جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات
پروتز دندان و انواع آن
پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

اگر هنوز هم تصور می کنید که پروتزهای دندان، صرفا همان دست اندازها و دندان مصنوعی‌ های قدیمی هستند که پدرپزرگ‌ ها و مادربزرگ هایمان از آنها استفاده می‌کردند، سخت در اشتباهید! چرا که پروتز دندان در دنیای امروز به ابزاری کاملا متفاوت از آن‌ چه که در ذهن شماست تبدیل شده است. ابزاری کاربردی و با استحکام بالا که می‌تواند نبود یک یا چند دندان را در دهان شما جبران کند.

معرفی انواع پروتز دندان

پس با ما در این مطلب همراه شوید تا شما را با برترین موضوعات مربوط به پروتز دندان آشنا کنیم.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان، که در تصور بسیاری از افراد همان دندان مصنوعی است، جایگزینی برای پر کردن جای خالی دندان یا دندان های از دست رفته است. برخلاف ایمپلنت دندان (که معمولا برای جایگزینی جای خالی یک دندان از آن استفاده می شود) پروتز بیشتر (و نه لزوما) برای پر کردن جای خالی تعداد زیادی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پروتز دندان کدام است؟

تقسیم بندی انواع پروتز دندان، چیزی شبیه به نمودار زیر است:

 • پروتز دندان ثابت
  • روکش تک واحدی دندان
  • بریج دندان
  • ونیر
  • اینله و آنله
  • ایمپلنت دندان
 • پروتز دندان متحرک
  • پروتز دندانی پارسیل
  • دندان مصنوعی
 • پروتز دندان نیمه متحرک
  • اوردنچر متکی بر ایمپلنت

در حقیقت، دسته بندی اصلی انواع پروتز دندان، این قطعه را در یکی از گروه های پروتز دندان ثابت، متحرک یا نیمه متحرک قرار می دهد.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت، پروتزی است که به وسیله چسب مخصوص بر روی یک یا چند دندان فیکس می شود. این پروتز بعد از تکمیل فرایند نصب در دندان پزشکی قابل جا به جا شدن و خارج کردن از محل فیکس شده نیستند.

سیر تا پیاز دندان اضافی

بریج های دندان، انواع روکش دندان (مانند روکش ایمپلنت) و ونیرها، نمونه‌هایی از پروتز ثابت دندان به حساب می‌آیند که بسیاری از افراد آن‌ها را با نام روکش دندان می‌شناسند.

پروتز دندان متحرک

دندان مصنوعی هایی که روی لثه قرار میگیرند و به راحتی از دهان خارج می شوند، نوعی پروتز دندان متحرک محسوب میشوند. این پروتزها معمولا برای کسانی که تعداد بسیار زیادی از دندان های خود را از دست دادند کاربرد دارد.

پروتز دندان متحرک به مرور زمان به افتادگی نیمه پایینی صورت منجر می شود. چرا که هیچ ریشه ای در محل دندان های از دست رفته فرد وجود ندارد. این موضوع به مرور زمان به تحلیل رفتن استخوان فک منجر خواهد شد.

پروتز دندان نیمه متحرک

دقیقا در میان پروتزهای متحرک و ثابت، نوع جدیدی از پروتز نیز وجود دارد. پروتزهای دندان نیمه متحرک.

این پروتزها نوعی روکش یک سره و چسبیده به هم هستند که بر روی پایه های ایمپلنتی قرار میگیرند. آن ها در عین این که میتوانند در دهان فرد ثابت و محکم باشند، قابل خارج کردن از دهان نیز هستند.

کدام یک از انواع پروتز دندان بهتر است؟

هر یک از انواع پروتز دندان ثابت، متحرک یا نیمه متحرک، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و برای افراد با شرایط مخصوص، گزینه مناسب تری محسوب میشوند. به همین دلیل، پیچیدن یک نسخه با عنوان بهترین نوع پروتز دندان برای تمام افراد کار درستی نیست.

اما ما میتوانیم با ارائه چند راهکار به شما کمک کنیم تا بهترین نوع پروتز دندان را برای خود انتخاب کنید.

پالپوتومی (عصب کشی دندان شیری) چیست؟ + آیا دندان شیری نیاز به عصب کشی دارد؟

برای مثال، سعی کنید به تعداد دندان های از دست رفته خود توجه کنید. یعنی اگر فقط یک یا دو دندان را از دست دادید، احتمالا ایمپلنت و بریج گزینه مناسبی برای شما هستند. اما اگر تعداد دندان های از دست رفته شما بیشتر باشد، ممکن است به پروتز کامل یا پارسیل نیاز داشته باشید.

یا به عنوان راهکاری دیگر، سعی کنید به محل قرارگیری جای خالی دندان یا دندان های خود نیز توجه کنید. برای مثال، اگر دندان های از دست رفته در ناحیه جلویی دهانتان باشند، ظاهر و عملکرد برای شما اهمیت بیشتری پیدا میکند. به همین دلیل، بهتر است از پروتزهای ثابت برای این کار استفاده کنید.

انواع پروتز دندان

مزایای استفاده از پروتز دندان

خوشبختانه، پروتزهای دندان راه حلی بسیار مناسب و کاربردی برای بازیابی عملکرد و زیبایی لبخند شما هستند. استفاده از پروتز دندان مزایای متعددی دارد، از جمله:

بازیابی ظاهر و زیبایی چهره

همه می‌دانند که نبود دندان در دهان، چه تاثیر به سزایی در چهره‌ی فرد دارد. صورتی افتاده، چروک شدن پوست و نبود اعتماد به نفس برای صحبت کردن و حضور در جمع، تنها بخشی از عوارض عدم وجود دندان در دهان است که پروتز دندان میتواند آنها را بر طرف کند.

بازگرداندن عملکرد دندان ها به دهان

پروتزها میتوانند با جایگزینی جای خالی دندانهای شما، به شما کمک کنند تا به درستی غذا بخورید، صحبت کنید و کلمات را به شکلی واضح و صحیح تلفظ کنید. البته این تنها مزایای پروتز دندان برای افراد نیست!

پروتزها میتوانند به توزیع یکنواخت نیروهای جویدن در دهان شما کمک کنند. یعنی دیگر مجبور نیستید صرفا با استفاده از یک بخش از دهان خود غذا بجوید. این موضوع از اعمال فشار روی استخوان فک و دندانهای باقی مانده شما میکاهد. 

درباره دندان درد کودکان بیشتر بدانیم

متخصص پروتز دندان کیست؟

متخصص پروتز دندان، دندانپزشکی است که به طور خاص در زمینه جایگزینی دندان های از دست رفته با استفاده از پروتزهای دندانی آموزش دیده و مهارت دارد. این متخصصان با درک عمیق از آناتومی دهان، عملکرد دندان ها و مواد و تکنیک های مختلف پروتز، میتوانند بهترین راه حل را برای هر بیمار ارائه دهند. به نظر شما بهترین متخصص پروتز دندان چه وظایفی دارد؟

وظایف متخصص پروتز دندان

 • معاینه و ارزیابی
 • تشخیص و تدیون طرح درمان
 • ساخت و نصب پروتز
 • تنظیم و آموزش مراقبت از پروتز
 • پیگیری و معاینات منظم
 • قیمت انواع پروتز دندان

عوامل متعددی وجود دارد که میتوانند روی قیمت پروتز دندان شما تاثیر بگذارند. از تعداد دندان های از دست رفته شما گرفته تا نوع پروتز دندان و جنس آن. پس اگر دوست دارید تا از قیمت دقیق پروتز دندان با توجه به شرایط و وضعیت دندان های خود مطلع شوید، بهتر است که با یک متخصص پروتز دندان مشورت و توسط ایشان معاینه شوید.

انجام پروتز دندان در کلینک دکتربنیانیان

پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در تهران

یکی از برترین مراکز دندانپزشکی که می‌توانید برای دریافت خدمات پروتز دندان به آن مراجعه کنید، کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در شهر تهران است. این کلینیک تخصصی با بهره گیری از متخصصان مجرب و تجهیزات کاملا به روز و مدرن، خدمات جامع و با کیفیتی در زمینه انواع پروتزهای دندانی به شما ارائه میدهد.

متخصصان پروتز دندان این کلینیک، با معاینه دقیق دهان و دندان شما و بررسی شرایطتان، بهترین نوع پروتز را برای شما انتخاب و به صورت سفارشی طراحی و تولید میکنند.

دلیل بوجود آمدن فاصله بین دندان ها چیست؟ + معرفی انواع روش های درمان فاصله بین دندان ها + در سال 1403 کدام روش برای از بین بردن فاصله بین دندانها بهتر است؟

در این کلینیک از مواد با کیفیت بالا و تکنیک‌های پیشرفته‌ای برای ساخت پروتزها استفاده میشود تا پروتزی با ظاهری طبیعی، عملکردی صحیح و ماندگاری بالا برای شما ارائه شود.

علاوه بر ساخت و نصب پروتز، متخصصان کلینیک دکتر بنیانیان، خدمات دیگری مانند تنظیم و مراقبت از پروتز، آموزش نحوه ی مراقبت از پروتز و دهان و دندان، و معاینات منظم را نیز به شما ارائه میدهند.

در آخر

نبود دندان در دهان شما، سرآغاز دچار شدن به مشکلات بسیار متعدد و زیادی است که حتی میتوانند امکان حضور شما در جامعه را سلب کنند. پس اگر دندان یا دندان‌های خود را از دست دادید، سعی کنید در اولین فرصت به یک دندانپزشک متخصص پروتز دندان مراجعه کنید تا بهترین راهکار برای درمان مشکل شما تدوین و اجرا شود.

پیشنهاد ما به شما

هزینه درمان فاصله دندان

دلیل بوجود آمدن فاصله بین دندان ها چیست؟ + معرفی انواع روش های درمان فاصله بین دندان ها + در سال 1403 کدام روش برای از بین بردن فاصله بین دندانها بهتر است؟

فاصله بین دندان ها که به آن فاصله بین دندانی نیز می گویند، بسته به …

دیدگاهتان را بنویسید