جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات
مراقبت از دندان بعد از ارتودنسی
مراقبت از دندان بعد از ارتودنسی

روش مراقبت از دندان بعد از ارتودنسی

ارتودنسی می تواند مشکلاتی نظیر فاصله میان دندان ها، سوار شدن دندان ها بر روی یکدیگر، ازدحام دندان ها در دهان، فک جلو یا عقب و موارد دیگر را از بین ببرند و به شما کمک کند دندان هایی زیبا، سفید و خاص داشته باشید. بهتر است بدانید که این روش، این روزها مد نظر قرار گرفته است و پیشرفت های زیادی در سراسر دنیا در این زمینه صورت گرفته است. تمامی دندانپزشکانی که در این زمینه فعال هستند، به این مسئله اشاره می کنند مراقبت های زمان ارتودنسی بسیار مهم است و اثربخشی آن را بالا می برد. بنابراین، اگر شما می خواهید برای اینکار اقدام کنید، ابتدا باید مواردی را که در طول این روش باید به آنها توجه داشته باشید، بیاموزید. ممکن است اکنون سوالاتی در رابطه با قیمت و هزینه ارتودنسی برای شما به وجود بیاید. باید بدانید که این مسئله به طور مستقیم به شدت مشکلاتی بستگی دارد که در ساختار دندان های شما دیده می شود و تنها یک دندانپزشک متخصص پس از بررسی دندان ها می تواند اطلاعات قیمت را در اختیار شما قرار دهد. استفاده از روش هایی مانند بلیچینگ دندان، معمولا 6 ماه تا یک سال بعد از برداشتن سیم ها و براکت ها امکان پذیر است.

استفاده از نخ دندان

یکی از مهمترین مواردی که پس از اجرای ارتودنسی باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از نخ دندان است. با توجه به این مسئله که سیم ها و براکت ها بر روی دندان ها قرار می گیرند، ممکن است محل مناسبی برای تجمع مواد غذایی بر روی دندان ها باشند و این مسئله باعث می شود که به ساختار دندان ها آسیب های زیادی وارد شود. نخ دندان تمامی این مواد غذایی را از فاصله میان دندان ها خارج می کند و به شما کمک می کند دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید. اما در زمان استفاده از نخ دندان باید مراقب باشید که به لثه های شما آسیب وارد نشود. در غیر اینصورت، ممکن است لثه ها عفونت کنند و در نتیجه، شرایط بدی برای دندان های شما به وجود خواهد آمد.

هر آنچه باید درباره پر کردن دندان بدانید

استفاده از مسواک مخصوص دندان ارتودنسی شده

یکی دیگر از مواردی که شما باید در زمانی که ارتودنسی بر روی دندانهایتان وجود دارد به آنها توجه داشته باشید، استفاده از مسواک مخصوص است. معمولا، مسواک هایی که در این دوران به کار برده می شوند، دارای سری خاصی هستند که این سری می تواند به درون سیم ها و براکت ها نفوذ کند و تمامی آلودگی ها را از آن خارج می کند. این مسواک می تواند باید روزانه ( حداقل دو بار در روز) استفاده شود تا بتواند اثربخشی خود را نشان دهد و دندان ها را مرتب نگه دارد. اگر به استفاده از نخ دندان و مسواک توجه نداشته باشید، ممکن است دندان های شما بوی بدی بگیرند و این امر مشکلات زیادی را برای شما به وجود خواهد آورد.

استفاده از دهانشویه

استفاده از دهانشویه در زمان شستشوی دندان های ارتودنسی شده بسیار مهم است و می تواند از ساختار دندان ها به خوبی محافظت کند. باید به این مسئله توجه داشته باشید که دهانشویه می تواند رویه دندان ها را به خوبی تمیز کند و هر گونه آلودگی را که در زمان استفاده از مسواک و نخ دندان از بین نرفته اند، تمیز کند. همچنین، دهانشویه باکتری هایی را که بر روی زبان جمع آوری شده اند، از بین می برد و به صورت کلی، ساختار دهان را تمیز نگه می دارد. در صورتی که از دهانشویه مناسب برای شستشوی دندان های خود استفاده کنید، خطر پوسیدگی و هر گونه آسیبی به صورت کامل از بین می رود.

ساختمان دندان را بشناسید

استفاده محدود از چای و قهوه

یکی از مواردی که در زمان ارتودنسی باید به آنها توجه زیادی داشته باشید، استفاده محدود از چای و قهوه است. محصولاتی که دارای کافئین هستند ممکن است بر روی دندان ها تجمع پیدا کنند و همین امر باعث می شود که خطر پوسیدگی در دندان ها بالا برود. البته باید بدانید که این امر بدین معنا نیست که شما در زمانی که ارتودنسی دارید، نباید از چای و قهوه استفاده کنید. بلکه شما باید استفاده از آن را محدود کنید. اگر در زمان عادی، شما روزانه 5 تا 6 لیوان چای می خورید، بهتر است به 2 یا 3 لیوان برسانید تا بتوانید دندان هایی تمیز و سالم داشته باشید. همچنین، نوشیدنی های حاوی کافین باعث تغییر رنگ دندان می شوند که همین امر یک مشکل بزرگ برای دندان ها است.

با دندانپزشک خود در تماس باشید!

برای اینکه بتوانید از دندان های خود به خوبی محافظت کنید، باید به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید. به طور مثال، هر سه ماه یکبار باید به دندانپزشک بروید تا ساختار سیم ها و براکت ها را در دهان شما بررسی کند و اطلاعات مورد نیاز را در مورد روند بهبود در اختیار شما قرار دهد. البته باید به این مسئله توجه داشته باشید ممکن است دندانپزشک برای مراجعه دوره ای زمان دیگری را برای شما در نظر بگیرد و از شما بخواهد ماهیانه به دندانپزشک مراجعه کنید. این مسئله به صورت مستقیم به نظر دندانپزشک وابسته است و شما باید با او در تماس باشید و از تمامی مواردی که در راستای بهتر شدن نتیجه ارتودنسی در اختیار شما قرار می دهد، به دقت پیروی کنید.

درباره ی بیماری پریودنتیت چه می دانید؟

برای ارتودنسی دندان به کجا مراجعه کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعاتی را در مورد روش های مراقبت از دندان های ارتودنسی شده در اختیار شما قرار دهیم. استفاده از نخ دندان در این دوران الزامی است. همچنین، شما باید از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. دهانشویه می تواند بوی بد دهان را کنترل کند و از رشد باکتری ها بر روی دندان ها جلوگیری نماید. اگر به دنبال مرکز معتبری برای دریافت خدمات ارتودنسی هستید، می توانید به کلینیک دکتر آیت الهی مراجعه کنید. در این کلینیک، خدمات ارتودنسی در بالاترین سطح انجام می شوند. یکی از برجسته ترین مزیت های این کلینیک این است که شما در چند ماه اول می توانید اثرات ارتودنسی را در دندان های خود مشاهده کنید.

پیشنهاد ما به شما

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

اگر هنوز هم تصور می کنید که پروتزهای دندان، صرفا همان دست اندازها و دندان مصنوعی‌ های قدیمی هستند که پدرپزرگ‌ ها و مادربزرگ هایمان از آنها استفاده می‌کردند، سخت در اشتباهید! چرا که پروتز دندان در دنیای امروز به ابزاری کاملا متفاوت از آن‌ چه که در ذهن شماست تبدیل شده است. ابزاری کاربردی و با استحکام بالا که می‌تواند نبود یک یا چند دندان را در دهان شما جبران کند.

دیدگاهتان را بنویسید