سه شنبه , 29 خرداد 1403
حلقه واژنی

حلقه واژنی چیست؟ + آیا همه زنان می توانند از حلقه واژنی استفاده کنند؟

هنگامی که شما درباره راه های جلوگیری از بارداری فکر می کنید، احتمالا قرص ال دی اولین گزینه ای است که به ذهنتان خطور می کند. اما بدن همه زنان با این قرص سازگار نیست و به دنبال جایگزینی برای جلوگیری از بارداری هستند. اگر می خواهید یک راه جلوگیری از بارداری مطمئن را برای قرص ال دی جایگزین کنید، حتما از حلقه واژنی استفاده کنید. این وسیله همچنین به عنوان حلقه مهبل نیز شناخته می شود و نوعی از راه های جلوگیری از بارداری امن است و تا زمانی که خودتان می خواهید از باردار شدنتان جلوگیری می کند. این مقاله را در مورد حلقه های واژنی در اختیار شما قرار می دهیم. اینکه چگونه هستند و چه زمانی می شود از آنها استفاده کرد و همچنین در مورد مزایا وعوارض جانبی اطلاعاتی به شما می دهد.

حلقه واژنی چیست؟

یک حلقه پلاستیکی نرم، نازک، و منعطف، که دارای قطر پنج و نیم سانتی متر است. این حلقه با نام تجاری نوارینگ نیز  شناخته شده است. هورمون های بارداری استروژن و پروژستین را آزاد می کند، باعث تخریب تخمک های تخمدان می شود و از بروز آن جلوگیری می کند و هنگام لقاح از حاملگی جلوگیری می کند.

هورمون ها همچنین مخاط را ضعیف می کنند و از رسیدن اسپرم به  تخمک جلوگیری می کنند. به این معنی که حلقه، محافظ دوگانه را فراهم می کند و این یک روش موثر است.درباره علائم عفونت ادراری بیشتر بخوانید.

چگونه از حلقه واژنی استفاده کنید؟

حلقه واژنی یک گزینه راحت و آسان است. از همان قدم اول که می خواهید از آن استفاده کنید، تاریخ را یاداشت کنید. بعد، مراحل زیر را دنبال کنید.

حلقه واژنی

ابتدا دست های خود را با دقت بشویید. برای قرار دادن حلقه، آن را بین دو انگشت شست و سبابه خود فشار دهید. این یک حلقه نرم و قابل انعطاف است، بنابراین می توانید آن را به آرامی در داخل واژن خود فشار دهید. آن را فشار دهید تا احساس راحتی کنید. اطمینان حاصل کنید که راحت می توانید حلقه را دوباره بین انگشتان خود قرار دهید.

راهنمای خرید عطر زنانه + معرفی انواع ادکلن‌های زنانه

تقویم خود را علامت بزنید و اطمینان حاصل کنید که حلقه را دقیقا پس از سه هفته از واژن خود خارج کنید. به عنوان مثال، اگر شما در روز یکشنبه حلقه را در داخل واژن گذاشته اید، دقیقا در روز یکشنبه سه هفته بعد، آن را خارج کنید.

لازم نیست که حلقه واژینال را در این 21 روز بیرون بیاورید و یا آن را دستکاری کنید. قبل از بیرون کشیدن، دست های خود را کاملا تمیز کنید، آن را به آرامی بیرون بکشید و سپس دور بیندازید. چرخه قاعدگی چند روز پس از حلقه شما شروع می شود.بعد از پایان دوره، می توانید چرخه سه هفته حلقه خود را شروع کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بیماری های شایع رحم و تخمدان در زنان را بخوانید.

حلقه واژنی چقدر موثر است؟

با استفاده درست از این حلقه، در بیشتر مواقع 99% موثر است. در غیر این صورت 91% باعث بارداری می شود (مثلا اینکه تاریخ انقضا آن گذشته باشد). برای کنترل بارداری، ضروری است که شما یاد بگیرید که چگونه از آن به درستی استفاده کنید.

زمان مناسب برای شروع استفاده از حلقه واژن

بهتر است حلقه را زمانی استفاده کنید که در طول دوره قاعدگی به سر می برید(در عرض پنج روز اول). این زمان بهترین موقع استفاده از حلقه است و بهترین کارایی را از آن خواهید گرفت. سپس شما مجبور نیستید در مورد سه هفته آینده نگران باشید.

اگر دوره قاعدگی تان، به پایان رسیده است، می توانید حلقه را وارد واژن کنید. با این وجود، حدود هفت روز طول می کشد تا بتواند موثر واقع شود. در طول این هفت روز، می توانید از یک کاندوم به عنوان یک روش کنترل بارداری برای به حداقل رساندن خطا استفاده کنید.

تست پاپ اسمیر چیست؟ + آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد؟

آیا همه زنان می توانند از حلقه واژنی استفاده کنند؟

نه، استفاده از حلقه واژنی برای همه زنان توصیه نمی شود. در برخی موارد حلقه ممکن است باعث بارداری و در سایر موارد منجر به عوارض جانبی شود.

 • زنان بالای 35 سال نباید از حلقه استفاده کنند.
 • اگر سیگاری هستید یا یک سال قبل سیگار می کشیدید، استفاده نکنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، یا دچار دیابت و فشار خون بالا هستید، استفاده نکنید.
 • اگر از میگرن شدید یا لخته های خون رنج می برید یا قبل از آن دچار حمله قلبی شده اید، از این روش استفاده نکنید.
 • هنگامی که نمی توانید حلقه را در داخل واژن خود نگه دارید نمی توانید استفاده کنید.
 • خانم هایی که پنج سال در معرض سرطان سینه بوده اند، برای جلوگیری از بارداری از این روش استفاده نکنند.
 • و همچنین در صورت استفاده از داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد ویروسی و مکمل های خاص و آنتی بیوتیک ها (مانند داروهای ضد سرطان و ریفامپین) نباید از این روش استفاده نکنید.

اگر هیچکدام از موارد بالا را ندارید، می توانید از حلقه واژنی استفاده کنید تا از حاملگی جلوگیری شود. این روش پیشگیری از بارداری چندین مزیت را در صورت استفاده درست ارائه می دهد.

مزایای حلقه واژنی چیست؟

استفاده از حلقه واژنی یک روش جلوگیری از بارداری بهتر و موثرتر از سایر روش های کنترل بارداری است.

 • شما می توانید دوره های منظم، سبک تر و کوتاه تر داشته باشید.
 • می توانید آکنه را در طول دوره قاعدگی کاهش دهید.
 • هنگام استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی از باردار شدن نگران نباشید.
 • خطر ابتلا به کیست در تخمدان ها و سینه ها را کاهش می دهد.
 • خطرات ناشی از سرطان رحم، تخمدان و آندومتر را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.
 • همچنین، خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم را کم می کند.

این امر محتاطانه است، به این معنی که شما می توانید به راحتی برای جلوگیری از بارداری با شریک زندگی خود در این رابطه صحبت کنید. انتخاب با شماست. احتمال عفونت در رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها با این روش کاهش می یابد. می توانید هر زمانی استفاده از آن را متوقف کنید و به طور طبیعی باردار شوید. برخی از زنان می توانند عوارض جانبی خاصی را هنگام استفاده از این حلقه تجربه کنند.

بهترین دکتر غدد تهران

عوارض جانبی حلقه واژنی چیست؟

شما بعد از استفاده از حلقه واژنی می توانید عوارض جانبی جزئی اما موقت داشته باشید.

 • ممکن است دچار سردرد یا میگرن شوید.
 • تهوع، نوسانات خلقی و حساسیت پستان ممکن است تجربه شود.
 • باعث ترشحات و تحریک واژن می شود.
 • و در پوست و وزن تغییراتی ایجاد می کند.

اگر اثرات این حلقه بعد از مدت کوتاهی از بین برود و یا حتی بعد از چند ماه نیز شدید تر شود، پس شما می توانید با دکتر خود صحبت کنید.

اگر حلقه خارج شود و یا خودتان آن را بردارید چه اتفاقی می افتد؟

گاهی اوقات، حلقه به درستی در محل واژن قرار گرفته است و گاهی اوقات ممکن است اینطور نباشد.

 • اگر آن را به درستی وارد نکنید، حلقه بیرون می آید. نگران نباشید، فقط آن را بشویید و دوباره وارد واژن کنید. اگر حلقه کمتر از سه ساعت بیرون باشد، هنوز هم مشکلی وجود ندارد و از بارداری ناخواسته محافظت می شود. اما اگر بیش از سه ساعت طول بکشد، مطمئن شوید که از تهیه پشتیبان مانند کاندوم برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • اگر قبل از سه هفته فراموش کرده اید حلقه واژینال را از بدن خارج کنید،

اگر فراموش کنید که حلقه را بعد ازسه هفته از واژن  خود خارج کنید، فورا به محض به خاطر آوردن آن را خارج کنید. و ببینید می توانید از یک حلقه واژنی دیگر برای هفته بعد استفاده کنید.

از کجا می شود حلقه واژنی را تهیه کرد؟

داروخانه ها، مراکز بهداشتی و کلینیک های بهداشتی، می توانند حلقه واژنی را برای تولید نسخه ارائه دهند. می توانید با متخصصی در این رابطه صحبت کنید و به آنها اجازه دهید که دلایل خود را برای استفاده از این روش ضدبارداری ارائه دهند و یک نسخه را برای شما تجویز کنند.

بارداری خارج از رحم

هزینه حلقه واژنی چقدر است؟

هزینه حلقه واژنی در موقعیت های جغرافیایی مختلف متفاوت است. علاوه بر این، شما همچنین باید برای مراجعه به پزشک هزینه ای را پرداخت کنید. برخی از برنامه های دولتی و بیمه درمانی می توانند به صورت رایگان یا با قیمت تخفیف آن را ارائه دهند.

 آیا حلقه واژنی بر روی تست بارداری تاثیر می گذارد؟

نه، حلقه واژنی بر روی تست حاملگی هیچ تاثیری ندارد. حلقه واژنی پروژستین و استروژن را آزاد می کند. و آزمایش حاملگی هورمون hCG را در صورت بارداری  تشخیص می دهد. بنابراین، بین استفاده از حلقه واژنی و آزمایش حاملگی ارتباطی وجود ندارد.

اگر می خواهید حدود یک یا دو سال از حاملگی جلوگیری کنید، استفاده از یک حلقه واژنی، ایده خوبی است. استفاده از آن آسان است و هیچ خطری عمده ای ندارد. باید به یاد داشته باشید زمانی که آن را وارد می کنید، دیگر حاملگی تصادفی معنی ندارد. و هنگامی که تصمیم به بارداری می گیرید، می توانید حلقه را بیرون بیاورید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با حلقه واژنی آشنا شدید. همچنین از تاثیرات و عوارض آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا حلقه واژینال در برابر بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت می کند؟

نه، حتی اگر حلقه واژنی در جلوگیری از بارداری بسیار موثر باشد، از شما در برابر بیماری های منتقله جنسی و اچ آی وی محافظت نمی کند. با این حال، استفاده از کاندوم همراه با حلقه می تواند در کاهش انتقال بیماری کمک کند.

آشنایی با انواع عمل جراحی زیبایی و محبوبترین عمل های جراحی زیبایی
آیا حلقه واژینال ( نوارینگ) بهتر از قرص های جلوگیری از بارداری است؟

بله، اگر چه هر دو امن هستند، اما نوارینگ برای رعایت بهتر و امنیت بیشتر شناخته شده تر است. علاوه بر این، حلقه واژنی راحت تر است و نیاز به نگرانی در مورد روش پیشگیری از بارداری برای حدود چهار هفته پس از وارد شدن ندارد.

پیشنهاد ما به شما

بهترین دکتر غدد تهران

بهترین دکتر غدد تهران

متخصص غدد و متابولیسم کیست؟ متخصص غدد به انگلیسی Endocrinologist نامیده می‌شود. این متخصص پزشکی است …

دیدگاهتان را بنویسید