سه شنبه , 29 خرداد 1403
از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

از کجا بفهمیم لنز طبی چشم خراب شده ؟

کدر شدن لنز، احساس ناراحتی و تحریک چشم هنگام پوشیدن لنز، ایجاد فرورفتگی یا خمیدگی دائمی روی آنها و سر رسیدن تاریخ انقضا، از علائم خراب شدن لنز های تماسی است. پیشنهاد می کنیم زمانی که بسته لنز را باز می کنید، تاریخ روز را جایی یادداشت کنید و با پایان دوره مصرف، آن را دور بیاندازید.بر اساس آمار، متاسفانه حدود ۴۰ درصد افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، بیشتر از تاریخ انقضای لنز خود از آن استفاده می کنید. حتی برخی از کاربران حتی نمی دانند که لنزهای تماسی تاریخ انقضا دارند! با این حال، شما که در حال خواندن این مقاله هستید، یک قدم از بقیه جلوتر اید. خواندن مدت زمان استاندارد استفاده از لنز طبی هم به دانش شما نکات ارزشمندی اضافه خواهد کرد.


فهرست مطالب


۱- کدر شدن لنز

شما حتما باید به طور منظم لنزهای خود را برسی و چک کنید. اگر لنزها به اندازه روز اول شان شفاف و واضح نیستند، ممکن است روی آن ها باکتری جمع شده و زمان تعویض آن ها رسیده باشد.برای این که از کجا بفهمیم تاریخ مصرف لنز گذشته ، باید لنزها را از چشم خارج کرده و با محلول مخصوص بشویید.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

 ۲- احساس ناراحتی و تحریک چشم

اگر حسی غیر عادی را هنگام استفاده از لنزهای رنگی یا طبی خود تجربه می کنید، نشانه ای از وجود مشکل است. طبیعی است که با گذر زمان و استفاده از لنزها، آن ها کثیفی و غبار را جذب کنند؛ به همین دلیل هرگز فراموش نکنید که آن ها را با محلول مخصوص تمیز کنید.در صورتی که بعد از گذاشتن لنزها احساس ناراحتی دارید و یا به نحوی چشم های شما تحریک می شوند، احتمالا زمان دور انداختن آن هاست. به طور منظم لنزهای خود را چک کنید و به دنبال خط و خش روی آن باشید. هر گونه ترک، خش و پارگی می تواند محلی مناسب برای رشد باکتری ها باشد و سلامت چشم شما را تهدید کند. اگر روی لنز خود ترک، پارگی یا خش می بینید، از آن استفاده نکنید.

۳- تغییر شکل لنز

زمانی که لنز تماسی شکل خود را از دست می دهد، دریچه ای برای عبور باکتری ها می شود. در این مواقع، لنز دیگر توان محافظت از چشمان شما را ندارد و قرنیه چشم شما را در معرض آسیب قرار می دهد.توجه داشته باشید که حتی اگر لنزهای تان با وجود تغییر شکل شان همچنان خوب کار می کنند، باز هم باید آن ها را تعویض کنید. لنزهای تماسی دفرمه، خطر بیشتری برای آسیب زدن به چشم شما دارند. این لنزها اجازه عبور باکتری ها و سایر مواد زائد را به چشم می دهند.

۴- تاریخ انقضای لنزشما گذشته است.

پیشهاد می کنیم قبل از تهیه لنزهای تماسی، با یک مشاور یا اپتومتریست مشورت کنید تا نوع لنزهای تماسی و مدت انقضای آن ها را بشناسید. هنگام شروع استفاده، تاریخ روز را یادداشت کنید و بسته به مدل لنزتان، هنگام سر رسیدن تاریخ انقضا استفاده از آن را متوقف نمایید.

 • لنزهای تماسی روزانه: پس از یک بار استفاده باید دور انداخته شوند.
 • لنزهای ماهانه: هر ماه باید تعویض شوند.
 • لنزهای فصلی: هر ۳ ماه یک بار باید تعویض شوند.
 • لنزهای سالانه: باید به صورت سالانه تعویض گردند.

علائم خراب شدن لنز طبی

داشتن اطلاعات در مورد خراب شدن لنز طبی به دلیل اینکه چشم یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است بسیار مهم است.
بسیاری از افراد استفاده کننده از لنز می‌خواهند بدانند که آیا علایمی مانند سوزش، خارش، قرمزی و یا خشکی چشم از علایم خراب شدن لنز طبی یا نه؟

گارانتی لنز

درست است که لنزهای تماسی فقط مصرف شخصی دارد و کاربرد دیگری برای کسی ندارد، اما یک فروشگاه خوب یکی از بهترین خدماتی که در اختیار مشتریانش می‌تواند بگذارد، گارانتی لنز است.شما می‌توانید یک لنگه لنز را باز کنید و در چشم بگذارید اگر احساس کردید علایم خرابی لنز را دارید به فروشنده اطلاع دهید تا آن را برای شما تعویض کنند.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

عفونت چشم

بعضی از اوقات یکی از علایم خراب شدن لنز طبی عفونت چشم است.
علایم اولیه عفونت چشم عبارت است از:
کاهش دید، ریزش اشک، احساس جسم خارجی در چشم، تورم و ملتهمه و قرمزی چشم.

تاریخ مصرف لنز طبی

همه لنزهای تماسی تاریخ مصرف‌های متفاوتی دارند. اگر یک لنز روزانه است باید حتماً پایان آن روز دور انداخته شود. به طور مثال بعضی از افراد فکر می‌کنند اگر از لنزهای ماهیانه‌شان فقط چند بار در ماه استفاده کنند می‌توانند آن را تا چند ماه استفاده کنند و این کار بسیار اشتباه است؛ پس پیشنهاد می‌کنم حتماً به تاریخ مصرف لنز توجه نمایید. علاوه بر درج تاریخ انقضا، کارخانه‎‌ها باید امنیت و همچنین سلامت محصول را تضمین نمایند.

آیا می‌دانید پس از تاریخ انقضا چه اتفاقی برای لنز می‌افتد؟ اگر بسته بندی لنز چشمی درست و مناسب نباشد احتمال اینکه قرچ و باکتری داخل محلول لنز نفوذ کند بسیار زیاد است. قارچ و باکتری و میکروب‌ها، عفونت‌های شدیدی به همراه دارند که ممکن است باعث آسیب به بینایی فرد شود؛ پس حتماً به تاریخ انقضا لنز توجه نمایید.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

عوامل موثر در عفونت چشم

اگر به علایم خراب شدن لنز طبی توجه نکنید چشم شما عفونت خواهد کرد. همان طور که می‌دانید چشم عضوی بسیار حساس است که اگر به علایم خرابی لنز توجه نکنید باعث می‌شود به قرنیه آسیب وارد شود . درمان آن بسیار مشکل شود.

 • عدم توجه به بهداشت لنز یکی دیگر از علایم موثر در عفونت چشم و همچنین خراب شدن لنز طبی است. پس حتماً به طور دقیق لنز را با محلول مخصوص شستشو دهید.
 • یکی دیگر از مسایلی که باعث عفونت چشم می‌شود، خوابیدن با لنز است. دقت داشته باشید تحت هیچ شرایطی با لنز نخوابید.
 • توجه به تاریخ مصرف لنز یکی دیگر از موارد مهمی است که باید به آن توجه کرد.
  تمامی لنزها دارای تاریخ مصرف مشخصی هستند و باید سر تاریخ درج شده آنها را دور بیندازید. استفاده بیشتر از تاریخ مصرف لنز یکی از عوامل عفونت چشم می‌باشد.
 • هنگامی که لنز به چشم دارید از رفتن به به اماکن پر از گرد و غبار اجتناب نمایید. زیرا علاوه بر تجمع رسوبات چشمی ذرات گرد و غبار به لنز می‌چسبد و باعث عفونت می‌شود.
 • حتماً لنز را از مراکز معتبر و زیر نظر دکتر اپتومتریست خریداری نمایید؛ چرا که در اثر خریداری لنز از مراکز نامعتبر، احتمال اینکه لنز غیر استاندارد به شما بفروشند زیاد است و این باعث عفونت چشم می‌شود.
 • شست و شوی لنز با آب شهری ممنوع. حتماً لنز را با محلول مخصوص شست و شوی دهید تا علاوه بر عفونت چشم از خرابی لنز هم جلوگیری نمایید.
آموزش زدن کرم ضد چروک
از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

لنز چشم خوب و سالم چه ویژگی هایی دارد؟

همیشه برای خرید لنز باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید که البته در همه افراد یکسان نیست.لنز چشم خوب باید ویژگی‌های داشته باشد که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم.

 • وزن سبکی داشته باشد تا کاربر احساس خستگی نکند.
 • سطح صاف و صیقلی و براقی داشته باشد ترجیحاً از فناوری پلاسما در آن استفاده شده باشد.
 • در چشم فرد احساس راحتی ایجاد کند، یعتی باعث سوزش و التهاب و قرمزی نشود.
 • در مقابل رسوبات و آلودگی‌های محیطی مقاوم باشد.
 • میزان آب کافی و اکسیژن رسانی بالایی داشته باشد.
 • باعث ایجاد خشکی چشم نشود. (آب چشم را جذب نکند)
 • از فیلترهای UVA و UVB برخوردار باشد تا از چشم در برابر اشعه‌های مخرب محافظت نماید.
 • مورد تایید وزارت بهداشت جهاتی باشد(CE،GMP،FDA)
 • از قطر مناسبی برخوردار باشد تا سطح قرنیه را بپوشاند.

هشدارها

 • حتماً قبل از خرید لنز چشمی، بسته بندی آن را به خوبی بررسی نمایید و از داشتن هر گونه سوراخ و پارگی در بسته بندی آن مطمئن شوید.
  هر نوع لنزی که بسته بندی آن پاره شده است را مصرف نکنید و دور بیندازید.
 • محققان پیشنهاد می‌کنند از لنزی استفاده نمایید که عادت به استفاده از آن دارید. سعی کنید نام مارک لنز مناسب چشمانتان را برای اولین بار که می‌خواهید مصرف کنید، از پزشک متخصص سوال کنید.سپس اگر برایتان مناسب بود و مشکلی برایتان در حین استفاده نداشت، مارک دیگری را امتحان نکنید.
 • از لنزهایی که مورد تایید پزشکان متخصص نیست، خودداری نمایید.
 • درباره مدت زمان مناسب استفاده از لنز در روز از پزشک متخصص سوال بفرمایید.
 • برای عمر بیشتر لنزها، رعایت نکات بهداشتی را جدی بگیرید تا از خراب شدن لنز طبی هم جلوگیری شود.
 • شستن دست‌ها با آب و صابون قبل از هرگونه تماس با لنز الزامی است و باید آن را جدی گرفت.
 • توجه به تعویض مایع محلول که برای نگهداری از لنزها استفاده می‌شود نیز ضروری می‌باشد.
 • در نظر داشته باشید که لنز، یک جسم خارجی می‌باشد که بر روی قرنیه چشم شما قرار می‌گیرد. هر چند وقت یک‌بار، فیت شدن لنز را با چشم خود بررسی نمایید و در صورت بروز مشکل، آن را برطرف کنید.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده

 استفاده از لنزهای تماسی باعث می‌شود چشم و قرنیه آن دچار مشکلاتی مانند تغییر در ساختار و تولید اشک و تغییر در سطح اکسیژن و دی‌اکسیدکربن شود. متأسفانه، این تغییرات می‌تواند منجر به عفونت گردد. البته نگران نباشید؛ زیرا راه‌حل و درمان لازم وجود خواهد داشت.

مشکل قرمزی چشم و روش برطرف کردن آن

عدسی‌های چشم می‌توانند به‌راحتی ذرات ریز مانند دود، گرده، گردوغبار، مه و لوازم‌آرایش را جمع‌آوری کنند. تجمع آنها می‌تواند باعث قرمزی، خارش یا سوزش چشم و حتی عفونت چشم شود.

این مشکل در بین افرادی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند همانند علائم لنز تاریخ گذشته رایج است و به این معنی است که استفاده از لنز چشم مشکل دارد. اگر مشکل قرمزی‌چشم دارید، ابتدا لنز را طبق دستورالعمل کاملاً تمیز کنید. باید از محلول تأیید شده و اختصاصی لنز استفاده کنید و طبق دستورالعمل از روش صحیح استفاده کنید. رعایت این نکته ساده می‌تواند به‌راحتی مشکل را حل کند.

ترشحات از چشم و روش ‌های درمان آن ها

 از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده است؟ از نظر پزشکی، چشم شامل ورم ملتحمه باکتریایی، ویروسی و آلرژیک است، اما بهتر است ورم ملتحمه آلرژیک را جدا از انواع باکتریایی و ویروسی در نظر بگیرید. تفاوت مهم در ترشحات چشم شماست.چشم‌پزشک ممکن است قطره‌های چشمی آنتی‌بیوتیکی را برای درمان عفونت تجویز کند. اما این مشکل به نحوه تمیزکردن لنز نیز مربوط می‌شود. تمیزکردن کامل لنز ویروس‌ها و باکتری‌ها را قبل از اینکه در چشم شما گیر کنند از بین می‌برد. اگر آنها را به طور کامل تمیز نکنید، سطح چشم شما به محل رشد میکروارگانیسم‌ها تبدیل می‌شود.

حساسیت به نور و روش برطرف کردن آن

دلایل زیادی وجود دارد که چرا چشمان شما ممکن است به نور حساس شوند. استفاده طولانی‌مدت از لنزهای تماسی می‌تواند باعث ایجاد زخم و ساییدگی قرنیه شود که باعث می‌شود چشم‌ها به نور حساس‌تر شوند. سایر علل احتمالی سایش قرنیه شامل ذرات ریز مانند گردوغبار، ذرات فلزی و برخی از داروها است.

احساس خشکی و جود ریگ در چشم

سوزش چشم زمانی رخ می‌دهد که عفونت باکتریایی یا ویروسی وارد چشم شود. اگر ذرات خارجی سفت باشند، می‌توانند قرنیه را سوراخ کرده و دید شما را تغییر دهند.اگر اشیای خارجی وارد چشم شما شد، لنزهای تماسی خود را به‌دقت بردارید، آنها را در یک ظرف استریل نگهداری کنید و چشمان خود را با آب‌خنک و تمیز بشویید.

لنز چند ساعت باید در چشم باشد ؟

لنزهای طبی را می‌توانید ۱۶ ساعت پیاپی بپوشید و به هیچ عنوان هم حس نکنید که چیزی در چشم‌هایتان هست. یعنی صبح لنز را بگذارید و شب از چشم درآورید و درون محلول لنز نگهداری کنید.لنزهایی که از جنس سیلیکون هایدروژل ساخته شده‌اند نسبت به دیگر لنزهای موجود در بازار، اکسیژن‌رسانی و تنفس‌پذیری بیشتری دارد.

کانتورینگ صورت یا زاویه سازی و مادلینگ چهره چیست؟ + عوارض کانتورینگ صورت چیست؟

این لنزها تا ۶ برابر بیشتر از لنزهای هایدوژل معمولی اکسیژن‌رسانی به سطح چشم دارند. به همین خاطر است که در تمام ساعاتی که در طول روز از این لنز استفاده می‌کنید، چشم‌ها کاملا نفس می‌کشند و رطوبت کامل خود را هم حفظ می‌کنند.باید بدانید که لنز رنگی با لنز معمولی فرق می‌کند و باید زمان مصرف آن باید کوتاه باشد. لنز طبی را می‌توان صبح تا شب استفاده کرد و این مدت قابل تحمل است، اما از لنز رنگی می‌توان در مهمانی یا عروسی حداکثر به مدت چهار ساعت استفاده کرد.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

اگر از لنز رنگی بیشتر از این استفاده شود، چشم آسیب می‌‌بیند. چرا؟ چون لنز تماسی به گونه‌ای است که هنگام استفاده از خلل و فرج آن اکسیژن عبور می‌کند. چون اگر خون به قرنیه نرسد، ناراحتی در چشم ایجاد می‌شود. اما لنز‌های رنگی این‌طور نیستند، یعنی از لنز رنگی اکسیژن عبور نمی‌کند. پس توصیه می‌شود افراد از لنز رنگی کمتر استفاده کنند یا وقتی استفاده می‌کنند، مدت آن کوتاه باشد.

لنز چشم تا چه مدت قابل استفاده است؟

تا هر زمان که پزشکتان صلاح ببیند، نیازی به تعویض لنزها نخواهید داشت. اگر از لنزهای یک‌بارمصرف استفاده می‌کنید، باید بعد از هر بار استفاده آن‌ها را دور بیندازید؛ حتی اگر حس می‌کنید لنزهایتان تازه و بی‌عیب هستند.بهتر است با لنزها به رختخواب نروید، چون باعث عفونت چشم، شکسته شدن لنز در چشم و… خواهد شد.

حتما می دانید که عمر مفید لنز به عواملی مثل روش صحیح استفاده و شست‌وشوی درست آنها هم بستگی دارد. شما باید حتما محلولی که متناسب این لنز است و توسط پزشک تجویز شده را خریداری کنید. لنز را هر شب از چشم در آورید، آنها را با محلول شوینده تمیز کنید و درون قابش بگذارید. صبح‌ها هم پیش از گذاشتن لنز، حتما دست‌های خود را تمیز با آب و صابون بشویید و با حوله‌ی بدون پرز خشک کنید. سپس لنز را در چشم قرار دهید.

از لنز چشم چند بار میشه استفاده کرد

عمر مفید یک لنز چشم به عوامل متنوعی بستگی دارد، از جمله نوع لنز، نوع و مدت استفاده، مراقبت و نگهداری، واکنش چشم شما به لنز و همچنین دستورالعمل‌های تولید کننده. در ادامه، معمولاً میزان استفاده معمول از لنز‌های چشم را بر اساس نوع لنز توضیح می‌دهم:

 1. لنز‌های یکبار مصرف (Disposable Lenses): این نوع لنز‌ها معمولاً برای استفاده یکباره طراحی شده‌اند، به این معنی که بعد از استفاده یکباره باید دور انداخته شوند. این لنز‌ها معمولاً به صورت روزانه (Daily)، هفتگی (Weekly) یا ماهانه (Monthly) در دسترس هستند.
 2. لنز‌های طولانی مدت (Extended Wear Lenses): این نوع لنز‌ها به مدت طولانی تر قابل استفاده هستند، اغلب تا یک هفته یا یک ماه بدون نیاز به خارج کردن و شستشو. با این حال، برخی از لنز‌های طولانی مدت ممکن است بخشی از شب ها باید خارج شوند یا با استفاده از روشن کننده‌های خاص پاک شوند.
 3. لنز‌های سخت (Rigid Gas Permeable Lenses): این نوع لنز‌ها معمولاً برای مدت زمان بیشتری مانند چند ماه تا چند سال طراحی شده‌اند. آنها معمولاً نیاز به مراقبت و نگهداری دقیق‌تری دارند.

دستورالعمل‌های تولید کننده را همیشه باید رعایت کنید و به توصیه‌های پزشک چشم پزشکی خود توجه کنید. اهمیتی دارد که لنز چشم‌ها را به طور منظم بررسی کرده و در صورت خرابی، تغییر رنگ یا هرگونه ناراحتی یا علائم غیرعادی دیگر، به پزشک چشم پزشکی مراجعه کنید.

اسم قطره ضد حساسیت چشم برای لنز

قطره‌های ضد حساسیت چشم برای لنز معمولاً با نام “قطره‌های ضد حساسیت چشم” یا “قطره‌های ضد التهاب چشم” شناخته می‌شوند. این قطره‌ها به منظور کاهش التهاب، خارش، سوزش و تحریک چشم‌ها در اثر استفاده از لنز‌های چشم استفاده می‌شوند.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

برخی از نمونه‌های معروف از قطره‌های ضد حساسیت چشم عبارتند از:

 1. قطره‌های ضد حساسیت چشم Bausch + Lomb: مانند قطره‌های Alaway یا Opcon-A.
 2. قطره‌های ضد حساسیت چشم Visine: مانند قطره‌های Visine-A یا Visine Allergy.
 3. قطره‌های ضد حساسیت چشم Zaditor: این قطره‌ها معمولاً برای کاهش التهاب و خارش چشم در اثر حساسیت و آلرژی مناسب هستند.

مهم است قبل از استفاده از هر گونه قطره ضد حساسیت چشم برای لنز، دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تولید کننده را مطالعه کنید و در صورت نیاز، با پزشک چشم پزشکی خود مشورت کنید.

اموزش لنز گذاشتن داخل چشم

برای گذاشتن لنز داخل چشم، می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

 1. شستشو دست‌ها: قبل از هر کاری، دست‌ها را به طور کامل با آب و صابون بشوید و آن‌ها را خشک کنید. این کار به منظور جلوگیری از ورود هر گونه ذرات یا باکتری به چشمان شما است.
 2. آماده‌سازی لنز: لنز را از جعبه خارج کنید و آن را در کف دست خود قرار دهید. اگر لنز‌های شبیه‌سازی کربنات هیدروژلی استفاده می‌کنید، آن را قبل از گذاشتن داخل چشم در محلول نگهداری قرار دهید و به مدت مشخصی (معمولاً حداقل چند ساعت) در آن محلول قرار دهید.
 3. بازکردن پلک: با استفاده از انگشتان دست‌های خود، پلک چشم را به طور کامل باز کنید. این کار به راحتی قرار دادن لنز در مکان مناسب بر روی چشم کمک می‌کند.
 4. قرار دادن لنز: با استفاده از انگشتان دست راست، لنز را برداشت کنید و روی انگشت شست خود قرار دهید. سپس با استفاده از انگشتان دست چپ، پلک بالایی را باز نگه دارید و لنز را بر روی چشم خود قرار دهید. سپس پلک بالایی را آهسته و به تدریج آزاد کنید تا لنز در مکان خود قرار بگیرد. سپس این عمل را برای چشم دیگر تکرار کنید.
 5. تنظیم لنز: پس از قرار دادن لنز در چشم، با استفاده از انگشتان نرم‌تر خود، لنز را آرام‌آرام در روی چشم حرکت دهید تا به جایگاه مناسب برسد و راحتی آن را بررسی کنید.
 6. بستن پلک: برای تثبیت لنز در مکان خود و جلوگیری از خروج آن، پلک چشم را بسته و به طور ملایمی چشم را حرکت دهید.

توجه داشته باشید که این فرایند می‌تواند در ابتدا کمی سخت و زمان‌بر باشد. با تمرین مکرر، شما می‌توانید مهارت خود در قرار دادن لنز داخل چشم را بهبود بخشید. همچنین، همواره دستورالعمل‌های تولید کننده و راهنمایی‌های پزشک چشم پزشکی خود را دنبسلام! من یک مدل زبانی هستم و نمی‌توانم تصاویر را ببینم. اما می‌توانم به شما توضیح دهم که چگونه لنزهای تماسی را داخل چشم بگذارید. لطفاً به مراحل زیر توجه کنید:

معرفی 5 متخصص برتر جراح لیفت صورت در تهران به انتخاب مجله خبری دندانپزشکی تهران
از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟
 1. شستشو دست‌ها: قبل از شروع هر فعالیتی مرتبط با لنزهای تماسی، دست‌های خود را به دقت بشویید و آن‌ها را خشک کنید. این کار به منظور جلوگیری از ورود هر گونه ذرات و باکتری به چشمان شما است.
 2. بررسی لنز: قبل از استفاده، لنز را بررسی کنید و مطمئن شوید که سلامت آن درست است. همچنین، مطمئن شوید که لنز در سمت درست قرار دارد (راست یا چپ) و با تاریخ انقضای مناسب است.
 3. باز کردن قاب لنز: برخی از لنزهای تماسی دارای قاب هستند که باید باز شوند. این قاب‌ها معمولاً دارای رنگ‌های مختلف هستند؛ بنابراین، قاب را به دقت نگاه کنید و مطمئن شوید که رنگ آن درست است.
 4. قرار دادن لنز روی انگشت: لنز را روی صفحه شست خود قرار دهید. اگر لنز دارای دو قسمت است (برای استفاده اولیه مثل لنز‌های رنگی)، مطمئن شوید که قسمت مناسب روی انگشت شما قرار دارد.
 5. پلک بالا را آهسته بلند کنید: با استفاده از انگشت دیگری از دست مقابل، پلک بالایی چشم را آهسته بلند کنید تا چشم باز شود.
 6. قرار دادن لنز روی چشم: لنز را با انگشتان دست راست برداشت کنید (اگر قرار است لنز را در چشم راست بگذارید) و آن را روی سطح چشم خود قرار دهید. سپس با استفاده از انگشتان دست چپ، پلک بالایی را آهسته و به تدریج آزاد کنید تا لنز در مکان خود قرار بگیرد. در صورت نیاز، لنز را با انگشتان خود تنظیم کنید تا راحتی بیشتری داشته باشید.
 7. بستن پلک: پس از قرار دادن لنز در چشم، پلک چشم را ببندید و به طور ملایمی چشم را حرکت دهید تا لنز در مکان خود تثبیت شود.

آموزش گذاشتن و برداشتن لنز چشم

البته، الان بهتر است که بتوانم توضیحات را با تصاویر همراه کنم تا شما را بهتر راهنمایی کنم. اما به هر حال، می‌توانم به شما توضیح دهم که چگونه لنزهای تماسی را در چشم قرار داده و بردارید. لطفاً توجه کنید که در این فرایند، بهتر است دستورالعمل‌های تولید کننده لنزها و همچنین راهنمای پزشک چشم‌پزشکی خود را دنبال کنید.

برای گذاشتن لنز چشم:

 1. شستشو دست‌ها: دست‌های خود را به دقت بشویید و آن‌ها را خشک کنید تا از ورود هر گونه ذرات یا باکتری به چشمانتان جلوگیری شود.
 2. بررسی لنز: لنز را از بسته بندی خارج کنید و آن را با دقت بررسی کنید. مطمئن شوید که سلامت و تمیزی لنز درست است و همچنین مطابق با تاریخ انقضای آن استفاده کنید.
 3. قدرت بینایی: اگر نیاز به استفاده از عینک دارید، پیش از قرار دادن لنز در چشم‌ها، عینک را بپوشید.
 4. پلک بالا را آهسته بلند کنید: با استفاده از انگشتان دست چپ، پلک بالایی را آهسته بلند کنید تا چشم باز شود.
 5. قرار دادن لنز روی انگشت: لنز را روی صفحه شست خود قرار دهید. سپس با استفاده از انگشتان دست راست، لنز را بردارید و آن را روی پایه انگشت اشاره‌گر خود قرار دهید.
 6. گذاشتن لنز در چشم: با استفاده از انگشتان دست راست، پلک بالایی را آهسته و به تدریج باز کنید. سپس لنز را با انگشت اشاره‌گر دست چپ خود به آرامی روی چشم قرار دهید. سپس پلک بالایی را آهسته و به تدریج آزاد کنید تا لنز در مکان خود قرار بگیرد. همچنین، این عمل را برای چشم دیگر تکرار کنید.
 7. تنظیم لنز: با استفاده از انگشتان نرم‌تر خود، لنز را آرام‌آرام در روی چشم حرکت دهید تا به جایگاه مناسب برسد و راحتی آن را بررسی کنید.
 8. بستن پلک: پس از قرار دادن لنز در چشم، پلک چشم را بببسته و چند بار بصورت آهسته و تدریجی بچرخانید تا لنز به طور کامل در چشم قرار بگیرد.

برای برداشتن لنز چشم:

 1. شستشو دست‌ها: دست‌های خود را به دقت بشویید و آن‌ها را خشک کنید تا از ورود هر گونه ذرات یا باکتری به چشمانتان جلوگیری شود.
 2. پلک بالا را آهسته بلند کنید: با استفاده از انگشتان دست چپ، پلک بالایی را آهسته بلند کنید تا چشم باز شود.
 3. برداشتن لنز با انگشتان: با استفاده از انگشتان دست راست، لنز را روی پلک زیری قرار دهید و آن را آهسته و به تدریج بردارید. سعی کنید لنز را با انگشتان نرم‌تر خود بگیرید تا آسیبی به چشم وارد نشود.
 4. تمیز کردن لنز: لنز را قبل از قرار دادن در محل مناسب خود در مورد پاک کردن با محلول مخصوص تمیز کنید. از محلول‌ها و روش‌های پاک کردنی که توسط تولید کننده لنزها توصیه می‌شود، استفاده کنید.
 5. تکرار برای چشم دیگر: همین مراحل را برای برداشتن لنز از چشم دیگر تکرار کنید.

چجوری لنز چشم بگذاریم

برای قرار دادن لنز چشم به درستی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از لمس لنزها، دستان خود را به دقت بشویید و آن‌ها را خشک کنید. این کار به جلوگیری از آلودگی لنزها از ذرات و باکتری‌های موجود در دستان کمک می‌کند.
 2. لنز را در دست خود قرار دهید. بررسی کنید که لنز درست قرار گرفته است و هیچ خطایی یا تغییر شکلی وجود ندارد.
 3. با استفاده از انگشتان شسته شده، پلکان بالایی چشم خود را به بالا بکشید تا از منطقه عملکردی لنز خودداری کنید.
 4. با استفاده از انگشتان دیگر دست، لنز را روی قرص انگشت خود قرار دهید. معمولاً لنز در کف دست شما قرار می‌گیرد.
 5. با استفاده از انگشتان دست دیگر، پلکان پایینی چشم خود را به پایین بکشید.
 6. با دقت و آرامش، لنز را روی چشم قرار دهید. سعی کنید لنز را روی قرنیه چشم قرار دهید و با حرکت آهسته انگشتان خود لنز را رها کنید.
 7. بعد از قرار دادن لنز، چشم را ببندید و لنز را با استفاده از برخورد هم‌زمان با چشم به طور کامل روی قرنیه قرار دهید.
 8. چشم را باز کنید و با حرکت آهسته ولی قاطع، چشم را بچرخانید تا لنز به درستی قرار بگیرد.
 9. اگر هنوز احساس ناراحتی یا تزریقی در چشم دارید، لنز را خارج کنید و دوباره آن را بررسی کنید. اگر مشکلی وجود دارد، با پزشک چشم خود مشورت کنید.
نحوه انجام عمل کوچک کردن سینه با لیزر چگونه است؟ + لیزر چه فوایدی برای جراحی سینه دارد؟

توجه داشته باشید که این راهنما برای لنز‌های قرمز و مخصوص چشم‌هایتان است. در صورت استفاده از لنز‌های دیگر مانند لنز‌های رنگی یا تماسی، دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تولید کننده را دقیقاً دنبال کنید. همچنین، در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل، بهتر است با پزشک چشم خود مشورت کنید.

چرا لنز چشم را اذیت میکند

اذیت شدن چشم در حین استفاده از لنزهای چشم می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. در زیر برخی از عوامل شایع که ممکن است باعث اذیت شدن چشم در حین استفاده از لنز گردد آورده شده است:

 1. خشکی چشم: یکی از شایع‌ترین عوامل اذیت شدن چشم در استفاده از لنز، خشکی چشم است. لنزها می‌توانند باعث تبخیر رطوبت طبیعی چشم شوند و باعث خشکی و احساس ناراحتی شوند. این مشکل معمولاً در محیط‌های خشک، در طول روز و پس از استفاده طولانی مدت از لنزها بیشتر رخ می‌دهد.
 2. آلرژی: برخی افراد ممکن است به مواد موجود در لنزهای چشم حساسیت داشته باشند و واکنش آلرژیک نشان دهند. این واکنش‌ها می‌توانند شامل خارش، قرمزی و تورم چشم باشند.
 3. ناهنجاری در تطابق: در برخی موارد، لنزها ممکن است به درستی تطابق نکنند و روی چشم به طور صحیح قرار نگیرند. این ممکن است باعث ایجاد ناراحتی، تاری دید، یا احساس یک جسم خارجی در چشم شود.
 4. عفونت: استفاده نادرست از لنزها، نگهداری نامناسب یا عدم رعایت بهداشت شخصی می‌تواند به عفونت چشمی منجر شود که باعث اذیت شدن و التهاب چشم می‌شود.
 5. تماس طولانی مدت: استفاده طولانی مدت از لنزها می‌تواند منجر به خستگی و اذیت شدن چشم شود. در این موارد، استراحت دادن به چشمانتان و کاهش مدت استفاده از لنزها می‌تواند مفید باشد.

جدیدترین لنز چشم

در زمینه لنزهای تماسی چشم، تکنولوژی همچنان در حال پیشرفت است و انواع مختلفی از لنزهای چشم در دسترس هستند. در زیر، به برخی از انواع لنزهای چشم جدید اشاره می‌کنم:

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟
 1. لنزهای رنگی: این نوع لنزها برای تغییر رنگ چشم استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند رنگ طبیعی چشم را تغییر دهند یا رنگ‌های غیرطبیعی مانند آبی، سبز و بنفش را به چشمان اضافه کنند.
 2. لنزهای آکوا: این لنزها برای افرادی که به دلیل خشکی چشم احساس ناراحتی می‌کنند، مناسب هستند. آن‌ها باعث حفظ رطوبت چشم می‌شوند و به خشکی و خستگی چشمان کمک می‌کنند.
 3. لنزهای سیلیکون هیدروژل: این نوع لنزها برای تسهیل تنفس چشم و ارائه راحتی بیشتر برای کاربران طراحی شده‌اند. ساختار سیلیکون هیدروژل به این لنزها اجازه می‌دهد بیشترین مقدار اکسیژن را به چشمان رسانده و رطوبت را حفظ کند.
 4. لنزهای مناسب برای استفاده طولانی مدت: لنزهایی که برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند، معمولاً به عنوان لنزهای تماسی ماهیانه معروف هستند. این لنزها به طور معمول برای ۳۰ روز استفاده قابل قبول دارند و هر شب باید خارج شوند و پس از استریل کردن مجدداً قرار داده شوند.
 5. لنزهای زوم: این لنزها قابلیت تغییر بزرگنمایی را دارند و برای افرادی که به برنامه‌های کاری و تفریحی نیاز دارند که نیاز به دید واضح در فواصل مختلف دارند، مناسب هستند. آن‌ها می‌توانند بین دیدن اشیا نزدیک و دور را تغییر دهند.

تشخیص لنز چشم چپ و راست

در عمومیت، لنزهای چشم تماسی به صورت جداگانه برای چشم چپ و چشم راست طراحی و ساخته می‌شوند. اگر شما لنزهای تماسی دو قطعه دارید، برچسب‌هایی که روی بسته بندی لنزها قرار دارند، به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید کدام لنز برای چشم چپ و کدام لنز برای چشم راست است.

عموماً، برچسب روی بسته بندی لنزهای تماسی شامل اطلاعاتی می‌شود که به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید کدام لنز برای چشم چپ و کدام لنز برای چشم راست است. معمولاً بر روی برچسب، عبارات “L” یا “Left” برای چشم چپ و “R” یا “Right” برای چشم راست قرار می‌گیرد.

بنابراین، با دقت بر روی بسته بندی لنزها نگاه کنید و برچسب مربوطه را برای هر چشم تشخیص دهید. در صورتی که هنوز مطمئن نیستید، بهتر است با یک متخصص چشم‌پزشکی یا فروشنده محصولات لنز تماسی مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که هر لنز به درستی برای چشم مربوطه استفاده می‌شود.

جای لنز چشم

جایگذاری لنز چشم صحیح و مناسب بسیار مهم است. در زیر، مراحلی که باید برای جایگذاری لنز چشم رعایت کنید را ذکر می‌کنم:

 1. قبل از لمس لنز، دستان خود را به دقت با آب و صابون بشویید و آن‌ها را خشک کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که ناخن‌هایتان کوتاه و تمیز هستند.
 2. یکی از لنزها را بردارید و روی پالم دست قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که لنز در قسمتی از دست که به لنز متصل است قرار دارد.
 3. با انگشتان دیگر دست، پلکر انگشت خود را باز کنید و بینهایت به پلکر برسانید.
 4. لنز را به آرامی روی چشم خود قرار دهید. سعی کنید لنز را به طور مرکزی و روی قرنیه قرار دهید.
 5. پلکر انگشت خود را باز کنید و به آرامی آن را بیاورید. لنز باید به طور محکم روی چشم قرار بگیرد.
 6. بازیابی لنز از روی پالم دست خود و کنترل کنید که آن به درستی روی چشمتان است.
 7. مراقب باشید که هر دو لنز به درستی در چشمانتان قرار گرفته باشند و احساس راحتی داشته باشید. اگر احساس ناراحتی، خشکی یا تاری داشتید، لنز را درآورید و با یک متخصص چشم‌پزشکی مشورت کنید.

مهم است که در هنگام جایگذاری لنز چشم دقت کافی داشته باشید و به دستورالعمل‌هایی که توسط تولید کننده لنز چشم شما فراهم شده است، عمل کنید. همچنین، مراجعه به یک چشم‌پزشک برای آموزش صحیح و جایگزینی لنز چشم بسیار توصیه می‌شود.

جراحی تعویض لنز چشم

جراحی تعویض لنز چشم، به عنوان یک روش جراحی تشخیص و درمانی برای اصلاح اختلالات بینایی مانند مشکلات نزدیک‌بینی (پرسبت)، دوربینی (دورنگاری) و آستیگماتیسم (تاری دید) استفاده می‌شود. این روش، به طور عمده برای افرادی که به علت بی‌توانی یا ناتوانی در استفاده از عینک یا لنزهای تماسی برای اصلاح بینایی، به دنبال راهکار دائمی هستند، مناسب است.

در جراحی تعویض لنز چشم، لنز طبی طبقه‌بندی شده به طور دائمی درون چشم قرار می‌گیرد. این لنز تحت عنوان “لنز داخلی چشم” (Intraocular Lens یا IOL) شناخته می‌شود و از جنس شفاف است که برای جایگزینی با عدسی طبیعی چشم استفاده می‌شود.

راهنمای انتخاب بهترین رنگ رژ لب + بهترین رنگ رژ لب دخترانه 1402
از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده؟

جراحی تعویض لنز چشم یک روند جراحی استاندارد است و باید توسط یک جراح چشم‌پزشک ماهر و تخصصی انجام شود. در این روند، با استفاده از تکنیک‌های جراحی مختلف، عدسی طبیعی چشم برداشته می‌شود و لنز داخلی جدید جایگزین می‌شود. این روش ممکن است برای هر دو چشم در یک زمان (جراحی همزمان) یا به ترتیب (جراحی متوالی) انجام شود.

منابعی مانند تاریخچه پزشکی، معاینه چشم، اندازه‌گیری بینایی و سایر عواملی که به اصلاح بینایی شما مربوط می‌شوند، توسط جراح چشم‌پزشک بررسی خواهد شد تا بهترین روش و لنز داخلی برای شما تعیین شود.مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد جراحی تعویض لنز چشم، با یک چشم‌پزشک مشورت کنید. او می‌تواند شما را درباره فرآیند، مزایا، محدودیت‌ها و پیش‌بینی‌های مربوط به جراحی آگاه کند و به شما راهنمایی کند که آیا این روش مناسب برای شما است یا خیر.

چگونه لنز چشم را برداریم

برای برداشتن لنز چشم، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از شروع، دستان خود را به دقت با آب و صابون بشویید و آن‌ها را خشک کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که ناخن‌هایتان کوتاه و تمیز هستند.
 2. با یک دست، پلکر انگشت خود را باز کنید و به طور ملایم آن را به پلکر برسانید.
 3. با انگشتان دیگر دست، به آرامی لنز را در چشم خود بچینید. مطمئن شوید که لنز روی قرنیه قرار دارد.
 4. با استفاده از انگشتان شست دست خود، لنز را به طور آرامی از چشم بیرون بیاورید. توجه کنید که لنزها معمولاً به طور آرام از چشم جدا می‌شوند.
 5. لنز را درون روشویی مخصوص یا محلول نگهداری لنز قرار دهید. اگر لنز ماهیانه قابل دور انداختن است، مطمئن شوید که آن را درون ظرف دورانداختن لنز قرار دهید.
 6. برای لنز دوم، همین مراحل را تکرار کنید.

مهم است که هنگام برداشتن لنز چشم دقت کافی داشته باشید و به دستورالعمل‌هایی که توسط تولید کننده لنز چشم فراهم شده است، عمل کنید. در صورتی که با برداشتن لنز مشکلی دارید یا احساس ناراحتی می‌کنید، بهتر است به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.

چگونه لنز چشم را تمیز کنیم

برای تمیز کردن لنز چشم، می‌توانید روش‌های زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از شروع، دستان خود را به دقت با آب و صابون بشویید و آن‌ها را خشک کنید.
 2. قبل از لمس لنز، همیشه دستان خود را خشک کرده و از هر گونه چربی، انگشت‌های کرمی یا محصولات غیرضروری دیگر جلوگیری کنید.
 3. استفاده از محلول مخصوص لنزهای تماسی: از یک محلول تمیز کننده مخصوص برای تمیز کردن لنزهای تماسی استفاده کنید. این محلول را با توجه به دستورالعمل تولید کننده به لنز اعمال کنید.
 4. ماسک و کوپن لنز: با استفاده از انگشتان شست دست یا ابزارهای مخصوص مانند کوپن لنز، لنز را به طور آرامی درون دستانتان چرخانده و از روی هر دو سطح آن تمیزی را از بین ببرید. مراقب باشید که انگشتان خود را به لنز نزدیک نکنید تا جلوگیری از خطر آسیب دیدن یا خراشیدگی.
 5. آبکشی: لنز را با استفاده از محلول تمیز کننده بشویید و سپس با آب خنک و تمیز بشویید. مهم است آب را به طور کامل از روی لنز بشوید تا هیچ نقاط محلول بر روی آن نماند.
 6. خشک کردن: لنز را با یک دستمال نرم و تمیز یا با نمک چشمک زدن روی آن خشک کنید. مطمئن شوید که هیچ باقیمانده‌ای از الیاف دستمال روی لنز باقی نماند.
 7. نگهداری: لنز را درون محلول نگهداری مناسب قرار دهید. همچنین، به دستورالعمل‌های تولید کننده در مورد مدت زمان نگهداری و تعویض لنز تماسی توجه کنید.

مهم است که به دستورالعمل‌های تولید کننده لنز چشم خود توجه کنید و از هر گونه محلول یا محصولی که برای تمیز کردن لنز استفاده می‌کنید، به طور صحیح استفاده کنید. همچنین، هرگز لنزها را با آب شیرین، آب لوله‌کشی یا مایعات دیگری که توصیه نشده است تمیز نکنید، زیرا ممکن است به لنز آسیب برسانند.

سوالات متداول

چند ساعت در روز می‌توانم از لنز استفاده کنم؟

 بر اساس تحقیقات انجام شده بین ۱۴ تا ۱۶ ساعت می‌توانید از لنز چشم در روز استفاده کنید.

آیا می‌توانم با لنز چشم بخوابم؟

 خیر. این کار بسیار خطرناک است و در مواردی در جهان منجر به کوری فرد انجام دهنده این کار شده است.

آیا در لنز رنگی نیز باید این موارد رعایت شوند؟

بله. تمامی موارد بالا، به جز مورد مربوط به نمره چشم، مربوط به لنز رنگی نیز می‌شوند و در صورتی که از لنز رنگی و فقط برای زیبایی استفاده می‌کنید باید به این نکته توجه کنید.

آیا لنزهای یک بار مصرف تاریخ انقضا دارند.

خیر. لنزهای یک بار مصرف تاریخ انقضا ندارند.

آیا لنز رنگی چپ یا راست دارد؟

خیر. لنز رنگی اگر طبی نباشد (نمره نداشته باشد) هیچ فرقی نمی‌کند در کدام چشم گذاشته شود. اما بهتر است هر لنز را اولین بار در هر چشمی که می‌گذارید تا آخر هم در همان چشم بگذارید. این برای سلامت چشم و عدم انتقال عفونت بسیار مهم است.

سخن پایانی

لنزهای چشمی، قطعات پلاستیکی هستند که به افراد این امکان را می دهند تا بدون عینک ببینند. خراب شدن لنز مسئله ایی است که شاید حداقل یکبار برای افرادی که از لنزهای چشمی استفاده می کنند، اتفاق افتاده باشد.لنزهای نرم و لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز (RGP) از انواع اصلی لنزهای چشمی موجود هستند.از لنزهای چشمی عموما برای جلوگیری از استفاده از عینک در شرایطی نظیر نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم یا جلوگیری از استفاده از عینک های دو کانونی در زمان پیرچشمی استفاده می شود.بیشتر لنزهای نرم و برخی از لنزهای RGP به مدت یک روز استفاده می شوند و سپس هر شب برداشته، تمیز و ضد عفونی می شوند.برای خرید لنزهای چشمی باید فاکتورهایی را در نظر گرفت. توجه کردن به برند و کیفیت لنز از اصلی ترین فاکتورها برای خرید لنزهای چشمی هستند.خراب بودن لنزهای چشمی می تواند باعث آسیب های زیاد و جبران ناپذیری به فرد شود. هرگاه نشانه های خرابی لنزهای چشمی را مشاهده کردید، دیگر هرگز از آن لنزها استفاده نکنید.

پیشنهاد ما به شما

قیمت بوتاکس صورت (هزینه انواع بوتاکس)

قیمت تزریق بوتاکس صورت ۱۴۰۲ قیمت تزریق بوتاکس صورت 1402 برای انواع برندهای مختلف بوتاکس …

دیدگاهتان را بنویسید