نماد سایت تهران دنتال نیوز

نکات لازم جهت انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان معمولاً یک قطعه فلزی از جنس تیتانیوم است که در درون استخوان فک گذاشته می شود. روی این قطعه قالب های پروتزی نظیر روکش واقع می شود. زمانی که یک دندان به علل متنوعی از بین رفته و افتاده و یا زمانی که یک شخص به صورت مادرزادی یکی از دندان های خود را از دست داده، می شود به جای دندان افتاده، ایمپلنت قرار داد. این روش باعث می شود شخص اعتماد به نفس از دست داده خود را مجدد به دست بیاورد.

مراحل ایمپلنت دندان

عمل جراحی ایمپلنت دندان همواره یک عمل سرپایی است که به شکل مرحله ای انجام می گیرد. مراحل قرارگیری ایمپلنت به شرح زیر است:

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

چنانچه به صورت صحیحی از ایمپلنت دندان مراقبت شود و نکات بهداشتی رعایت شود تا آخر عمر می توان از آن استفاده نمود. تنها در برخی موارد به شیوه دوره ای برای تنظیم این نوع کاشت بایستی به متخصص رجوع نمود. شاید شما هم شنیده باشید که دوام ایمپلنت حدود ۲۵ سال یا حتی بیشتر است مسلماً این صحیح است. ولی تا موقعی که از آن‌ها به صورت درستی نگهداری شود. میزان ماندگاری ایمپلنت دندان به عوامل متنوعی بستگی دارد که به شرح زیر هستند:

مراقبت های پس از ایمپلنت

مراقبت های پس از ایمپلنت

بعد از انجام ایمپلنت دندان بایستی مراقبت هایی را انجام داد که عبارت‌اند از:

آیا جراحی ایمپلنت درد دارد؟

سؤالی که امکان دارد برای هر کسی پیش آید این است که آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ بایستی عرض کرد خیر، ایمپلنت معمولاً به خودی خود هیچ دردی ندارد. مخصوصاً چنانچه ۱ یا ۲ واحد و در یک استخوان فک با سطح کیفی عالی و میزان مناسب صورت گردد. ولی اغلب در مواردی به زمان بیشتری نیاز است تا این عمل انجام گیرد. امکان دارد در پایان کار که بی حسی هم کمتر می شود، شخص اندکی احساس درد و ناراحتی کند که با بی حسی مطلوب می توان آن را دوباره انجام داد.

معمولاً تمام استرس ایمپلنت دندان به دلیل شکل و شمایل جراحی است، زیرا یک شیء مشابه پیچ به درون استخوان فک پیچ داده می شود. ولی این مسئله هیچ ربطی به درد در زمان پس از جراحی ندارد و ایمپلنت معمولاً عملی بی درد است.

از لحاظ وضعیت پس از کار هم معمولاً درد، ناراحتی و تورم اندکی در بخش مدنظر ایجاد می شود که با استفاده از مسکن این عوارض را می توان کنترل نمود. ایمپلنت دندان در آرام بخشی و حتی بی هوشی هم انجام می گیرد. آرام بخشی پروسه بسیار آسانی بوده که توسط آن، بیمار در حالت خواب قرار می گیرد و از درمان هیچ چیزی را به یاد نمی آورد. به تبع آن رجوع کننده احساس درد و ناراحتی نخواهد کرد. در مراکز درمانی معتبر این عمل بدون درد و ناراحتی تحت بی حسی و آرامبخشی و به وسیله متخصصان متبحر و ماهر انجام می گیرد.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

در مجموع چنانچه درمان ایمپلنت دندان به شیوه درست و علمی و با آگاهی کافی از استخوان فک و موقعیت آن واقع گیرد هیچ نوع عوارضی در پی نخواهد داشت. در شیوه ایمپلنت بدون عمل جراحی عارضه های درمان خیلی کم می شود. در مراکز درمانی معتبر این جراحی به شیوه نوینی چون پانچ جهت قرارگیری بیشتر مراجعان استفاده می شود. با استفاده از این روش شخص بعد از جایگزین نمودن ایمپلنت دندان خود هیچ نوع درد و ناراحتی و عارضه ای چون خونریزی، کبودی و التهاب نخواهد داشت.

خروج از نسخه موبایل