کامپوزیت دندان ها
لمینت

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

برای کسانی که از لبخند خود رضایت ندارند، کامپوزیت دندان یک راه حل ارزان قیمت و مناسب است. با کامپوزیت دندان شما لبخندی زیباتر خواهید داشت. همچنین اعتماد به نفس خود را بدست خواهید آورد. ؛ طوری که هنگام صحبت کردن از درخشیدن دندان ها در صورتتان لذت می برید.

کامپوزیت دندان چیست؟

اگر بخواهیم در قالب یک مثال کامپوزیت را تعریف کنیم باید بگوییم، این روش مانند هنر مجسمه سازی است. در اینجا دندانپزشک مانند مجمسه ساز عمل می کند و با استفاده از مواد کامپوزیت، دندانها را شکل و فرم می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره بلیچینگ دندان را بخوانید.

اما کامپوزیت چگونه به برطرف کردن زشتی های دندان می پردازد؟ دندانپزشک در اجرا کامپوزیت از مواد مخصوصی برای فرم و شکل دهی دندان ها استفاده می کند که برای ماندگاری مواد بر روی دندان از نور ماورابنفش کمک می گیرند. بعد از اتمام کار دندان های زیبا، سفید رنگ و کاملا مرتب ظاهر می شود که هر فردی هنگام روبرو شدن با دندان های شما از زیبایی آن شگفت زده خواهد شد.

حال هر چقدر دندانپزشک در انجام کار خود حرفه ای تر باشد، مطمئنا نتیجه به دست آمده زیباتر خواهد بود. به همین خاطر ظاهر، ضخامت خوب و خطوطی که روی دندان ایجاد می‌شود جزو ظرافت کاری های این روش زیباسازی دندان است.

معرفی انواع مختلف کامپوزیت دندان

در ادامه به معرفی انواع کامپوزیت می پردازیم که در دندانپزشکی ها و کلینیک های دندانپزشکی شبانه روزی و معمولی ارائه می شود:

مورد اول: کامپوزیت ونییکی از زیباترین نوع کامپوزیت

کامپوزیت ونیر یکی از بهترین انواع کامپوزیت است که زیبایی بسیاری به دندانهای شما می بخشد. کسانی که دچار فاصله بسیار در بین دندان های جلویی هستند و یا دندان های جلویی‌شان ترک خورده است، از این روش برای زیبایی و تغییرات قابل توجهی استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص کامپوزیت ونیر سفید کردن دندان ها است؛ بدون این که نیاز باشد دندان ها تراشیده شود. این مقاله را مطالعه کنید: قیمت لمینت دندان در سال 1401

سیر تا پیاز لمینت دندان

ونیر دندان یا (Veneer) روکش های دندانپزشکی هستند که به منظور زیباسازی دندان ها و اصلاح طرح لبخند بکار میروند. ونیرها انواع مختلفی دارند اما دو تا از شناخته شده ترین ونیرهای دندانی لمینت دندان و کامپوزیت ونیر هستند. جنس ونیر کامپوزیت ها از همان مواد همرنگ دندان است که برای پر کردن دندان ها از آن ها استفاده می شود. در حالت کلی لمینت دندان و کامپوزیت ونیر ها با هم تفاوت هایی دارند برای مثال هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت ها معمولا از قیمت لمینت کمتر است.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود

مواد کامپوزیتی دارای جنس و رنگ متفاوتی بوده و دارای دوام و استحکام متفاوتی نیز هستند. بنابراین برای اینکه کار زیبایی و ترمیم دندان شما دارای نتیجه مطلوب و دلخواهی باشد و همچنین استحکام و زیبایی در دندان ایجاد شود بهتر است از موادی که توسط شرکت‌های معتبر دندانپزشکی ساخته می‌شوند استفاده کنید.

مورد دوم: ماکروفیل یا دانه درشت (ماندگار و با دوام است)

کامپوزیت ماکروفیل یا همان دانه درشت در چند دهه اخیر در خدمات دندانپزشکی حضور پیدا کرد و تفاوت آن با دیگر کامپوزیت ها این است که از ذرات ۱۰ الی ۱۵ میکرومتری تشکیل می شود. به همین خاطر، اجرای ماده کامپوزیت دانه درشت دوام و مقاومت بیشتری برای دندان ها به همراه دارد و شخص مدت بیشتری می تواند از آن استفاده مفید داشته باشد. اما تنها ایراد ماکروفیل، ترمیم بسیار سخت آن است.

مورد سوم: میکروفیل یا ریزدانه ( با طراحی طبیعی و ظاهری یکدست)

کامپوزیت میکروفیل نسبت به دانه درشت از ذرات کوچکتری برای پولیش دندان ساخته می‌شود و همین موضوع موجب شده است ظاهر دندان ها کاملاً صاف، یکدست و طبیعی بدست آید. اما در عوض دوام و استحکام کامپوزیت در این مدل کمتر است. البته ترمیم کامپوزیت میکروفیل بسیار ساده‌تر از کامپوزیت ماکروفیل انجام می شود. مقاله روکش دندان شیری کودکان را بخوانید.

لمینت دندان چگونه برداشته می شود؟

مورد چهارم: کامپوزیت هیبریدی ( قابل استفاده برای افراد مختلف)

این مدل کامپوزیت با ارائه ذرات مختلف استفاده گسترده تری در اختیار دندانپزشکان قرار داده است. برخی ذرات کامپوزیت هیبرید در اندازه ۱۰ الی ۱۵ میکرومتر هستند و برخی دیگر حتی به اندازه ۴۰ میکرومتر هم می رسند. همچنین اندازه ذرات مدل کامپوزیت میکرونانو هیبریدی کمتر از ۱۰۰ نانومتر در نظر گرفته شده است.

همچنین بخوانید: تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر چیست؟

مزیت کامپوزیت های هیبریدی مقاومت بسیار خوب آنها در برابر ساییدگی و ضربه است. اما ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید دندان‌هایتان به زیبایی روزهای اولیه خود نیستند و مجبور شوید خیلی زود به انجام ترمیم اقدام کنید.

کامپوزیت زیبایی دندان

مورد پنجم: نانو کامپوزیت

نانوکامپوزیت جزء کاربردی‌ترین نوع کامپوزیت های درحال حاضر است که به منظور رفع مشکلات ایجاد شده در کامپوزیت های هیبریدی استفاده می شود. اندازه ذرات این مدل کامپوزیت حدود ۲۰ نانومتر است که در برابر ساییدگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند. همچنین می‌توان از نانوکامپوزیت برای رفع مشکلات دندان های عقبی هم استفاده نمود و نتیجه خوبی مشاهده کرد. قابلیت پولیش بسیار خوب نانوکامپوزیت موجب شده است مشکلات احتمالی کامپوزیت های هیبریدی را به راحتی برطرف کند.

کامپوزیت دندان چگونه به زیبایی دندان ها کمک می کند؟

امروزه بیش از نیمی از مردم از ظاهر لبخند خود ناراضی هستند و به دنبال راهی می گردند که مشکلشان را بدون هیچ دغدغه ای برطرف کنند. حال برای این که بهترین راهکار از میان روش های زیباسازی دندان انتخاب شود، در این قسمت به مزایا و معایب کامپوزیت دندانپرداختیم:

معایب

 • احتمال این که روی کامپوزیت‌ دندان لکه ایجاد شود زیاد است؛ مخصوصا زمانی که مراقبت های بهداشتی رعایت نشود و یا در رژیم غذایی خود از مواد غذایی رنگی و نوشیدنی استفاده کنید.
 • طول عمر آن نسبت به دیگر روش های زیباسازی مانند لمینت کمتر است.
 • از آنجایی که برای اجرای کامپوزیت دندان ها نیاز به تراشیده شدن ندارند، ممکن است نتیجه نهایی غیرعادی به نظر رسد.
 • کامپوزیت دندان های جلو، لبخندتان همچون هلال ماه می درخشد!
 • کامپوزیت دندان های جلویی نسبت به دیگر دندان ها طرفداران بیشتری دارد. چرا که موجب اصلاح طرح لبخند می شود و درخشش دندانها تاثیر بسیاری در زیبایی چهره دارد. اگر دندان های جلویی تان شکسته یا ترک خورده است یا از تغییر رنگ دندان های جلویی خود ناراضی هستید، به راحتی با استفاده از کامپوزیت دندان می ‌توانید چنین ایراداتی را برطرف کنید. همچنین با استفاده از این روش می ‌توانند فاصله بین دندان های جلویی را برطرف کرده و دیگر ظاهر بد دندان های جلویی خجالت زده نباشید.
روکش دندان عصب کشی شده

مزایا

 • نیاز به آمادگی خاصی ندارید.
 • ساختار دندان شما تا حدالامکان حفظ می شود.
 • قیمت آن نسبت به دیگر روش های زیباسازی مقرون به صرفه تر است.
 • تنها در یک جلسه انجام می شود.
 • جایگزین مناسبی برای برای روکش دندان است.
 • در صورت مواجه شدن با هرگونه آسیب دیدگی و کاسته شدن زیبایی های اولیه به راحتی قابل ترمیم و تعویض است.
 • چسبیدن مواد کامپوزیت به دندان موجب افزایش استحکام ساختار دندان می شود.
 • رنگ اکثر کامپوزیت ها هم رنگ دندان است و ظاهری کاملا طبیعی به دندان ها القا می کند.

مراقبت های لازم بعد از انجام کامپوزیت برای حفظ سلامت دهان و دندان

 • ازآنجاکه دندانپزشک در حین درمان ناحیه مورد نظر را بی حس می کند ممکن است بعد از اتمام کامپوزیت احساس بی حسی داشته باشید. پس تا زمان رفع بی حسی دقت کنید هنگام جویدن غذا بر روی دندان هایتان فشار ندهید یا دچار گاز گرفتگی دهان و زبانتان نشوید.
 • توصیه می‌شود در ساعات ابتدایی بعد از درمان از مایعات و غذاهای سرد استفاده کنید تا به کامپوزیت آسیب وارد نشود.
 • حفظ بهداشت دهان و دندان یکی از مراقبت های ضروری بعد از کامپوزیت است.
 • برای حفظ زیبایی و رنگ کامپوزیت، رعایت رژیم غذایی بسیار اهمیت دارد. از مصرف غذاهایی همچون نوشیدنی های رنگی، شکلات، توت، شراب، چای و همچنین مصرف دخانیات که باعث لکه دار شدن دندان ها می شود، پرهیز کنید.
 • از دندان هایتان به عنوان ابزار استفاده نکنید. چرا که کامپوزیت های قرار گرفته بر روی دندانتان بسیار ظریف هستند و ممکن است بر اثر فشار هر چند کوچک دچار مشکل شوند.
 • خوردن آب بعد از هر وعده غذایی به تمیز و سالم نگه داشتن دندان هایتان کمک می کند
عوارض بعد از لمینت دندان چیست؟ + روش‌های پیشگیری از عوارض لمینت دندان

کامپوزیت زیبایی دندان جلو

برای کامپوزیت دندانهای جلو، ابتدا دندانپزشک سطح دندان‌ها را تمیز و خشک می‌کند. سپس ماده خمیری کامپوزیت را بر روی دندانهای جلویی قرار می‌دهد و مرحله چسباندن را شروع می‌کند. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که کامپوزیت دندانهای جلویی باید با حداقل ترین تراش انجام شود.

مراحل انجام کامپوزیت دندانپزشکی

برای کسب آمادگی کامل جهت اجرای کامپوزیت بهتر است با مراحل انجام آن آشنا شوید:

 1. مشاوره با کلینیک دندانپزشکی یا دندانپزشک متخصص زیبایی
 2. حذف رطوبت از سطح دندان ها
 3. قرارگیری چسب بر روی دندان
 4. اضافه شدن کامپوزیت به سطح دندان

مرحله اول: مشاوره با دندانپزشک است

در اولین مرحله دندانپزشک برای شما یک جلسه مشاوره ترتیب می دهد تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود آیا کاندید مناسبی برای انجام کامپوزیت هستید یا نه. حال ضرورت انجام این جلسه چقدر است؟ در صورتی که شرایط دندان های شما مناسب نباشد و یا با التهاب و بیماری لثه و عفونت همراه باشید انجام کامپوزیت با مشکل روبرو می شود.

همچنین در جلسه مشاوره دندانپزشک در مورد رنگ نهایی و نوع کامپوزیت و میزان سفید کردن دندان ها با شما صحبت می‌کند. بنابراین اگر سوالی در مورد کامپوزیت دارید می توانید در این جلسه مطرح کنید؛ گفتن خواسته‌هایتان از انجام کامپوزیت در این مرحله بسیار اهمیت دارد.

اصلاح طرح لبخند

مرحله دوم: پاک سازی سطح دندان ها

قبل از شروع درمان باید رطوبت اضافی از روی دندان ها حذف شود. همچنین دندانپزشک با استفاده از اسید سطح دندان را کمی سفت می کند تا مواد کامپوزیت بهتر بر روی سطح دندان قرار گیرد. درباره کاور اسکرو ایمپلنت بیشتر بدانید.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان چیست؟ + سفید کردن دندان چقدر دوام دارد؟

مرحله سوم: نصب چسب بر روی دندان ها

قرارگیری چسب بر روی دندان ها بسیار اهمیت دارد. چرا که ماده کامپوزیت قرار است طی چندین مرحله به صورت لایه ای بر روی دندان ها اضافه شود.

مرحله چهارم: اضافه شدن ماده کامپوزیت بر روی دندان ها

قرارگیری ماده کامپوزیت بر روی دندان ها جز حساس‌ترین مرحله است. این مرحله باید با دقت بسیاری توسط دندانپزشک صورت گیرد تا ظاهر و شکل دندان ها کاملا رضایت بخش باشد. در حقیقت رسیدن به نتیجه طبیعی کاملا گرو دقت و مهارت دندانپزشک است. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله لمینت دندان چگونه برداشته می شود؟ را مطالعه کنید.

 • مراحل کامپوزیت کردن دندان
 • مراحل انجام کامپوزیت در کلینک دندانپزشکی
 • کامپوزیت دندان چه عوارضی دارد

تنها مشکلی که در بین برخی افراد مشاهده می شود، حساس شدن دندان نسبت به سرما و گرما است که این عارضه تنها مربوط به روزهای ابتدایی است و بعد از مدتی این مشکل کاملا برطرف می شود.

یکی از دغدغه های اصلی که در بین کاندیداهای کامپوزیت‌ دندان رایج است، عوارض این روش زیباسازی است. اما آیا واقعا کامپوزیت به دندان های طبیعی آسیب می زند و یا موجب خراب شدن دندان ها می شود یا نه؟ تا چه حد این روش ایمن است ؟ در جواب این سوالات باید بگوییم که نه تنها دندان ها را خراب نمی کند؛ بلکه باعث استحکام ساختار دندان هم می شود. همچنین تهاجمی بودن کامپوزیت نسبت به روش لمینت بسیار کمتر است؛ چراکه دندانها کمتر تراشیده می شوند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع مختلف کامپوزیت دندان آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب آن نیز تا حد زیادی آگاه شدید. امیدواریم این مقاله را بپسندید. اگر سوال یا نظری دارید لطفا در کامنت مطرح نمایید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پاسخ دهید