نماد سایت تهران دنتال نیوز

جراحی سینوس لیفت برای ایمپلنت

جراحی سینوس لیفت

جراحی سینوس لیفت چیست؟ لیفت سینوس روشی است که برای افزایش اندازه و تراکم فک بالا استفاده می شود. این جراحی زمانی مورد نیاز است که بافت استخوانی کافی برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی مانند تاج، بریج یا مولرهای مصنوعی در فک وجود نداشته باشد. شما درباره جزئیات این جراحی چه می‌دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا سیر تا پیاز داستان را بررسی کنیم.

سینوس دندان چیست؟

سینوس‌ها اجزایی از بدن هستند که بصورت حفره‌های تنفسی در قسمت‌های مختلف فک و صورت قرار دارند. با توجه به اهمیت سینوس دندان در انجام عمل سینوس لیفت بطور مختصر درباره ماهیت سینوس دندان در این قسمت اشاره می‌کنیم. سینوس فک بالا که به سینوس ماگزیلری معروف است یکی از این حفره‌ها می‌باشد. محل قرارگیری این سینوس‌ها در جایی بالای دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک است. در بعضی مواقع ریشه دندان در سینوس قرار می‌گیرد.

جراحی لیفت سینوس چیست؟

لیفت سینوس در اصل پیوند استخوان است. شما از پودر استخوان در فک بالا استفاده می کنید.

جراحی شامل موارد زیر است:

روش لیفت سینوس یک روش ایمن و ساده است، که در مطب دندانپزشک انجام می شود. این روش معمولاً در کمتر از دو ساعت به پایان می رسد. معمولاً به بیمار اجازه داده می شود در روز عمل به خانه برود. میزان موفقیت بالایی دارد و تقریباً هیچ عارضه ای هم ندارد.

 سینوس لیفت بسته

عمل سینوس لیفت بسته زمانی قبل یا همزمان با عمل کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد. استخوان فک حداکثر ۳میلی متر از حد مجاز و مورد نیاز برای کاشت کمتر باشد. در این صورت استخوان فک با تکنولوژی جدید به نام سینوس لیفت بسته با انجام دریل کردن کف سینوس صورت گیرد.

پس از این عمل کاملا تخصصی، فضای کافی برای کاشت دندان با طول مناسب ایجاد و با پودر استخوان پر می‌شود. در حال حاضر محل مناسب برای کاشت ایمپلنت در داخل سینوس شده. به راحتی پس از گذراندن مدت زمان مشخص برای کاشت اقدام لازم صورت می‌گیرد.در عمل سینوس بسته چون تشخیص آسیب دیدگی و پاره شدن غشای سینوس ممکن نیست، امکان عفونت پس از انجام عمل در صورت غیر اصولی انجام شدن سینوس لیفت وجود دارد.

سینوس لیفت باز

سینوس لیفت باز که به آن عمل سینوس باز نیز گفته می‌شود، با هدف مشابه پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان برای افراد مختلف با دو روش همزمان با ایمپلنت و با فاصله ی زمانی با کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد.

سینوس باز همزمان با کاشت ایمپلنت

این نوع عمل سینوس لیفت زمانی صورت می‌گیرد که حداقل ۵ میلی متر استخوان عمودی با عرض کافی در جایگاهی بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده وجود داشته باشد. در این حالت دندانپزشک با دسترسی به سینوس بالای استخوان باقی مانده جایگاه این سینوس را قسمت بالاتر انتقال می‌دهد. سپس مخلوطی از پودر استخوان در فضایی که جای قبلی سینوس بود است قرار می‌دهد.

با قرار دادن غشاء محافظ جذب شونده روی محل دسترسی به سینوس محل جراحی سینوس بسته می‌شود. نهایتاً می‌توان ایمپلنت را بلافاصله در این ناحیه قرار داد.

سینوس باز و کاشت ایمپلنت بعد از آن

این نوع از عمل سینوس لیفت باز زمانی از سمت پزشک متخصص تجویز می‌گردد که کمتز از ۵ میلی متر استخوان در فاصله بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده باشد. کیفیت و ارتفاع استخوان این ناحیه برای قرارگیری بلافاصله ایمپلنت پس از عمل جراحی سینوی باز مناسب نبوده و باید پس از قرار دادن ماده استخوان پیوندی محل دسترسی به سینوس را بسته و زمانی بین ۶ الی ۱۰ ماه بعد برای کاشت ایمپلنت اقدام شود.

آماده سازی پیش از انجام لیفت سینوس

 استخوانی که در لیفت سینوس مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است از بدن خود فرد گرفته شود که به آن استخوان اتوژن (Autogenous bone grafts)میگویند یا ممکن است از یک فرد متوفی برداشته شود که استخوان آلوژنیک (allogeneic bone graft)  نام دارد و یا ممکن است استخوان گاو باشد که زنوگرفت (Xenograft) نامیده می شود.اگر از استخوان خودتان در عمل لیفت سینوس استفاده شود مقداری از استخوان ناحیه دیگری از بدن یا دهانتان بریده شده و برای پیوند زدن به استخوان فک مورد استفاده قرار می گیرد در برخی موارد نیز جراح استخوان را از ران یا یا استخوان کشکک زانو میگیرند.

شاید نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس از لیفت سینوس باشد تا دندانپزشک بتوانند آناتومی بدن شما را بررسی کنند. همچنین ممکن است از سی تی اسکن خاصی برای بررسی استخوان و سینوس استفاده شود. این اسکن دندانپزشک را قادر می سازد تا به طور دقیق ارتفاع و پهنای استخوان موجود را ارزیابی کرده و از سلامت سینوسهای شما مطمئن شود.اگر به آلرژی فصلی دچار باشید حتما باید زمانی را برای عمل لیفت سینوس در نظر بگیرید که آلرژی فعال نباشد. همچنین در صورتیکه سینوس چرکی باشد یا به بیماری‌های دیگری دچار باشید که روی سلامت سینوس شما موثر است ابتدا باید بیماریها را درمان کرده و سپس عمل را انجام دهید.

اصول مراقبتی پس از عمل

عوارض احتمالی پس از عمل

ممکن است پس از انجام این عمل، مشکلات زیر را تجربه کنید:

سخن پایانی

در این مقاله درباره جراحی سینوس لیفت سخن گفتیم. این عمل برای تقویت استخوان فک جهت انجام ایمپلنت صورت می‌گیرد. فراموش نکنید  عمل لیفت سینوس معمولا توسط متخصص آن انجام گیرد که معمولاً متخصص فک و دهان یا پریودنتیست است. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/2ZwOEfWhttps://b2n.ir/z44687
https://cutt.ly/8RJgWrfyun.ir/ym1hl1
https://1ea.ir/rRongs90http://iwo.ir/oobn7
خروج از نسخه موبایل