نماد سایت تهران دنتال نیوز

عصب کشی مجدد دندان چیست؟ + مهم ترین دلایل شکست عصب کشی دندان چیست؟

شکست عصب کشی مجدد دندان

درمان ریشه دندان یا اصطلاحا عصب کشی دندان به عملی اطلاق می گردد که در آن بخش داخلی ریشه دندان کاملا خالی و تمیز شده و سپس با مواد پرکننده ریشه دندان کاملا پر شود . در صورتیکه هریک از مراحل عصب کشی دندان ناقص صورت گیرد درمان ریشه ناقص بوده و احتمال بروز آبسه دندان وجود دارد . در این حالت است که شکست عصب کشی مجدد دندان ضرورت پیدا می کند .


فهرست مطالب


عصب کشی مجدد دندان چیست؟

یکی از پیچیده ترین درمان های دندانپزشکی عصب کشی مجدد دندان یا درمان مجدد ریشه دندان است . عصب کشی دندان معمولا همان بار اول موفقیت آمیز است اما گاهی اوقات دندان عصب کشی شده مجددا نیاز به ترمیم ریشه پیدا می کند .بسیاری از بیماران هنگام مراجعه می پرسند مگر یک دندان چند بار عصب کشی می شود ؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت برای یک دندان به دفعات می توان عصب کشی انجام داد . به عصب کشی مجدد دندان در پزشکی ری اندو نیز گفته می شود .

مهم ترین دلایل شکست عصب کشی دندان چیست؟

گاهی اوقات هنگام عصب کشی ممکن است خطاهایی توسط دندانپزشک رخ دهد به طور مثال وسیله ای داخل کانال دندان شکسته شود یا قسمتی از ریشه تضعیف یا سوراخ شود در این صورت دندانپزشک باید با درمان مجدد ریشه این مشکلات را رفع کند . تعداد کانال های دندان عدد ثابت و از پیش تعیین شده ای نیست و برای هر فرد متغیر است به همین دلیل ممکن است یک یا چند کانال باریک یا انحنادار از دید دندانپزشک مخفی بماند و قسمتی از کانال درمان نشود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره عصب‌ کشی دندان را بخوانید.

از دلایل دیگر شکست عصب کشی می توان به عفونت کانال دندان اشاره کرد . بعد از تمام شدن درمان ریشه ، تأخیر در قرار دادن ترمیم مناسب یا روکش بعد از روت کانال ، یا باقی ماندن پرکردگی موقت یا پانسمان داخل دندان برای مدت طولانی موجب عفونت دوباره کانال ریشه دندان می شود .

چنان چه ترمیم مناسب در محل درمان ریشه انجام نشود ، نشت بزاق به داخل کانال ریشه سبب آلودگی مجدد کانال می شود . علاوه بر این در برخی موارد با وجود ترمیم مناسب دندان ریشه دندان مجددا دچار پوسیدگی می شود که این پوسیدگی باعث آلوده شدن مجدد کانال ریشه می شود . در برخی موارد هم دندان دچار شکستگی می شود .

هر یک از موارد ذکر شده در بالا سبب عفونت و  التهاب استخوان فک در ناحیه زیر کانال ریشه و علامت دار شدن دندان می شود . در برخی موارد هم التهاب دندان عصب کشی شده علامتی ندارد و تنها در تصاویر رادیوگرافی به صورت یک منطقه کوچک سیاه رنگ در اطراف انتهای ریشه دندان عفونی دیده می شود . از علامت های التهاب دندان عصب کشی شده می توان به آزردگی ، احساس بلندی دندان ، درد اشاره کرد.

بررسی حالاتی که نیاز به عصب کشی مجدد دارد

حالات مختلفی پیش می آید که دندانپزشک ممکن است نتواند یک درمان ریشه کامل برای یک دندان ارائه دهد و عصب کشی مجدد دندان لازم گردد. این حالات عبارتند از :

عصب کشی مجدد به علت پیدا نکردن ریشه دندان

پیدا نکردن یک ریشه از چند ریشه یا اصطلاحا جا گذاشتن یک ریشه بصورت کار نشده . در دندانهایی که سه کاناله هستند باید هر سه کانال دندان کاملا درمان شوند . گاهی اوقات این دندانها چهار کاناله هستند و دندانپزشک بر فرض معمول سه کاناله بودن این نوع دندان به دنبال کانال چهارم نمی گردد . در نتیجه این کانال درمان نشده باقیمانده و باکتری های درون آن شروع به فعالیت و ایجاد آبسه می کنند .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پالپوتومی چیست را بخوانید.

گاهی اوقات دندانپزشک از روی بی تجربگی یا نداشتن وقت کافی با عجله سعی در انجام درمان می کند . درمان عصب کشی دندان نیاز به صرف وقت و حوصله دارد و درمان در زمان کوتاه و در مطب های شلوغ از کیفیت کار می کاهد . در این صورت یک ریشه دندان کار نشده باقی می ماند و به عصب کشی مجدد دندان نیاز پیدا می کند .

عصب کشی مجدد دندان به علت پر کردن ناقص ریشه

ریشه دندان بعد از خالی کردن باید کاملا پر شود . در صورتیکه این دندان ناقص پر شود و فضای خالی در بین مواد پر کننده باشد می تواند در آینده برای دندان مشکل ساز گردد .

پر کردن ناقص ریشه دندان به دلایل مختلفی رخ می دهد :

در تمام موارد فوق چاره کار عصب کشی مجدد دندان است.

نحوه انجام عصب کشی مجدد دندان چگونه است؟

معمولا اصلاح خرابکاری سخت تر از انجام یک کار از آغاز است . دندانپزشک پس از گرفتن رادیوگرافی و بررسی ریشه دندان سعی می کند تا با وسایل و مواد خاص مواد پر کننده قبلی را از درون کانال دندان خالی کند . سپس ریشه دندان را تا انتها کاملا تمیز کرده و حتی کمی هم خارج از انتها را پاک کند . درد عصب کشی دندان در این روش وجود ندارد و در بسیاری موارد نیازی به بی حس کردن دندان نیست.

در صورتی که دندان چرک و عفونت فعال داشته باشد بهتر است که در همان جلسه ریشه پر نشود . دندانپزشک ماده ضد عفونی کننده را پس از تخلیه چرک داخل کانال قرار میدهد و از بیمار میخواهد تا چند روز دیگر برای پر کردن ریشه مراجعه نماید.

بعد از آنکه ریشه کامل پاک شد کل فضای خالی ریشه را با مواد پر کننده جدید تا انتهای آن پر و مهر و موم کند . در عصب کشی مجدد دندان ممکن است که مواد پر کننده از انتهای کانال بیرون بزند که در این حالت نه تنها مشکلی ندارد که بهتر نیز است . سپس باید تاج دندان شکسته را با کمک فایبر پست و کامپوزیت دوباره بازسازی نموده و روکش دندان عصب کشی شده را بر روی آن قرار داد .

آیا عصب کشی مجدد دندان بهترین روش است؟

تا حدامکان از دندان های طبیعی خود مراقبت کنید تا دچار مشکل نشود اما دندانی که دوباره عصب کشی شده می تواند طول عمر بالایی داشته باشد .تکنولوژی دائما پیشرفت می کند بنابراین برای حفظ دندان شما تکنیک های به روز شده ای استفاده می شود که احتمالا هنگام پرکردگی اولیه دندان موجود نبوده اند .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عصب کشی دندان با لیزر را بخوانید.

در صورت امکان ، بهتر است از دندان های طبیعی خود محافظت کنید، اما دندانی که دوباره عصب کشی شده است می تواند برای سال ها و حتی برای یک عمر به خوبی کار کند. پیشرفت در تکنولوژی همیشگی است و تکنیک های به روز شده ممکن است برای حفظ دندان مورد استفاده قرار بگیرند، که احتمالا هنگامی که شما پر کردگی اولیه دندان خود را انجام دادید موجود نبوده اند.

چنان چه دندان شما نیاز به درمان مجدد ریشه داشته باشد تنها جایگزین عصب کشی مجدد کشیدن دندان و جایگزینی آن با ایمپلنت یا سایر انواع پروتز است . از آنجا که این گزینه ها نیاز به عمل جراحی یا اعمال دندانپزشکی بر روی دندان سالم مجاور را دارد، می توانند پرهزینه و وقت گیرتر از عصب کشی مجدد و ترمیم دندان طبیعی باشند.در صورت شکست درمان های اولیه ، درمان مجدد ریشه بهترین گزینه برای حفظ دندان طبیعی است . اگر شرایط انجام این درمان باشد دندان به اندازه طول عمر بیمار عملکرد خواهد داشت .

سخن پایانی

شما در این مقاله با عصب کشی مجدد دندان آشنا شدید. همچنین از دلایل نیاز به عصب کشی مجدد آشنا شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا درمان جایگزینی بجای عصب کشی وجود دارد؟

درمان جایگزین عصب کشی، کشیدن دندان است ولی لزوماً حفظ دندان بهتر است. چرا که RCT ریت موفقیتی بالای ۹۵ درصد دارد. حفظ دندان باعث جلوگیری از مشکلاتی می شود که در آینده قرار است رخ دهد. مثل مشکلات در جویدن، جا به جا شدن دندانهای کناری، از دست رفتن حجم و دانسیته استخوان فک. همچنین حفظ دندان و انجام RCT و بعد آن ترمیم، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است چرا که هر جایگزینی مثل بریج یا ایمپلنت از نظر اقتصادی گرانتر است.

 آیا عمر دندان بعد از عصب کشی کم‌تر می‌شود؟

خیر. اگر عصب کشی یا درمان ریشه دندان به خوبی انجام شده باشد و ترمیم مناسبی هم روی تاج قرار گرفته باشد، دندان عصب کشی شده به اندازه دیگر دندان‌های طبیعی شما عمر می کند.
بعد از اینکه ترمیم تاجی دندان انجام شد، شما با رعایت بهداشت مناسب که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می باشد، می توانید دندان روت کانال شده را تا آخر عمر حفظ کنید.
گاهی اوقات درد بعد از انجام عصب کشی ادامه دارد و یا ماه ها و حتی سال ها بعد ممکن است دندان دوباره دردناک شود. در این حالت نیاز به بررسی “علت درد” با انجام رادیوگرافی می باشد. در صورتی که علت بروز درد انجام درمانهای عصب کشی ناقص قبلی باشد، تکرار RCT و یا Retreatment باعث حفظ دندان می شود.

خروج از نسخه موبایل