نماد سایت تهران دنتال نیوز

نکته‌های مراقبتی لازم برای دندان مصنوعی

مراقبت‌ از دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی بعنوان پروتزهای متحرک رایج، امروزه بسیار مورد استفاده هستند. باید بدانیم که این پروتزها هم مانند دندان‌های طبیعی نیازمند مراقبت هستند. تمیز کردن دندان مصنوعی و جلوگیری از رنگ گرفتن و لک شدن آن برای داشتن یک دندان مصنوعی خوب و بدون دردسر لازم و ضروری است. آیا شما یا کسی از اطرافیانتان از این پروتز‌ها استفاده می‌کند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی را برای مراقبت صحیح از دندان‌های مصنوعی بیاموزید.

انواع پروتز متحرک و ثابت

دندانپزشک براساس تعداد دندان‌هایی که فرد از دست داده است، بهترین نوع پروتز را پیشنهاد خواهد داد. دندانپزشک ممکن است از انواع مختلف دندان مصنوعی استفاده کند، که شامل موارد زیر است:

  1. کامل: این دندان‌ها روی لثه قرار می‌گیرند. آنها جایگزین یک ردیف کامل دندان در لثه بالا، لثه پایین یا هر دو لثه خواهند شد.
  2. نیمه کامل : این دندان‌ها یک یا چند دندان از دست رفته را، جایگزین خواهند کرد. پروتز نیمه کامل به دیگر دندان‌هایی که در دهان وجود دارد وصل شده، یا اینکه گاهی اوقات به ایمپلنت دندان (پیچ‌های تیتانیومی) متصل می‌شوند.
  3. نیمه کامل ثابت : دندان‌های مصنوعی نیمه کامل ثابت، که بریج‌های دندانی نیز نامیده می‌شوند، بطور دائم به دندان‌های اطراف متصل می‌شود. فقط یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند دندان نیمه کامل ثابت یا بریج را از دهان خارج کند.

مراقبت در استفاده

مراقبت در شستشو دندان مصنوعی

چرا نباید دندان مصنوعی خشک شود؟

اگر دندان مصنوعی خشک شود، ممکن است دچار مشکلاتی شود که در زیر بیان شده است:

در مورد نگهداری صحیح دندان‌ مصنوعی در طول شب از پزشک راهنمایی بخواهید و دستورالعمل کارخانه تولیدکننده محلول نگهداری دندان مصنوعی را دنبال کنید.

مواردی که باید از انجامشان در مورد دندان مصنوعی بپرهیزید

پروتزهایی را که اجزای فلزی دارند را در محلولهایی که حاوی کلر هستند خیس نکنید زیرا باعث لکه دار شدن آن ها و خوردگی فلز می شود.

مواد غذایی سخت و زِبر:

پرهیز از مصرف برخی غذاها برای مراقبت مناسب از پروتز بسیار مهم است برخی از غذاها می توانند پروتزهای شما را در معرض آسیب قرار دهند.

دندان های شما برای شکاندن غذاهای سخت ساخته نشده است.دندان مصنوعی شما قدرت و استحکام کافی برای این کار را ندارد و خوردن برخی آجیل‌ها و نیز مواردی نظیر تخمه آفتابگردان، ذرت بو داده و… می‌تواند موجب آسیب به پروتز متحرک شما شود. همچنین خوردن غذاهای سفت مانند گوشت سخت باعث ایجاد فشار غیر ضروری بر روی پروتزهای دندانی می شود و باید از مصرف آنها درست مثل غذاهای چسبناک مانند آدامس و کره بادام زمینی اجتناب شود زیرا آنها تمایل دارند پروتز متحرک را از جای خود بلند کنند و به این ترتیب مواد غذایی در زیر آنها قرار گرفته و باعث التهاب بافت دهان و نیز فساد غذایی شود.

مواردی که باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید:

– اگر دندان مصنوعی شل است.

– اگر دندان مصنوعی به لثه فشار می آورد.

– اگر در هر قسمت از دهان زخم به وجود آمده است.

– اگرقسمتی از پروتز شکسته است.

– اگر نمی توانید با دندان مصنوعی غذا بخورید.

– اگربعد از خارج کردن پروتز متحرک از دهان احساس می کنید لثة شما برجسته است.

سخن پایانی

در این نوشتار به معرفی انواع پروتز دندانی و روش‌های مراقبتی آن پرداختیم. فراموش نکنید که این دندان‌ها نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند تا دوام و سلامت آن‌ها فظ شود. در صورت بروز هر گونه مشکلی فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از دستکاری خودسرانه خودداری نمایید. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3CJ9gzVhttps://b2n.ir/b50473
https://cutt.ly/4R97Tpqhttp://iwo.ir/i88j6
https://1ea.ir/O3AixVy9https://rb.gy/ob4z9a
خروج از نسخه موبایل