نماد سایت تهران دنتال نیوز

هر آنچه درباره کامپوزیت دندان باید بدانید

کامپوزیت دندان

شما فکر می‌کنید زیبایی دندان‌ها و لبخندتان چه میزان در اعتمادبنفس شما موثر است؟ چه راه‌هایی برای دستیابی به این زیبایی می‌شناسید؟ کامپوزیت دندان به موادی شبیه خمیر می‌گویند که دندان ‌پزشک با استفاده از آن مواد، دندان‌ها را ترمیم می‌کند. این روش ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای ایجاد یک تغییر زیبا در ظاهر دندان هاست و از آنجا که فرآیند نصب آن بسیار ساده و سریع است تنها در یک جلسه می توانید شاهد لبخند زیبا و جذاب خود باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این روش ترمیمی و زیبایی بدست آورید.

کامپوزیت برای تغییر فرم یا رنگ دندان استفاده میشود. دندان هایی که بی نظمی های کمی دارند، معمولا با کامپوزیت مورد درمان قرار می گیرند. فاصله بین دندانها یا دیاستم نیز با کامپوزیت ونیر قابل درمان است. البته فاصله های خیلی زیاد  و یا بی نظمی های بیش از حد! 
 همچنین این مواد برای روشن تر کردن رنگ دندان ها نیز استفاده میشود. کسانی که دندان زردی داردند، یا به علت سیگار و قهوه رنگ دندانهایشان تیره شده است، درمان کامپوزیت پیشنهاد می شود.

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: درباره فلوئوروزیس چه می دانید؟


دسته‌بندی انواع ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت به سه دسته کلی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:


برای مطالعه بیشتر: لق شدن دندان دائمی نشانه ی هشدار


مراحل انجام و جایگذاری کامپوزیت دندان

به طور خلاصه، روند انجام کامپوزیت دندان در 6 مرحله صورت می‌گیرد:

1. قبل از هر کاری، دندان‌ها کاملاً تمیز می‌شوند تا سطح تمیز و بدون جرم آن برای قرار دادن کامپوزیت آماده شود.

2. پس از تمیز کردن دندان، آن‌ها را کاملاً خشک و تمیز می‌کنند؛ به گونه‌ای که هیچ اثری از رطوبت، خون و بزاق روی دندان وجود نداشته باشد.

3. در مرحله بعد، با استفاده از مواد اسیدی، سطح جلو دندان را متخلخل می‌کنند. این کار در چسبیدن ونیر کامپوزیت بسیار تأثیرگذار است. با متخلخل کردن سطح دندان، همه چیز برای قرار دادن کامپوزیت آماده می‌شود.

4. در این مرحله، چسب مخصوص را روی سطح دندان می‌زنند. سپس، مواد خمیری کامپوزیت را به آرامی روی آن قرار می‌دهند. آنقدر در مقدار مواد تغییر ایجاد شده تا نتیجه مطلوب به دست آید.

5. دندانپزشک با استفاده از پرتو نور که دارای طول موج مخصوصی است و تاباندن آن به کامپوزیت ونیر، موارد استفاده را فعال و سخت می کند.

6. در آخر، شکل مناسب و دلخواه دندان را به وسیله پولیش کامپوزیت درست می کنند.


درباره‌ی لبخند لثه‌ای چه می‌دانید؟


امتیازات کامپوزیت دندان


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز فرنکتومی


نواقص و مشکلات کامپوزیت


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درباره ی بیماری پریودنتیت چه می دانید؟


پیامدهای احتمالی کامپوزیت دندان

مهمترین عارضه کامپوزیت دندان ناشی از دو عامل هستند:

  1. انجام درمان غیراصولی
  2. عدم رعایت مراقبت‌های لازم.

در درمان نادرست ممکن است مشکلاتی مثل التهاب لثه رخ دهد. این مشکل که در میان کامپوزیت‌ها بسیار شایع است، صرفا با برداشت کامپوزیت ونیر قبلی و انجام درمان لثه و بعد گذاشتن کامپوزیت جدید قابل درمان است.

علاوه بر این تغییر رنگ و ایجاد پوسیدگی از سایر مشکلات درمان‌های غیرعلمی است

نکات مراقبتی مهم با داشتن کامپوزیت دندان

با رعایت نکات زیر می توانید عمر کامپوزیت دندان را طولانی تر کنید:


جهت آگاهی: با دندان عقل نهفته چه کنیم؟


سخن پایانی

در این محتوا درباره‌ی کامپوزیت‌های دندانی خواندیم. باید در نظر داشت که دوام کامپوزیت دندان (کامپوزیت ونیر) رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت های فردی دارد. ترک کردن برخی از عادت های غذایی مثل گاز زدن غذاهای سفت و ته دیگ، جویدن یخ و … طول عمر درمان را افزایش میدهد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل