و به آرامی تحت فشار قرار می‌دهد تا حرکت کنند و به حالت ایده‌آل دربیایند.

کاربردهای ارتودنسی متحرک

مواردی که ارتودنسی متحرک در آن کاربرد ندارد

انواع روش‌های ارتودنسی متحرک

دو نوع اصلی دستگاههای ارتودنسی متحرک عبارتند از الاینر ها و ریتینرها.

۱. الاینر یا اینویزالاین

الاینر (اینویزالاین) یک پلاک از جنس ترموپلاستیک است که بی رنگ بوده و هنگامی که در تماس با دندان ها قرار می گیرد کسی متوجه آن نمی شود. الاینر برای حرکت دادن دندان ها و مرتب کردن آنها طراحی می شود. متخصص ارتودنسی بسته به وضعیت دندان هایتان، تعداد مشخصی الاینر برای تان طراحی می کند تا آنها را به نوبت استفاده کنید و هر دو هفته یک بار الاینر جدید را جایگزین قبلی کنید.

۲. ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی

ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی وسیله‌ ای است که بعد از تمام شدن طول دوره درمان ارتودنسی با براکت یا الاینر استفاده می شود. در این زمان که به لبخندی ایده ‌آل دست یافته اید، تثبیت کننده دندان های تان را همان جا ثابت نگه می دارد.

علت نیاز به ریتینر این است که دندان ها تا مدتی بعد از درمان ارتودنسی پتانسیل حرکت و به خصوص برگشتن به موقعیت قبلی را دارند. به همین علت تا مدتی (گاهی اوقات برای همیشه) باید از تثبیت کننده ارتودنسی استفاده شود تا دستاوردهای درمان ارتودنسی حفظ شود. طول مدت استفاده از این وسیله ارتودنسی را دکتر برایتان مشخص می کند.

مزایا

معایب

اگر چه ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت مزیت های قابل توجهی دارد اما نباید از معایب آن چشم پوشید.

مراقبت‌های لازم طی درمان

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی متحرک سخن گفتیم. معایب و مزایای آن را هم بررسی کردیم. باید بدانیم که در مواردی که بهم‌ریختگی‌ها از درجه 2 و 3 باشند این نوع ارتودنسی کارایی لازم را ندارد. بهتر است برای نتیجه‌گیری نهایی انتخاب ارتودنسی، به نظر ارتودنتیست متکی باشید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3CJZTzShttps://b2n.ir/n48241
https://cutt.ly/TR9MNb3https://rb.gy/umrgpv
https://1ea.ir/GbXtgruQhttp://iwo.ir/8tr1k
خروج از نسخه موبایل