هزینه لمینت دندان
لمینت

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر چیست؟

تفاوت لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیت ونیر در چیست؟ این سوال بسیاری از افراد می باشند که می خواهند دندانی زیبا داشته باشند. برای دانستن تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان ابتدا باید با هرکدام از این درمانها آشنا شوید. در این مقاله تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان را به طور کامل برای شما خواهیم گفت.

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند. و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا وپایین می باشد. در هردو این درمانها، در جلسه معاینه ابتدا دندانها، روابط دندانهای فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص بررسی میشود.

تا قابل انجام بودن این درمانها برای مراجع مورد نظر مشخص شود. ممکن است یکی از این درمانها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینت می باشد، به طور مثال جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در لبخند دیده میشوند. ممکن است هیچکدام از این درمانها قابل انجام نباشد و فرد نیاز به ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری(ترکیب ارتودنسی و جراحی) داشته باشد. در متن زیر میتوانید در مورد درمانهای کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی بخوانید.این مقاله را مطالعه کنید: عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

لمینت دندان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی پس از تراش دندان و قالبگیری توسط لابراتوار ساخته می شود و در کلینیک توسط دندانپزشک سمان میشود (چسبانده میشود). پروسه درمان آن حدود دو الی سه هفته زمان میبرد. در جلسه اول پس از معاینه در صورتیکه لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندانها تهیه شده به لابراتوار ارسال میشود. در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک(که در تبادل نظر با مراجع بدست آمده) روی کست(قالب) اعمال و به مطب دندانپزشکی ارسال میشود.

سیر تا پیاز لمینت دندان

بیشتر بخوانید: لمینت دندان چگونه برداشته می شود؟

در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز میشود که میتواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد. در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینتهای سرامیکی از لابراتوار ارسال میشود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قالب گیری دندان کودکان را بخوانید. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار ، پروسه چسباندن آغاز میشود که خود زمانبر است و ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه(حدود پنج ساعت برای هر فک) فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. درمانهای کامپوزیت درمانهای قابل برگشتتری هستند زیرا نیاز به تراش دندان (در صورت انتخاب صحیح کیس) وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قیمت لمینت دندان را بخوانید. در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند. کامپوزیتها در صورتیکه از ماده ای با کیفیت خوب ساخته شوند و به خوبی و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت)، دچار تغییر رنگ نمیشوند یا تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

  • جنس ماده استفاده شده
  • زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود سه هفته
  • زمان مورد نیاز برای ساخت کامپوزیت ونیر یک جلسه برای یک فک
  • نیاز به تراش و قالب گیری (لمینت سرلمیکی)
  • عدم نیاز به تراش و قالبگیری(کامپوزیت ونیر)
  • عدم نیاز به پالیش(لمینت سرامیکی)
  • نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتر (کامپوزیت ونیر)
  • عدم امکان ترمیم و نیاز به تعویض در صورت لب پری(لمینت سرامیکی)
  • امکان ترمیم در صورت لب پری (کامپوزیت ونیر)
قیمت لمینت دندان در سال 1401

سخن پایانی

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند. می توانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند.

پاسخ دهید