نماد سایت تهران دنتال نیوز

درباره حفره خشک دندان بیشتر بخوانید

حفره خشک

اگر پس از کشیدن دندان، درد غیرقابل تحملی را تجربه کرده‌اید احتمالا به حفره خشک دچار شده‌اید. درباره ی حفره خشک چه می دانید؟ حفره خشک زمانی رخ می‌دهد که لخته خونی تازه شکل گرفته پیش از بهبود کامل زخم (در محل کشیدن دندان)، جابجا یا جذب بدن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود استخوان و اعصاب در معرض آسیب قرار گیرند و فرد، درد شدید و ضربان داری را در محل کشیدگی دندان احساس کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا آگاهی بیشتری درباره ی این عارضه ‌ی بعد از کشیدن دندان، بدست آورید.


فهرست مطالب


عوامل ایجادکننده‌ی درای ساکت

درای ساکت معمولا در اثر از بین رفتن جزیی یا کلی لخته خون در سوکت دندان پس از کشیدن دندان اتفاق می‌افتد. به طور معمول، پس از کشیدن دندان، لخته خون برای پوشش و محافظت از استخوان فک زیرین، به عنوان اولین گام در بهبودی تشکیل می‌شود. اگر لخته خون از بین برود یا تشکیل نشود، استخوان در معرض هوا قرار می‌گیرد و بهبودی به تعویق می‌افتد. ( درباره ی بیماری پریودنتیت چه می دانید؟)

به طور کلی حفره خشک نتیجه‌ای از عوامل باکتریایی، شیمیایی، مکانیکی و فیزیولوژیکی است. در زیر نمونه‌هایی برای هر کدام مطرح شده است:


نشانه‌های حفره خشک دندان

معمولا بعد از سه تا چهار روز کشیدن دندان علائم حفره خشک مشخص میشود. (این محتوای مفید را هم دنبال کنید: هر آنچه درباره کامپوزیت دندان باید بدانید) این درد ممکن است در ناحیه گردن، گوش، شقیقه یا چشم هم احساس شود. علائم معمول این درد شامل موارد زیر است:


حفره خشک چگونه درمان می‌شود؟


پارامترهای تشدیدکننده‌ی خطر ابتلا به حفره خشک

عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به حفره خشک دندان(درای ساکت) را افزایش دهند عبارتند از:


حفره خشک را جدی بگیرید!

حفره خشک به ندرت موجب مشکلات بعدی می‌شود، با این حال اگر حفره خشک درمان نشود، مشکلات بعدی امکان پذیر هستند. مسائلی که ممکن است رخ دهند عبارتند از:


چگونه از این عارضه پیشگیری کنیم؟

پیشگیری همواره بهتر از درمان است.(شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز فرنکتومی) یکی از بهترین روش‌‌های پیشگیری از حفره خشک، ایجاد یک برنامه مراقبت شخصی برای افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از نفوذ باکتری، غذا و هوا به محل زخم است. موارد بعدی اقداماتی هستند که باید بعد از کشیدن دندان انجام شوند:


سخن پایانی

در این محتوا درباره حفره خشک دندان خواندیم. در نظر داشته باشید توجه داشته باشید که پس از کشیدن دندان، احساس درجاتی از درد و ناراحتی عادی است. با این‌حال، این درد باید عادی باشد و شما باید بتوانید که درد را با استفاده از داروهای مسکّن تجویزشده توسط دندانپزشک یا جراح دهان و دندان، مدیریت و کنترل کنید. (جهت آگاهی: درباره ی لبخند لثه‌ای چه می دانید؟) ضمنا این درد باید به مرور زمان کاهش یابد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

میانگین زمان بهبودی برای حفره خشک چقدر است؟

میانگین زمان بهبودی هفت تا 10 روز است، زیرا این مدت مقدار زمان لازم برای رشد بافت‌های جدید و پوشش سوکت در معرض هوا می‌باشد.

چگونه حفره خشک تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص درای سوکت بر اساس تاریخچه درمان دندانپزشکی، معاینه بالینی و علائم فردی می‌باشد. زمان بندی شروع علائم می‌تواند یک شاخص مناسب برای حفره خشک باشد. در طول بهبودی طبیعی، ناراحتی کشیدن دندان باید در طول زمان کاهش یابد. با این حال، اگر درد افزایش یابد، نشان می‌دهد که بهبودی با تاخیر مواجه شده است و ممکن است به دلیل حفره خشک باشد. به طور معمول، علائم حفره خشک دو تا چهار روز پس از کشیدن دندان ایجاد می‌شود. اکثر موارد درای ساکت در هفته اول پس از کشیدن دندان اتفاق می‌افتند.

آیا درمان‌های خانگی برای درای ساکت وجود دارد؟

درمان خانگی برای درای سوکت معمولا شامل مدیریت موقت درد می‌باشد تا زمانی که بتوان به یک متخصص دندانپزشکی برای درمان مراجعه کرد. روش‌های ممکن برای کاهش درد شامل استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه برای کنترل درد، کمپرس سرد یا قرار دادن بسته یخ روی قسمت تحت تاثیر صورت (15 دقیقه قرار دادن و 15 دقیقه برداشتن)، شستشو با آب نمک برای حذف بقایای مواد غذایی و استفاده از روغن گل میخک (یک تا دو قطره روغن گل میخک را روی یک پنبه تمیز ریخته و به آرامی روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید).

خروج از نسخه موبایل